Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Od XXS do XXL, czyli wydajność na całej linii gwarantuje Edgetech
Data dodania: 02.08.19

Automatyczna aplikacja Super Spacer® w firmie AGC Interpane

Szyby zespolone XXL są wymagającym rynkiem rozwoju, który od produkcji aż po logistykę wymaga maksymalnej efektywności.

 

Poprzez automatyzację aplikacji ramek dystansowych, AGC Interpane w Plattling mogła znacząco podnieść wydajność i precyzję istniejącej linii szyb zespolonych dla produkcji ponadwymiarowych oszkleń.

 

Magiczny trójkąt ekonomicznie wydajnej produkcji szyb zespolonych, to znaczy równowaga pomiędzy czasem, jakością i kosztami, jest w tej branży w wielu wypadkach zdominowany wysokim udziałem etapów produkcji wykonywanych ręcznie.

 

 

2019 07 30 1
Absolutna równoległość obu ramek dystansowych Super Spacer® przy potrójnym oszkleniu

 

— To najważniejsze narzędzie dostosowań produkcyjnych, które mogą wykorzystać producenci szyb zespolonych, aby produkować szybciej, ekonomiczniej i w najwyższej powtarzalnej klasie jakości — uważa Joachim Stoss, Dyrektor zarządzający w Edgetech Europe GmbH z siedzibą w Heinsberg.

 

100-procentowa córka amerykańskiej Quanex Building Products Corporation obchodzi w tym roku 30-lecie ramki Super Spacer® i z tym produktem jest pionierem wolnych od metalu systemów ciepłej ramki dystansowej. Początkowo prace projektowe skupiały się na właściwościach izolacji cieplnej i szczelności połączenia krawędzi.

 

Silikonowe ramki dystansowe trzymają elastycznie połączenie krawędzi szyb zespolonych i redukują obciążenia ruchami pompowania wynikającymi ze zmian temperatur i obciążenia wiatrem. 

 

— Wraz z rosnącym znaczeniem automatyzacji dołączają kolejne zalety elastycznych ramek dystansowych, które mogą być aplikowane ze zwoju „bez końca” — kontynuuje Joachim Stoss.

 

 2019 07 30 2

Zrobotyzowane nakładanie Super Spacer® przy produkcji szyb zespolonych XXL

 

Zautomatyzowana aplikacja systemów ramek dystansowych, takich jak Super Spacer®, zastępuje wiele czynności, które są nadal wykonywane ręcznie: gięcie, napełnianie absorbentem, butylowanie, składanie sztywnych profili i nakładanie ramki dystansowej.

 

Automatyzacja przeciw niedoborowi wykwalifikowanych pracowników
Zmiany demograficzne również nie omijają przemysłu szklarskiego. Według sprawozdania o rynku pracy Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej za rok 2018, 86% przedsiębiorstw w dziedzinie przetwórstwa szkła, ceramiki i kamieniarstwa poszukuje fachowców, szczególnie często z uwagi na odchodzenie na emeryturę starszych pracowników.

 

60% tych przedsiębiorstw widzi w niedoborze wykwalifikowanych kadr ryzyko dla dalszego rozwoju działalności. Nie są to zjawiska nowe, ale stają się coraz bardziej naglące.

 

Także w Dolnej Bawarii, miejscu koncentracji europejskiego przemysłu szklarskiego, stałym tematem od lat jest rekrutacja na nowe stanowiska. W sytuacji, gdy nie można zrealizować wszystkich zamówień i jednocześnie rośnie obciążenie zatrudnionych pracowników, potrzebą staje się bardziej wydajna produkcja.

 

Do tego produkcja nie zawsze musi być kompletnie postawiona na głowie. Czasami posiadany potencjał może zostać uwolniony względnie prostymi środkami, jak pokazuje to AGC Interpane w swojej siedzibie w Plattling. 

 

W 2017 roku wyposażono istniejącą tam linię produkcyjną szyb zespolonych w aplikator do zautomatyzowanego nakładania ramek dystansowych na bazie silikonu. Wynikiem tego był wzrost produkcyjności nawet do 50%.

 


Łatwość przetwarzania jest wielką zaletą
AGC Interpane w Plattling prezentuje się jako specjalista od trudnych logistycznie zamówień szyb zespolonych o stałych wymiarach. To, co brzmi tak przyziemnie, jest w rzeczywistości stałym popisem przy realizacji dużych, światowych projektów.

 

Firma z Plattling zalicza się do znakomitego kręgu firm uszlachetniających szyby płaskie, które są w stanie dostarczyć powlekane szyby zespolone w rozmiarach XXL o najwyższej jakości.

 

Londyński Embassy Garden z spektakularnym Sky Pool, powiększenie Columbia Business School w Nowym Jorku i londyński budynek Googla „Landscaper“ z parkiem krajobrazowym i bieżnią na dachu, to tylko trzy z aktualnie czekających na realizację wiodących zamówień, dla których produkowane są szyby ponadwymiarowe.

 

 2019 07 30 3

Nieskończona aplikacja Super Spacer® ze zwoju

 

Możliwe są wymiary szyb do wielkości 3210x18 000 mm, a produkcja nastawiona jest na możliwie największą elastyczność. Na w pełni zautomatyzowanej linii wyposażonej w robota do aplikacji Super Spacer® produkowana jest cała gama szyb zespolonych podwójnych i potrójnych, od wymiarów 200x300 mm do tak zwanych „Giga Lites“ – ponadwymiarowego oszklenia o wymiarach 3210x9000 mm. Ale Interpane powleka oszklenie jeszcze większych rozmiarów, dochodzących do 18 metrów długości.

 

Przetwarzane są: szkło lane, szkło warstwowe, bezpieczne szkło warstwowe, czy też szkło hartowane do maksymalnej grubości szyby zespolonej 115 mm.

 

Jako ramki dystansowe są stosowane Super Spacer® T-Spacer™ Premium Plus o szerokościach od 10 mm do 20 mm.

 

Ramki te na bazie silikonu są nakładane w sekundach z dokładnością do milimetra i tym samym gwarantują doskonałe i szczelne połączenie krawędzi.

 

— W niektórych zastosowaniach nakładamy również ramki dystansowe o profilu wydrążonym, ale zwłaszcza przy wielkoformatowych szybach zespolonych znaczącą przewagę mają zalety zautomatyzowanej aplikacji Super Spacer® — wyjaśnia Daniel Bruckelt, Kierownik produkcji szyb zespolonych w Plattling.

 

— Oprócz oszczędności czasu do zalet należą przede wszystkim minimalne tolerancje przy pozycjonowaniu i dokładne wykonanie naroży.

 

 2019 07 30 4

Automatyzacja umożliwia dokładne, wolne od zgnieceń i prostokątne naroża

 

 

Ponadto wyeliminowane są pozostałości sita molekularnego w przestrzeni międzyszybowej, ponieważ absorbent znajduje się już w Super Spacer® i nie musi być osobno napełniany, jak w przypadku profili standardowych. 

 

— Szczególnie w przypadku naszych ponadwymiarowych szyb „Giga Lites”, automatyczne przetwarzanie ramek dystansowych i jakość oraz wygląd produktów końcowych są ze sobą silnie powiązane — uzupełnia Michael Elstner, Kierownik centrum konsultingowego IBC.

 

— Estetyka połączenia krawędzi staje się w ambitnych projektach architektonicznych coraz częściej istotnym kryterium oceny. Dzięki matowej powierzchni i nieznacznej wysokości ramki Super Spacer® są praktycznie niewidoczne. 

 

A przyszłość? Na chwilę obecną nikt nie może przewidzieć, jak dalece zagadnienia cyfryzacji i Przemysł 4.0 zmienią w dalszej perspektywie także wysoko wyspecjalizowaną produkcję w AGC Interpane w Plattling. — Z naszą nowoczesną automatyzacją i wysokim stopniem elastyczności jesteśmy na to jak najlepiej przygotowani — zapewnia Michael Elstner.

 


Johannes von Wenserski
www.superspacer.com

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 7-8/2019
 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik