Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Rzut oka na kompas, czyli kilka słów o rozmieszczeniu okien względem stron świata i innowacyjnych szybach ECLAZ
Data dodania: 15.10.20

Wędrówki okien zgodnie z kompasem

Budować mądrze, to łączyć najwyższej jakości rozwiązania oraz maksymalnie wykorzystywać warunki naturalne danej szerokości geograficznej. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy wybieramy okna do domu wolnostojącego.

 

 

Od ich rozmieszczenia zależy bowiem optymalne doświetlenie pomieszczeń, a także wysokość rachunków za ogrzewanie. Ale to nie wszystko. Idealnym dopełnieniem mądrego projektu będą innowacyjne przeszklenia.

 

Tu z pomocą przychodzą nowoczesne szyby ECLAZ łączące wysokie parametry energetyczne i doskonałą przezierność – bez szkody dla właściwości termoizolacyjnych.

 

20200934ecglaz 1

 


Doświetlenie pomieszczeń? Z kompasem w ręku!
Przygotowując się do budowy domu warto dokładnie rozplanować położenie okien względem stron świata. Dobrze przemyślany plan pozwoli nam z jednej strony jak najlepiej wykorzystać dostęp do naturalnego światła, z drugiej zaś pomoże ochronić wybrane pomieszczenia przed nadmiernym przegrzewaniem i nasłonecznieniem. O czym pamiętać uzgadniając z projektantem rozmieszczenie stolarki okiennej?

 


Duże okna w domu? Obierz kurs na południe!
Biorąc pod uwagę najlepszy dostęp do naturalnego oświetlenia, południowa część budynku to doskonały wybór na aranżację rodzinnego salonu, w którym główną rolę odegrają duże przeszklenia. Usytuowanie ich od tej strony zapewni piękne doświetlenie pomieszczeń, a także ich dogrzanie, co docenimy zwłaszcza zimą.

 

Duża ilość światła wpadającego do wnętrz ma bowiem niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie – zwłaszcza, gdy dzień robi się krótszy. Taka ekspozycja przyniesie również ulgę naszemu budżetowi. Więcej promieni to mniej zużytej energii elektrycznej oraz niższe rachunki za ogrzewanie. Efektywnie i efektownie zarazem.

 

– Dla osób obawiających się nadmiernego przegrzania latem możliwa jest opcja połączenia ECLAZ z szybami przeciwsłonecznymi COOL-LITE, które rozwiążą ewentualny problem zbyt wysokiej temperatury we wnętrzach – podkreśla Maciej Mańko, ekspert marki Saint-Gobain Building Glass Polska.

 

20200934ecglaz 2

 

Słońce w ryzach – kierunek północ!
Aranżując pomieszczenia wychodzące na północ należy pamiętać, że poziom doświetlenia będzie tu znacznie mniejszy niż w przypadku ekspozycji południowej czy zachodniej.

 

To idealne miejsce na urządzenie wnętrz, w których lepiej utrzymywać niższą temperaturę, np. kuchni, sypialni czy spiżarni. W tym przypadku warto przede wszystkim zrezygnować z wielkogabarytowych przeszkleń, a także zadbać o maksymalną energooszczędność szyb, które wspomogą zachowanie odpowiedniego bilansu energetycznego budynku.

 


Poranki i wieczory – doświetlenie pomieszczeń w ekspozycji wschodniej i zachodniej
Przez okna wychodzące na wschód najwięcej światła dostaje się do pomieszczeń w godzinach porannych, a wieczorami wnętrze robi się przyjemnie chłodne i zacienione.

 

To idealne okoliczności do zaaranżowania sypialni, domowego gabinetu czy kuchni. Efekt odwrotny zapewni ekspozycja zachodnia, gdzie poranki bywają chłodniejsze, a w godzinach popołudniowych pokoje wypełniają się promieniami słonecznymi.

 

W tym miejscach warto pomyśleć o pokoju dziennym lub dziecięcym, w którym południowe światło będzie miało korzystny wpływ na naukę i zabawę.

 

20200934ecglaz 3

 

Szyby ECLAZ – więcej niż szkło
O optymalnym doświetleniu pomieszczenia i pełnym komforcie termicznym mieszkańców nie decyduje wyłącznie ekspozycja okien, ale parametry pakietu szybowego.

 

Kluczową rolę odgrywa tu przepuszczalność światła oraz całkowita przepuszczalność energii słonecznej. Im wyższe współczynniki posiada szklenie, tym jaśniejsze i cieplejsze będą nasze pomieszczenia.

 

– Szkło ECLAZ zostało zaprojektowane z myślą o energooszczędności w zespoleniach dwukomorowych. Wybór tak innowacyjnego rozwiązania to gwarancja uzyskania najwyższej wartości zysku energii słonecznej(g=60%), doskonałego parametru termoizolacyjności (Ug=0.5) co zapewnia zarówno energooszczędność, jak i komfort cieplny w miesiącach zimowych.

 

Całość dopełnia doskonały dostęp do światła naturalnego na poziomie oferowanym przez szyby podwójne (TL 77%). W efekcie nie trzeba już wybierać pomiędzy światłem naturalnym a komfortem zimą – dodaje Maciej Mańko.

 


Wymiana stolarki – postaw na szyby ECLAZ
Inwestor indywidualny nie zawsze ma wpływ na orientację domu i przeszkleń względem stron świata, zwłaszcza na terenach podmiejskich, gdzie mocniej ogranicza go gęstsza siatka uliczek oraz mniejsza powierzchnia działki.

 

Aby maksymalnie wykorzystać możliwości usytuowania budynku, warto rozważyć wymianę stolarki i zainwestować w wysokiej jakości szyby, które wpuszczą do wnętrz więcej promieni słonecznych – nawet w przypadku trudnych warunków zabudowy.

 

Wybierając ECLAZ zyskujemy do 10% poprawy dostępu do światła dziennego oraz do 20% poprawy wydajności energetycznej w porównaniu do najlepszych okien obecnie dostępnych na rynku.


Komfort termiczny i radość z pięknie oświetlonych pomieszczeń gwarantowana.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 11/2020 
  

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik