Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 07 okladka

Świat Szkła 07-08/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Ramki Super Spacer® wspomagają trwałość elewacji szklanych
Data dodania: 19.11.18

Wielofunkcyjna powłoka miedziana budynku Maersk Tower w Kopenhadze jest majstersztykiem duńskich „gwiazd”architektury: C.F. Møller Architects, wykonanym przez wiedeńskich techników stali i szkła Waagner-Biro.

 

Gięte szkło dla elewacji szklanej z ciepłymi ramkami dystansowymi Super Spacer® TriSealTM Premium Plus firmy Edgetech dostarczyła wytwórnia szkła giętego Döring z Berlina.

 

2018 11 19 1

 

Ochrona klimatu jest dla Danii sprawą kluczową dla ich przetrwania
Podnoszące się poziomy mórz, intensywne opady deszczu, okresy suszy i gorące letnie temperatury w miastach – takie oddziaływania zmiany klimatu dotykają wszystkie miasta nadmorskie Europy.

 

Jednak, gdy w wielu innych miejscach odczekuje się na zasadzie „głowy strusia w piasku”, taki scenariusz klimatyczny był dla Danii i jej stolicy Kopenhagi już przed wielu laty powodem, aby rozpocząć zmianę toku myślenia.


Budowa wyłącznie silniejszych wałów i śluz i redukcja uszczelnionych powierzchni były Duńczykom za mało. Jako pierwszy kraj na świecie Dania postawiła sobie za cel całkowite wycofanie się z energii ze źródeł kopalnych.

 

Do roku 2050 ma nastąpić całkowita rezygnacja z użytkowania węgla, oleju i gazu. To małe, skandynawskie państwo rozwija się coraz bardziej na prekursora zrównoważonego budownictwa. 

 

Nowe duńskie sztandarowe projekty architektoniczne zwabiają miłośników formy i urbanistów miast z całego świata.


– Skandynawska, a w szczególności duńska architektura od lat określa standardy – podkreśla z zachwytem Joachim Stoss, Dyrektor Zarządzający niemiecką firmą Edgetech Europe GmbH w Heinsberg.

 

– Jak to pokazuje Maersk Tower w Kopenhadze, trwałość i zrównoważony charakter to akurat więcej aniżeli efektywność energetyczna i gospodarowanie zasobami.

 

2018 11 19 2


Kreatywne posługiwanie się miedzią jako elementem twórczym Maersk Tower, wielokrotnie wyróżniony, między innymi nagrodą Scandinavian Green Roof Prize 2017, nagrodą za architekturę 2018 miasta Kopenhagi, World Architecture Festival Award 2017 w kategorii „Higher Education and Research“ i European Copper in Architecture Award 2017, stał się symbolem Kopenhagi już w dobry rok po jego otwarciu.

 

Ta składająca się z trzech skrzydeł, łagodnie pofalowana wieża, będąca częścią Instytutu Panum Uniwersytetu Kopenhaskiego, w którym mieści się Wydział Zdrowia i Nauk Medycznych, jest najbardziej efektywnym energetycznie budynkiem laboratoryjnym Danii.

 

Przyczyniają się do tego gromadzenie wody deszczowej dla spłukiwania toalet i nawadniania powierzchni zielonych, zautomatyzowane oświetlenie LED, podłączenie do sieci systemów chłodzących, wiele zazielenionych terenów i powierzchni dachów, a przede wszystkim niepowtarzalne rozwiązanie zacienienia.

 

Przed przejrzystą elewacją z elementów aluminiowych, z segmentami z potrójnego szkła izolacyjnego na wysokość całego piętra, zainstalowana została konstrukcja w rodzaju reliefu z poziomych elementów z betonu z włóknami szklanymi, jak również 3000 pionowych płyt pokrytych miedzią. Pełnią one w równym stopniu funkcję ochrony przed słońcem i wiatrem.


Częściowo ruchomo skonstruowane okiennice podążają za kierunkiem wiatru. Przy wysokim nasłonecznieniu automatycznie wysuwają się z lamelek cienkie, miedziane kratki. Obniżają one dostęp energii dopuszczając jednak nadal światło dzienne do pomieszczeń. 

 

Miedź, jako materiał nie został wybrany przypadkowo, lecz jako uznanie dla otaczającej architektury z tradycyjnymi fasadami z cegły.

 

2018 11 20 1


Wiecznie popularna ciepła ramka dystansowa
Jeszcze nie upłynęło 20 lat, odkąd architekt Helmut Jahn i projektant konstrukcji nośnych profesor Werner Sobek obiektem Highlight Towers w Monachium postawili kamień milowy na drodze do energooszczędnej, przejrzystej szklanej powłoki budynku.


W czasie, gdy większość producentów szyb zespolonych ukierunkowała swoją produkcję na szyby jednokomorowe, zbudowali oni jako jeden z pierwszych, przejrzysty zespół wieżowców bez rdzenia z betonu zbrojonego, ale za to z pojedynczą elewacją, dwukomorowym szkleniem izolacyjnym, naturalną klimatyzacją łączącą budynki „Skybridges“.

 

Szyby dwukomorowe są dzisiaj standardem w większości przypadków, gdy celem jest stworzenie energooszczędnej powłoki budynku. Również ciepła ramka dystansowa, która znacząco redukuje mostki cieplne na krawędzi połączeń szyb i tym samym straty ciepła, jest stosunkowo młodym produktem.


– Ze swoją, zaledwie 30-letnią historią, nasz system ramek dystansowych Super Spacer należy do rozwiązań pionierskich – tłumaczy Joachim Stoss – i o ile ciepła ramka mało jest znaczącą w całej objętości budynku, o tyle jest ona dla oszklenia izolacyjnego ważniejsza niż kiedykolwiek, jeżeli chce się osiągnąć ambitne cele efektywności energetycznej.


W Maersk Tower ramki Super Spacer® TriSeal™ Premium Plus firmy Edgetech znajdują się w cylindrycznie wygiętych elementach szklanych o powierzchni 1200 m2, które wyprodukowała wytwórnia szkła giętego Döring na zlecenie Waagner-Biro.


Dla wypukłych i wklęsłych szyb zespolonych wybrana została struktura szkła SSG CLIMATOP CONTOUR z niezwykle łatwo przepuszczającym światło szkłem neutralnym o nazwie Diamant Weissglas, żeby w czasie długich, skandynawskich zim do pomieszczeń docierało możliwie najwięcej światła dziennego.


Jakość przemysłowa w procesie przetwarzania Super Spacer®
– Dla nas, jako wytwórcy szkła giętego, oprócz doskonałych właściwości izolacji cieplnej ramki Super Spacer, decydująca jest przede wszystkim jakość produkcyjna w jej przetwarzaniu – wyjaśnia Michael Hering, Dyrektor Techniczny w firmie Döring.

 

– Proces gięcia szkła wymaga czasochłonnej produkcji manualnej, dlatego dokładna co do milimetra i szybka aplikacja ramek dystansowych odwijanych ze zwoju jest zarówno zagadnieniem efektywności produkcyjnej, jak i poziomu jakości.


Trójstopniowy system uszczelnienia ramki jest opatrzony z zewnątrz klejem akrylowym łączącym trwale tafle szkła, co pozwala na natychmiastową dalszą obróbkę szyb zespolonych. Szczególnie przy wielkogabarytowych szybach ze szkła izolacyjnego mogą zostać zauważone dość szybko niedokładności przy aplikacji ramki dystansowej.

 

System ramek dystansowych Super Spacer® pozwala na precyzyjne, absolutnie równoległe nałożenie ramki dystansowej, jak i wykonanie narożników o dokładnych kątach 90°.

 

Gięte, dwukomorowe szyby termoizolacyjne berlińskiej firmy osiągają wartości współczynnika U (współczynnika przenikania ciepła) do 0,5 W/m2K, niemniej jednak dla wieloletniego ich niezawodnego funkcjonowania połączenia wszystkich krawędzi muszą one oprzeć się i wytrzymać wszelkie obciążenia. 

 

Według firmy Döring ogólna zasada mówi, że im mniejszy promień gięcia i im mniejszy wymiar, tym większa jest sztywność wygięcia.

 

Wskutek czego połączenie krawędzi posiada mniej zdolności do „pompowania”, a tym samym poddane jest silniejszym naprężeniom i obciążeniom.

 

Elastyczne ramki dystansowe z uwagi na zmiany pogodowe biorą udział w ruchach „pompowania” w szybach zespolonych i stale powracają do swojej pozycji wyjściowej. Przyczynia się to pozytywnie do minimalizowana napięcia na krawędzi szyb w szczególności na krawędziach uszczelnień.


Małym, ale za to ważnym szczegółem – zdaniem Heringa – jest również optyka niektórych projektów. Gięte szkła są wbudowywane obok szyb płaskich, dlatego też nie powinny być one zauważalne, tak jak różnice w ich wykonaniu.

 

Wybrany dla Maersk Tower czarny Super Spacer® nie posiada żadnych perforacji czy też powierzchni odbijających światło.


– Super Spacer oszczędza energię niejako w ukryciu, ponieważ w stanie zabudowanym znika on całkowicie w profilu ramy – wyjaśnia na zakończenie Joachim Stoss.


Więcej informacji o systemach ramek dystansowych Super Spacer® i technologii Ciepłej Ramki firmy Edgetech można znaleźć na stronie  www.superspacer.com 


Johannes von Wenserski, Edgetech Europe GmbH

 

 

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 11/2018

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik