Rzut oka na kompas, czyli kilka słów o rozmieszczeniu okien względem stron świata i innowacyjnych szybach ECLAZ |
Data dodania: 15.10.20 |
Wędrówki okien zgodnie z kompasem Budować mądrze, to łączyć najwyższej jakości rozwiązania oraz maksymalnie wykorzystywać warunki naturalne danej szerokości geograficznej. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy wybieramy okna do domu wolnostojącego.
Od ich rozmieszczenia zależy bowiem optymalne doświetlenie pomieszczeń, a także wysokość rachunków za ogrzewanie. Ale to nie wszystko. Idealnym dopełnieniem mądrego projektu będą innowacyjne przeszklenia.
Tu z pomocą przychodzą nowoczesne szyby ECLAZ łączące wysokie parametry energetyczne i doskonałą przezierność – bez szkody dla właściwości termoizolacyjnych.
Duża ilość światła wpadającego do wnętrz ma bowiem niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie – zwłaszcza, gdy dzień robi się krótszy. Taka ekspozycja przyniesie również ulgę naszemu budżetowi. Więcej promieni to mniej zużytej energii elektrycznej oraz niższe rachunki za ogrzewanie. Efektywnie i efektownie zarazem.
– Dla osób obawiających się nadmiernego przegrzania latem możliwa jest opcja połączenia ECLAZ z szybami przeciwsłonecznymi COOL-LITE, które rozwiążą ewentualny problem zbyt wysokiej temperatury we wnętrzach – podkreśla Maciej Mańko, ekspert marki Saint-Gobain Building Glass Polska.
Słońce w ryzach – kierunek północ!
To idealne miejsce na urządzenie wnętrz, w których lepiej utrzymywać niższą temperaturę, np. kuchni, sypialni czy spiżarni. W tym przypadku warto przede wszystkim zrezygnować z wielkogabarytowych przeszkleń, a także zadbać o maksymalną energooszczędność szyb, które wspomogą zachowanie odpowiedniego bilansu energetycznego budynku.
To idealne okoliczności do zaaranżowania sypialni, domowego gabinetu czy kuchni. Efekt odwrotny zapewni ekspozycja zachodnia, gdzie poranki bywają chłodniejsze, a w godzinach popołudniowych pokoje wypełniają się promieniami słonecznymi.
W tym miejscach warto pomyśleć o pokoju dziennym lub dziecięcym, w którym południowe światło będzie miało korzystny wpływ na naukę i zabawę.
Szyby ECLAZ – więcej niż szkło
Kluczową rolę odgrywa tu przepuszczalność światła oraz całkowita przepuszczalność energii słonecznej. Im wyższe współczynniki posiada szklenie, tym jaśniejsze i cieplejsze będą nasze pomieszczenia.
– Szkło ECLAZ zostało zaprojektowane z myślą o energooszczędności w zespoleniach dwukomorowych. Wybór tak innowacyjnego rozwiązania to gwarancja uzyskania najwyższej wartości zysku energii słonecznej(g=60%), doskonałego parametru termoizolacyjności (Ug=0.5) co zapewnia zarówno energooszczędność, jak i komfort cieplny w miesiącach zimowych.
Całość dopełnia doskonały dostęp do światła naturalnego na poziomie oferowanym przez szyby podwójne (TL 77%). W efekcie nie trzeba już wybierać pomiędzy światłem naturalnym a komfortem zimą – dodaje Maciej Mańko.
Aby maksymalnie wykorzystać możliwości usytuowania budynku, warto rozważyć wymianę stolarki i zainwestować w wysokiej jakości szyby, które wpuszczą do wnętrz więcej promieni słonecznych – nawet w przypadku trudnych warunków zabudowy.
Wybierając ECLAZ zyskujemy do 10% poprawy dostępu do światła dziennego oraz do 20% poprawy wydajności energetycznej w porównaniu do najlepszych okien obecnie dostępnych na rynku.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
|