Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 05 okladka1

Świat Szkła 05/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

SWISSPACER w górskim pensjonacie - 4500 metrów kwadratowych relaksu
Data dodania: 26.08.20

Lśniące jeziora, zaczarowane lasy i imponujące górskie krajobrazy charakteryzują Karyntię na południu Austrii. Ekskluzywny ośrodek górski Feuerberg znajduje się tuż poniżej szczytu Gerlitzen Alpe na wysokości 1769 metrów nad poziomem morza.

 

Aby goście mogli się zrelaksować i czuć się dobrze, biuro architektoniczne Ronacher musiało zaplanować rozbudowę w najdrobniejszych szczegółach.

 

Wybór odpowiedniej struktury okien odegrał decydującą rolę w wygodzie nowego centrum odnowy biologicznej: zaplanowano potrójne oszklenie izolacyjne CLIMATOP XN, wyposażone w ultra ciepłą ramkę dystansową SWISSPACER ULTIMATE, która ma bardzo pozytywny wpływ na wydajność energetyczną obiektu i wygodę wnętrza.

 

 2020 07 24 1

 Ekskluzywny górski kurort Feuerberg położony jest tuż pod szczytem Gerlitzen Alpe, na wysokości 1769 m [© Mountain Resort Feuerberg – Andreas Tischler]

 

Już od momentu otwarcia w 2007 roku resort górski Feuerberg otrzymywał liczne nagrody i certyfikaty doskonałości. Został również niedawno wybrany do ekskluzywnego grona Top Guide 10 – najlepszych hoteli wellness w Austrii.

 

Doskonała lokalizacja w połączeniu z trasami pieszymi i stokami narciarskimi, wyjątkowa oferta kulinarna i bogata strefa spa sprawiają, że Mountain Resort Feuerberg jest jednym z najlepszych adresów do odnowy biologicznej i odpoczynku w Austrii.

 

Imponujące alpejskie spa w ośrodku zajmuje 4500 m2 i składa się z dwunastu basenów i jeziora alpejskiego oraz szesnastu pokoi relaksacyjnych, jedenastu saun i zjeżdżalni wodnej.

 

2020 07 24 2

Tak zwana „sauna koncertowa” oferuje fantastyczny widok dzięki ośmiometrowemu oknu panoramicznemu. Tutaj odbywają się występy i koncerty [© Mountain Resort Feuerberg – Franz Gerdl]

 

Centralnym elementem projektu nowej, rozbudowanej strefy spa jest basen o kształcie elipsy z nowoczesną, okrągłą, drewnianą kopułą. Wraz z częścią terapeutyczną basen stanowi dużą część zakrzywionej, nowej formy dziedzińca.

 

Obiekt został rozbudowany również o system wewnętrznych dziedzińców,nktóre zapewniają ochronę przed wiatrem i warunkami pogodowymi, jednocześnie doświetlając całość naturalnymi promieniami słonecznymi.

 

2020 07 24 3

 Przeszklenie jest wyposażone w ciepłą ramkę dystansową SWISSPACER ULTIMATE, która pozytywnie wpływa na komfort wnętrza [© Mountain Resort Feuerberg – Lukas Kirchgasser]

 

— We wszystkich 15 fazach rozbudowy, które udało nam się zrealizować dla hotelu Feuerberg w ostatnich latach, drewno jako materiał odgrywa kluczową rolę w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu — powiedział architekt, dr Herwig Ronacher.

 

Ze swoim biurem architektonicznym reprezentuje ekologiczne podejście do tworzonych projektów, w którym bardzo ważne jest połączenie efektywności energetycznej i tradycyjnego budownictwa z drewna. 

 

Oprócz licznych projektów budynków firma przeprowadziła również dwa projekty badawcze dotyczące energooszczędnego budownictwa: jeden z nich na temat energooszczędnych drewnianych basenów.

 

2020 07 24 4

25-metrowy basen bez krawędzi jest jedną z 13 różnych atrakcji wodnych w ośrodku Feuerberg [© Mountain Resort Feuerberg – Andreas Tischler]

 

— Energooszczędne budownictwo jest bardzo ważne dla basenów wewnętrznych. Uwzględnia to podstawowy kształt elipsy lub drewnianej kopuły, ponieważ konstrukcja ma bardzo korzystny stosunek objętości do powierzchni — wyjaśnia Ronacher.

 

Obiekt Mountain Resort Feuerberg był jednym z najbardziej wymagających projektów zaprojektowanych i wdrożonych przez biuro architektoniczne Ronacher. Wynika to głównie z wyjątkowo wysokich standardów narzuconych przez inwestora.

 

Dodatkowo bardzo ważne było to, aby skupić się na najwyższej jakości wykonania w każdym detalu. Dobrym tego przykładem są ciepłe ramki SWISSPACER ULTIMATE, które zostały użyte w najnowszej fazie rozbudowy przeszkleń.

 

2020 07 24 5

Ciepłe ramki dystansowe SWISSPACER ULTIMATE zapobiegają mostkom termicznym i stratom ciepła w obszarze krawędzi szyb izolacyjnych. Dzięki temu ani ciepło w lecie, ani zimno w zimie nie dostają się do budynku [© Mountain Resort Feuerberg – Franz Gerdl]

 

Ten typ ramek SWISSPACER jest wykonany z wysoce izolacyjnego tworzywa sztucznego, które ogranicza straty ciepła do minimum zapobiegając mostkom termicznym i utracie ciepła w obszarze krawędzi szyb zespolonych — tak więc ani ciepło latem, ani zimno w zimie nie dostają się do budynku. Kondensacja, pleśń i wynikające z tego potencjalne problemy zdrowotne w ogóle nie mogą wystąpić.

 

Chociaż na pierwszy rzut oka ciepłe ramki SWISSPACER wydają się być ledwo zauważalnym elementem w ogólnym planowaniu obiektu, to właśnie one decydują o oszczędności energii i przyjemnej temperaturze we wnętrzu Mountain Resort Feuerberg.

 

 Janina Brielmann
www.swisspacer.com

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 07-08/2020
   

 

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik