Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Szklane stropy w poznańskim Bałtyku
Data dodania: 17.10.18

Na architektonicznej mapie Polski pojawia się coraz więcej budynków, które realizują śmiałe wizje projektantów i wpisują się jednocześnie w najnowsze trendy urbanistyczne. Niejednokrotnie są one tak innowacyjne, że stanowią nie lada wyzwanie dla wykonawców oraz firm dostarczających poszczególne komponenty. Przykładem tego z pewnością może być oddany kilka miesięcy temu i długo oczekiwany przez Poznań Bałtyk w którym do budowy wyjątkowych stropów zastosowano specjalistyczne szklenie Vetrotech. 

 

 

2018 10 22 1

 

 

2018 10 22 2

 

 

Są takie obiekty w miastach na całym świecie, które stanowią ich ikonę i pozwalają każdemu bez najmniejszego trudu natychmiast wskazać, o jakie dokładnie miasto chodzi. Sydney ma swoją operę, Paryż wieżę zaprojektowaną przez Eiffela, Barcelona Sagradę Famillie. W Polsce również są takie budynki-symbole. Warszawę reprezentuje PKiN, Katowice Spodek a Wrocław Hala Stulecia.

 

Poznań ze wszech miar rozpoznawalny jest poprzez koziołki na Ratuszu czy też Targi, ma też architektoniczny symbol w postaci „Okrąglaka”, który powstał w latach 1948-54 ub. stulecia jako dom towarowy, a w 2003 roku wpisany został na listę zabytków.

 

Obecnie tę szczytną funkcję ma szansę przejąć oddany do użytku w czerwcu tego roku Bałtyk. Ten siedemnastokondygnacyjny wysokościowiec zlokalizowany w samym centrum miasta swoją formą nawiązuje do poznańskiego modernizmu. Inspiracją dla projektantów z holenderskiego biura MVRDV był właśnie rzeczony Okrąglak oraz okoliczna architektura, która została przefiltrowana przez nowoczesne trendy i bardzo wysoko postawione wymagania konserwatorskie, dając niezwykły efekt końcowy.

 

Jego bryła, dopasowana do lokalnego kontekstu zwraca szczególną uwagę – budynek wygląda inaczej z każdej perspektywy. Z jednego miejsca jest smukły, z innego rozległy, jednak z każdego punktu obserwacji widać charakterystyczne, nieregularne kaskadowe wcięcia. Fasada Bałtyku także sprawia, że obiekt znacząco odróżnia się na tle innych. Motyw okien umieszczony w strukturalnych ramach swoje źródło, inspirację, także posiada w Okrąglaku, co dodatkowo uzmysławia, że projektanci postawili sobie bardzo ambitne zadanie stworzenia budynku kompletnego, wpisującego się w specyfikę poznańskiej architektury.

 

Takich niuansów jest znacznie więcej, dając powody do zachwytów nad dziełem holenderskich architektów. Nie do przeoczenia są szklane, w pełni przezierne stropy o łącznej powierzchni ok 170 m2, wykorzystane w kaskadowych podcięciach, do których szklenie dostarczyła firma Vetrotech. Robią one ogromne wrażenie nie tylko z zewnątrz bowiem ewenementem jest to, że można spędzać czas w biurze, którego podłogi są szklane, dając poczucie permanentnego zawieszenia w przestrzeni.

 

– Przezroczystość w architekturze od dawna budzi wiele emocji stając się nie tylko elementem funkcjonalnym, estetycznym ale także często symbolicznym reprezentantem wielu idei. Panuje obecnie rozwijający się trend i moda na naturalne doświetlanie dające lepsze samopoczucie. Rozwijające się technologie powodują, że obecnie szkło jest stosowane praktycznie w każdym elemencie budynku coraz częściej pełniąc funkcje także konstrukcyjne i nośne – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Vetrotech Polska.

 

Wykonanie szklanych stropów to całe pasmo wyzwań ponieważ o wiele rzadziej są stosowane niż przegrody pionowe. Dlatego o wiele trudniej wykonać jest wszelkie testy – instytuty badawcze przeważnie mają możliwość wykonania testów obliczeniowych.

 

Głównym wyzwaniem dla Vetrotech był duży rozmiar tafli szklanych. W Europie nie ma badania na tak duże stropy szklane, nie ma go także na polskim rynku, co stanowiło jeden z większych problemów. Zgonie z założeniami architektów, nie było możliwości zastosowania dodatkowych podziałów w obramowaniu, ponieważ zaburzyłoby to całą wartość harmonizowaną.

 

– Stropy ostatecznie były badane przez instytut ITB w Pionkach. W piecu zbudowana została konstrukcja, która w 100% odpowiadała tej zastosowanej w budynku Bałtyk. Była w pełni obciążona – przez 8 ton bloczków betonowych. Test trwający 60 minut w temperaturze dochodzącej do 1000°C zgodnie ze specyfikacją EI60 zakończył się pełnym sukcesem – dodaje Grzegorz Sołtys.

 

Nowoczesne metody obróbki i zespalania szkła umożliwiają tworzenie multifunkcjonalnych rozwiązań. Stropy w Bałtyku to konstrukcja składająca się z dwóch warstw. Górna, po której się chodzi, jest specjalnie skonstruowanym laminatem przenoszącym obciążenia, w dolnej natomiast wykorzystano szyby ognioochronne Contraflam Horizontal Vetrotech. Ponadto rozwiązanie to jest w wersji termoizolacyjnej, przez co zachowuje swoje właściwości w każdych warunkach atmosferycznych.

 

Bałtyk w Poznaniu, obiekt którego mogą nam zazdrościć największe europejskie miasta, jest przykładem współczesnego podejścia do miejskiej architektury wyrażonego dbałością o szczegóły, uszanowaniem otoczenia, artystycznym i niekonwencjonalnym spojrzeniem w przyszłość. To także twórcze wykorzystanie najnowszych zdobyczy technologii, gdzie szkło nadaje rozmachu architektonicznym wizjom. Po raz kolejny przekonujemy się, że ten z pozoru kruchy materiał jeszcze długo nie będzie miał swojego godnego zamiennika.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2018

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik