Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

20 lat ze Swisspacer
Data dodania: 23.02.18

Największym zainteresowaniem gości odwiedzających stoisko Swisspacer na tegorocznej Budmie były rosnące wymagania energooszczędności okien. Pytano o sposoby ich spełnienia oraz o rolę ramki dystansowej w tych wymaganiach. Odpowiedzi udzielali menedżerowie Swisspacer, prezentując przy tej okazji najnowsze produkty tej szwajcarskiej firmy: ciepłe ramki Ultimate i Advance, ramkę Triple do szklenia dwukomorowego, specjalne, szerokie ramki do przeszkleń drzwiowych oraz dostosowane do szerszych pakietów okiennych ciepłe szprosy międzyszybowe. 

 

201802022swisspacer

 

– Jesteśmy ogromnie zadowoleni z tegorocznej frekwencji targowej, dużej liczby profesjonalistów odwiedzających nasze stoisko i wysokiego poziomu merytorycznego rozmów – mówi Rafał Rączka, szef działu sprzedaży i marketingu Swisspacer w Polsce. – Nasza firma jest ambasadorem zmian w kierunku rosnących wymagań cieplnych dla przegród szklanych, bo nasze produkty doskonale pomagają w ich spełnieniu. Zaobserwowaliśmy duże zainteresowanie tym tematem wśród rozmówców, a co nie mniej ważne, ich poparcie dla takiego kierunku zmian. Wspólnie zastanawialiśmy się nad możliwościami poprawy parametrów cieplnych okien i wyliczaliśmy, na ile ciepła ramka pozwala na realizację takiego zadania.

 

Zainteresowanie „ciepłą ramką” wynika z faktu, że już od 1 stycznia 2019 r. – w przypadku budynków zajmowanych przez władze publiczne oraz będących ich własnością – a od 1 stycznia 2021 r. w pozostałych budynkach można będzie wbudowywać tylko okna o współczynniku Uw poniżej 0,9 W/m2K oraz drzwi o Ud poniżej 1,3 W/m2K. W porównaniu z obecnymi wymaganiami współczynniki te zostały obniżone o 0,2 W/m2K. Nawet ta niewielka różnica niepokoi architektów i dostawców okien. Dlatego ważne, by zdawali sobie sprawę, iż technologia ciepłej ramki Swisspacer pozwala o 10-18% podnieść energooszczędność okien i drzwi.

 

– Poprawę izolacyjności cieplnej okna z 1,1 na 0,9 W/m2K można niekiedy uzyskać tylko poprzez zmianę ramki międzyszybowej na naszą ciepłą ramkę Ultimate – tłumaczy Adam Krzemiński, manager sprzedaży Swisspacer. – Oczywiście to zależy od konstrukcji okna i zespolenia, od jego gabarytów i kilku innych czynników, niemniej dysponujemy badaniami, które dowodzą, że takie wartości są możliwe. Wynika to przede wszystkim z faktu, że współczynnik przewodności cieplnej ramki Ultimate wynosi 0,14 W/mK, podczas gdy dla ramki ze stali nierdzewnej przekracza wartość 0,82 W/mK. W praktyce przejawia się to tym, że kiedy w czasie mrozów temperatura powierzchni szyby z ciepłą ramką wyniesie 12oC, to na szybie z ramką, np. aluminiową, będzie ona w tym momencie o połowę niższa, sięgając ledwie 6oC. Straty ciepła są tu wyczuwalne gołym okiem, a wręcz „gołą ręką”.

 

Goście odwiedzający w tym roku stoisko Swisspacer mogli się o tym przekonać otwierając firmową aplikację CALUWIN i samodzielnie wyliczając korzyści cieplne wynikające ze zmiany dotychczasowej ramki międzyszybowej na cieplejszą. Program jest do pobrania na stronie firmowej www. swisspacer.com, a metodologia wyliczeń autoryzował ift Rosenheim. Kalkulator daje możliwość obliczenia nie tylko efektywności energetycznej okna i potencjalnych kosztów ogrzewania, ale też pozwala wyliczyć, czy na krawędzi szyby wystąpi roszenie i czy istnieje zagrożenie tworzenia się pleśni.

 

– CALUWIN można wykorzystać również w celu ustalenia różnych krajowych sposobów klasyfikacji energetycznej okien, a nawet klas efektywności zalecanej przez Passivhaus Institut w Darmstadt – dodaje Rafał Rączka. – Przy okazji warto zauważyć, że ponad 70% okien pasywnych, mających certyfikat instytutu, jest wyposażone w pakiety szybowe z naszymi ciepłymi ramkami.

 

Ramki Swisspacer do okien dla budynków pasywnych to dwa podstawowe rodzaje: ADVANCE, przeznaczone do energooszczędnych rozwiązań ekonomicznych, o ekwiwalentnym współczynniku przewodności cieplnej 0,29 W/mK, oraz ramka ULTIMATE o współczynniku 0,14 W/mK, do konstrukcji pasywnych. Technologię tę 20 lat temu kupił koncern Saint-Gobain, rozwinął ją i wdrożył do seryjnej produkcji, a od 2008 udostępnił wszystkim producentom zespoleń.. W roku 2018 ramka ta staje się pomału rynkowym standardem, bo rosnące wymagania co do izolacyjności cieplnej okien i drzwi coraz częściej nie pozwalają na pominięcie ciepłej ramki w zespoleniu szybowym.

 

– Cieszy nas ogromnie rosnące zainteresowanie tematyką energooszczędności i rosnąca w tym kontekście popularność ciepłych ramek Swisspacer – podsumowują managerowie Swisspacer. – Rośniemy razem z całą branżą okienną w Polsce, a najlepszym tego przejawem jest funkcjonowanie w Gliwicach największej fabryki ramek Swisspacer. Jesteśmy przez to coraz bliżej polskich producentów okien i drzwi, o czym świadczą tak nasze spotkania na Budmie, jak i codzienne wizyty u nich. Tych wszystkich, którzy nie zdążyli w tym roku do Poznania, a odwiedzą marcowe targi w Norymberdze, zapraszamy do naszego stoiska na Fensterbau, gdzie w hali 7A /214 pokażemy nowości na sezon 2018 i z największą przyjemnością opowiemy o możliwościach pogłębienia współpracy nad efektywnością energetyczną polskich okien i drzwi.

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 02/2018

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik