Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 baner klej do luster 7 7 2021

 

 Banner Firma Vitrum fiale

 

 

480x100

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
   
Angielskie ciepłe ramki Thermoflex i Thermobar na polskim rynku
Data dodania: 17.12.18

Częstochowska spółka Metal Union, znana dotychczas z produkcji dużych wolumenów ramki międzyszybowej ze stali ocynkowanej, wprowadza na rynek dwa rodzaje ciepłych ramek produkowanych przez brytyjską firmę Thermoseal z tworzywa sztucznego: Thermobar i Thermoflex.

 

Metal Union oferuje dwa typy ramki, które wykazują jedne z najlepszych własności cieplnych spośród wszystkich obecnych na rynku. Ma to ogromne znaczenie dla producentów szerokiego asortymentu szyb zespolonych i okien, ponieważ ramka odpowiada w 80% za straty ciepła przez okno.

 

 

2018 12 26 1 

Rys. 1. Przekrój okna z szybą dwukomorową z ramkami typu Thermoflex i Thermobar.

 

 

Głównym celem i racją istnienia ciepłych ramek są ich własności dotyczące izolacji cieplnej, co pozwala skutecznie zaoszczędzić energię poświęcaną na ogrzewanie pomieszczeń wyposażonych w okna energooszczędne (redukcja strat ciepła do 94%).

 

Wewnętrzna krawędź ramki ciepłej w szybie zespolonej ma temperaturę wyższą o 65%, przez co minimalizuje kondensację pary wodnej po wewnętrznej stronie (70% mniej niż w oknach tradycyjnych), co zapobiega namnażaniu szkodliwych pleśni lub innych grzybów, które mogą powodować u człowieka astmę lub stany zapalne skóry.

 

Dodatkowo, okna z ciepła ramką obniżają znacznie poziom hałasu dobiegającego z zewnątrz. Mogą być używane w połączeniu z popularnymi rodzajami szczeliwa: Hot Melt, silikon, PS, PU.

 

 2018 12 26 2

Rys. 2. Ramka Thermobar z narożnikiem


Zgodnie z EN ISO 10077 kryterium ciepłej ramki to przewodność cieplna ≤0,007 W/K, którą z powodzeniem spełniają ramki Thermobar i Thermoflex.


Współczynnik λ i Ψ dla tych ramek przedstawiono w tab. 1. Wyniki potwierdziły oficjalne badania, wykonane w renomowanym Instytucie IFT Rosenheim (Niemcy).


Ciepła ramka Thermobar, to zaawansowany technologicznie polimer o wysokiej wydajności. Wyposażony został w specjalną taśmę bariery gazowej, która zapobiega utracie gazu przez krawędzie zespolenia.

 

Posiada również wysoką przyczepność do mas uszczelniających. Thermobar zapewnia stabilność strukturalną szyby zespolonej i znacznie zmniejsza straty ciepła na krawędzi oszklenia.

 

 

 2018 12 26 3

Rys. 3. Przykładowe akcesoria do ramki Thermobar

 

Thermobar to produkt z certyfikatem domu pasywnego. Certyfikat oznacza, że profil Thermobar spełnia wysokie wymagania związane z wydajnością energetyczną oraz higieną „klimatu arktycznego” oraz wszystkich innych regionów klimatycznych o niższych wymaganiach. Oferta Metal Union Sp. z o. o. obejmuje również akcesoria do ramek Thermobar i Thermoflex.


Są to tworzywowe łączniki narożne, narożniki elastyczne, narożniki gazowe z otworem lub bez, zaworki gazowe, łączniki proste, akcesoria do montażu szprosów oraz same szprosy (rys. 3.). Na dodatkową uwagę zasługuje szeroka gama oferowanych kolorów ramki.

 

Podstawowymi kolorami są szary, czarny i biały. Na indywidualne zamówienie możliwe jest wyprodukowanie ramki o dowolnym kolorze oczekiwanym przez klienta.

 

 

Tabela 1. Własności cieplne przedstawianych ramek międzyszybowych

2018 12 26 4


Ciepła ramka Thermoflex jest to termicznie ulepszony profil dystansowy, kombinacja unikalnych polimerów silikonowych połączonych z absorbentem wilgoci w specjalnym procesie chemicznym.


Profil jest bardziej wydajny termicznie niż standardowy. Thermoflex w porównaniu do produktów EPDM posiada większą odporność na promieniowanie UV, charakteryzuje się lepszą żywotnością w zespoleniu, nie posiada żadnych substancji lotnych, a jego struktura jest wyjątkowo odporna na powstawanie pęcherzyków lub pęknięć.

 

2018 12 27 2

 

Elastomerowy profil Thermoflex zapewnia absorpcję wilgoci uwięzionej między taflami szkła, mniejsze straty ciepła na krawędzi zespolonej jednostki i bardzo dobrą strukturalną spójność zespolenia.

 

2018 12 26 5

 


mgr inż. Maciej Świerzy

mgr inż. Grzegorz Rudniak

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2018

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik