Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

baner klej do luster 7 7 2021

 

 Banner Firma Vitrum fiale

 

 

480x100

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
   
Elastyczna ciepła ramka Super Spacer® to uniwersalne rozwiązanie
Data dodania: 29.09.20

Kiedy w 1989 roku wprowadzono Super Spacer®, pierwszy na świecie system ciepłej ramki dystansowej niezawierający folii metalowej, termin “zrównoważony rozwój” właśnie przekształcał się z niszowego w główny nurt architektury. 

 

Super Spacer oferował już opcję termicznej optymalizacji uszczelnienia krawędzi szyby zespolonej jeszcze przed początkiem ery termoizolacyjnych szyb z powłokami niskoemisyjnymi.

 

2020 09 17 1

Fasada „Muzeum Przyszłości”, w Dubaju

 

Dlatego z dumą uważamy siebie jako pionierów ciepłej ramki — mówi Joachim Stoss, dyrektor zarządzający Edgetech Europe GmbH i wiceprezes ds. sprzedaży międzynarodowej w firmie Quanex.

 

Od tego czasu wiele się zmieniło. Dziś ciepłe ramki dystansowe o niskiej przewodności cieplnej, doskonałych wartościach Psi (współczynnik liniowego przenikania ciepła) i zapobiegającej kondensacji pary wodnej to teraźniejszość i przyszłość. Szkło stało się charakterystycznym materiałem w architekturze XXI wieku, przechodząc ze zwykłego elementu funkcjonalnego w decydujący element konstrukcyjno-projektowy o wielu kształtach i formach. Jednocześnie poprawa charakterystyki energetycznej budynku i redukcja emisji dwutlenku węgla stały się kluczowe w nowoczesnym budownictwie.

 

Nigdy na rynku nie było szerszej gamy rozwiązań do szyb zespolonych spełniających wszystkie te wymagania. Bycie wyjątkowym dzięki oferowaniu kompleksowych rozwiązań w zakresie oszklenia przegród zewnętrznych budynku to jeden ze sposobów na wyprzedzenie konkurencji, a posiadanie systemu ciepłej ramki dystansowej, który można efektywnie i ekonomicznie zastosować w każdym rodzaju szyby zespolonej, to gabarytowo mały, ale znaczący atut dla każdego producenta szkła.

 

Z drugiej strony architekci i projektanci doceniają możliwość zastosowania jednego systemu szyb zespolonych z jednym rodzajem ramki dystansowej w elewacji z różnymi rodzajami oszkleń, np. płaskie i wygięte (zakrzywione), formaty XL i XS lub elewacja elementowa i szklenie strukturalne.

 

Elastyczna ramka Super Spacer® ze względu na wykonanie ze strukturalnej pianki silikonowej nadaje się naturalnie do każdego zadania produkcyjnego i każdej metody produkcji: czy to dwukomorowe szyby do drzwi wejściowych o niskim zużyciu energii, czy to automatycznie wytwarzane szyby izolacyjne i oszklenie strukturalne, czy te ręczne lub automatyczne nakładanie ramek dystansowych do wygiętych szyb zespolonych.

 

2020 09 17 2

 


Na fasadzie „Muzeum Przyszłości” umieszczono 7 000 unikalnych termoizolacyjnych szyb zespolonych
Dzięki swojej giętkości (możliwości odkształcania) elastyczna ramka dystansowa Super Spacer® może być zainstalowana w dowolnej szklanej fasadzie o dowolnym kształcie. Powstające obecnie „Muzeum Przyszłości” w Dubaju, które wkrótce zostanie otwarte, jest prawdopodobnie najbardziej zapierającym dech w piersiach dowodem na to, że przemysł szklarski oferuje nowoczesne produkty i jest na tyle innowacyjny, by nieustannie przesuwać granice technologii szklarskiej.

 

W fasadzie osadzonych jest ok. 7000 unikatowo uformowanych, izolacyjnych elementów szklanych. Zawierają one ok. 36 000 m ramek dystansowych Super Spacer® TriSeal ™ Premium Plus z firmy Edgetech. Ze względu na elastyczność materiału projektanci byli w stanie dojść do granic możliwości technologicznych. Wytworzenie niepowtarzalnych okien o tak skomplikowanych kształtach byłoby praktycznie niemożliwe, zwłaszcza że wymagania jakościowe były niezwykle wysokie.

 

2020 09 17 3

 Fasada „Muzeum Przyszłości”, w Dubaju

 

Zwłaszcza w regionach, w których występują duże różnice temperatur, elastyczny system dystansowy na bazie pianki silikonowej może zmniejszyć naprężenia w uszczelnieniu na krawędzi szyby zespolonej. Jest to bardzo korzystne ponieważ zbyt duże naprężenia w uszczelnieniu szyby mogą wpływać na zmniejszenie izolacyjności termicznej, a w ekstremalnych warunkach doprowadzić do pęknięcia szyby.

 

Super Spacer® “podąża” za naturalnym wyginaniem się tafli szklanych, powodowanym rozszerzaniem i kurczeniem się komory międzyszybowej szkła wynikającym z klimatycznych zmian temperatury i ciśnienia, a także ssaniem lub parciem wiatru. Ponieważ mają “wrodzoną” pamięć kształtu, zawsze wracają do swojej pierwotnej pozycji. W efekcie uzyskuje się najwyższy poziom trwałości i gazoszczelności.

 

2020 09 17 3a

 


Elastyczny Super Spacer® wygina się w czasie odkształcania szyby, tzw. pompowania
Dla producentów szyb zespolonych ważna jest produkcja trwałych szyb zespolonych o wysokiej efektywności energetycznej po przystępnych kosztach. W zautomatyzowanej linii produkującej szyby zespolone ramka dystansowa Super Spacer® TriSeal ™ Premium Plus ze zintegrowanym środkiem osuszającym, uszczelnieniem samoprzylepnym i uszczelnieniem pierwotnym może być jednym z istotnych elementów zapewniającym redukcję kosztów i oszczędności czasu.

 

2020 09 17 4

 Połaczenie płaskiego i wygiętego oszklenia izolacyjnego w „apartamentach Belvedere”, w Wiedniu

 

Nie ma potrzeby inwestowania w dodatkowe maszyny i siłę roboczą, np. do cięcia ramek dystansowych, gięcia, wypełniania osuszaczem i nakładania butylu. Elastyczna ramka dystansowa jest nakładana z rolki, a na wielu liniach produkujących szyby zespolone specjalny robot do nakładania elastycznej ramki dystansowej, posiadający dwie głowice aplikacyjne ułatwia nakładanie różnych rozmiarów (szerokości) ramki Super Spacer®, po szybkim przełączeniu.

 

2020 09 17 5

 


Płaskie i zakrzywione szyby z ciepłą ramką Super Spacer®
W przypadku skomplikowanych projektów architektonicznych estetyka uszczelnienia krawędzi staje się coraz ważniejszym kryterium oceny. Ramki Super Spacer® są praktycznie niewidoczne dzięki matowej powierzchni i niewielkiej wysokości. Szczególnie w przypadku formatów XXL jakość i wygląd gotowych produktów są bardzo ściśle powiązane. Niezależnie od tego, czy oszklenie jest płaskie, czy zakrzywione, jego wygląd musi być zawsze nieskazitelny – bez skaz i usterek.

 

2020 09 17 6

 
Automatyczne nakladanie ramki Super Spacer® w szybach zespolonych XXL

 

Luksusowe „apartamenty Belvedere” w Wiedniu, zaprojektowane przez Renzo Piano, są przykładem zastosowania Super Spacer® w szybach płaskich, a także w giętych elementach oszklenia w narożach fasady budynku. Z jednej strony sterowane przez robota nakładanie elastycznej ramki dystansowej Super Spacer® gwarantowało całkowitą równoległość tafli szklanych, z drugiej strony produkcja przebiegała znacznie szybciej w porównaniu ze sztywnymi ramkami dystansowymi.

 

2020 09 17 7

 

Johannes von Wenserski
www.superspacer.com

 

 2020 09 17 8

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 09/2020 
  

 

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik