Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 09 okladka1

Świat Szkła 09/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 9 grunia 2021

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Ciepłe tarasowe drzwi przesuwne w rozmiarze XXL
Data dodania: 11.11.19

Wybierając drzwi w systemie podnoszono-przesuwnym, takie jak VEKASLIDE 82, zyskamy panoramiczny widok o rozmiarze XXL. Jednocześnie zostaną spełnione wszelkie oczekiwania odnośnie komfortu i izolacji cieplnej.

 

Dzięki systemowi VEKASLIDE 82 dom będzie pełen światła dziennego, co jest istotne w nowoczesnej architekturze. Konstrukcja oparta na tym systemie jest bardzo wygodna w obsłudze – nawet duże przeszklenia otwiera się lekko, jednym ruchem ręki.

 

2019 11 36 1

 

System VEKASLIDE 82 umożliwia zestawienie w sumie do czterech skrzydeł podnoszono-przesuwnych i stałych elementów. Różne schematy otwierania zawsze pozwolą dobrać do potrzeb użytkownika odpowiednie rozwiązanie – od jednego ruchomego skrzydła po szerokie przejście w konstrukcjach 4-skrzydłowych, którego maksymalne wymiary mogą mieć nawet 6,5 m szerokości i 2,7 m wysokości.

 

System VEKASLIDE został skonstruowany na bazie nowoczesnego i energooszczędnego systemu profili okiennych wykonanych z PVC – SOFTLINE 82. W efekcie otrzymujemy wysoką kompatybilność systemową, umożliwiającą zintegrowanie okien i drzwi z fasadą budynku.

 

Zarówno w systemie okiennym SOFTLINE 82, jak i systemie drzwi podnoszono-przesuwnych VEKASLIDE 82 stosuje się te same grubości pakietów szklących, co oznacza użycie tych samych listew przyszybowych. W efekcie we wszystkich konstrukcjach w danym obiekcie może być identyczne wykończenie listwami przyszybowymi.

 

2019 11 36 4

(kliknij na tabelę aby ją powiększyć)

 

Przemyślana geometria profili oraz kombinacja z 3-szybowym oszkleniem pozwala uzyskać bardzo dobre parametry izolacyjne systemu drzwi VEKASLIDE 82.

 

Analizując tabelę nr 1 zauważymy, że jeśli w konstrukcji dwuskrzydłowej drzwi podnoszono-przesuwnych VEKASLIDE 82, o wymiarach 3,50 x 2,20 m zastosujemy najbardziej popularne dziś oszklenie 48 mm o budowie 4/18/4/18/4 i parametrze przenikalności cieplnej Ug = 0,5 W(m2K) wraz z ramką międzyszybową o Ψg = 0,05 W/(m2K), to konstrukcja o takich wymiarach osiąga przenikalność cieplną Ud = 0,82 W/(m2K), czyli parametr bardzo bliski oczekiwanemu w domach pasywnych!

 

Przy czym warto zwrócić uwagę, że wysokość konstrukcji 2,20 m nie jest wartością wysoką, a wręcz niską i rzadko spotykaną (zazwyczaj konstrukcje są wysokie na 2,40 m lub wyższe). Większa powierzchniowo konstrukcja osiągnie jeszcze lepsze parametry cieplne.

 

2019 11 36 2

 

Wartość Ψg dla ramki międzyszybowej na poziomie 0,05 to w obecnych czasach wartość referencyjna. Stosuje się już dużo cieplejsze ramki charakteryzujące się Ψg < 0,04 W/(m2K). Zatem osiągnięcie parametru przenikalności cieplnej całej konstrukcji Ud < 0,8 W/(m2K) nie powinno stanowić problemu.

 

Nie ma już potrzeby dokonywania trudnego wyboru między optymalną izolacją cieplną a przestronnością powierzchni szklanych. Dzięki współczynnikowi izolacji cieplnej ramy VEKASLIDE 82 na poziomie Uf = 1,4 W/(m2K) oraz głębokości zabudowy 82 mm, osiąganie wzorowych właściwości izolacyjnych staje się realne.

 

Dla uzyskania najlepszych parametrów cieplnych wzmocnienia aluminiowe stosowane w ościeżnicy posiadają przekładkę termiczną. Ponadto takie niesymetryczne umiejscowienie przekładki termicznej ułatwia montaż całej konstrukcji.

 

2019 11 36 3

 

Również w progu aluminiowym, który jest cechą charakterystyczną konstrukcji VEKASLIDE 82, zastosowano wspomnianą przekładkę termiczną. Konstrukcja jest zatem przygotowana nie tylko na to, aby budować z niej ekskluzywne drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne z bardzo dużymi przeszkleniami, ale także doskonale zabezpieczać wnętrza domu przed zimnem.

 

Bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej wpływają również na redukcję zużycia energii, obniżając rachunki za ogrzewanie i przy tym chroniąc środowisko.

 

2019 11 36 1a

(kliknij aby powiekszyc tabelę)

 

Szymon Dybała
VEKA Polska

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 11/2019
 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik