Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 01 okladka1

Świat Szkła 1/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

Deceuninck zwiększa czterokrotnie ilość przetwarzanego PVC do 45 tys. ton rocznie
Data dodania: 24.02.19

Grupa Deceuninck uruchamia nową jednostkę recyklingową w oddziale recyklingu i mieszania surowca w Diksmuide w Belgii.

 

W najbliższym czasie ta zaawansowana technologicznie linia przetwórstwa pozwoli firmie Deceuninck na recykling do 45 000 ton PVC rocznie.

 

Materiał wejściowy będzie pochodził z odpadów poprzemysłowych (odpad produkcyjny własny oraz od klientów), a także z 30-, 40-letniego PCV pierwszej generacji okien, które są stopniowo zastępowane przez nowsze modele.

 

20190222Recycling VinylPlus 45kT recycled vs 90kT CO2 

 

Za sprawą tej inwestycji Deceuninck podkreśla swoje przekonanie o tym, że PVC jest zrównoważonym i przyszłościowym materiałem dla budownictwa. Jak podkreślają eksperci, dzięki niskiemu przewodnictwu cieplnemu profile okienne z PVC są trzykrotnie bardziej skuteczne w izolacji cieplnej niż profile aluminiowe.

 

W czasie eksploatacji okien, jak również podczas recyklingu, zużycie energii i emisja CO2 przez okna jest mniejsza o połowę, niż w przypadku aluminiowych odpowiedników2 .

 

20190222Recycling regrinding

 

Recykling PVC umożliwia wielokrotny przerób materiału i ponowne wykorzystanie bez utraty jego jakości. Ponadto, według szacunków VinylPlus (https://vinylplus.eu/), każdy kilogram PVC z recyklingu, ogranicza emisję 2 kg CO2 do atmosfery.

 

Dzięki swym działaniom zakład recyklingu Deceuninck przetworzy rocznie ponad 2 miliony okien, które skończyłyby na składowiskach odpadów lub w spalarniach.

 

20190222Recycling pre-sorting inside

 

Najnowsza technologia zastosowana w zakładzie umożliwia recykling profili PCV we wszystkich kolorach i z różnych kompozycji, w tym profili zawierających włókno szklane. Podczas procesu recyklingu profile są rozdrabniane, sortowane wg koloru i materiału, w tym, usuwane są wszelkie zanieczyszczenia.

 

Tak przygotowany materiał poddawany jest granulacji, po której staje się doskonałą alternatywą dla materiału pierwotnego i jest używany do wytłaczania nowych profili okiennych z PVC.

 

Zarówno Deceuninck, jak i jego klienci, przejawiają troskę o ekologię, stąd też decyzja o poczynionej inwestycji. Rosnące wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu jeszcze bardziej ograniczy wpływ naszych produktów i procesów produkcyjnych na środowisko.

 

Ponadto zmniejszy zapotrzebowanie na surowce pierwotne i złagodzi do pewnego stopnia negatywny wpływ fluktuacji surowca na ceny – podkreśla Francis Van Eeckhout, CEO.

 

1 Źródło: https://vinylplus.eu/recycling/a-smart-material/sustainable-recyclable
2 Source: Baldasano study, vinylplus.be

 

 www.deceuninck.pl

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 4/2019
  

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także