Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 05 okladka1

Świat Szkła 05/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Nie ma sukcesu bez dobrego planowania
Data dodania: 30.11.20

Biorąc pod uwagę ponad 200 projektów analizowanych w centrum eksperckim ift Rosenheim w zeszłym roku, ponownie można zauważyć, że spory o wadliwe elementy konstrukcyjne toczą się dość bezlitośnie.

 

Zwykle wykonawcy budowlani oraz dostawcy materiałów i wyrobów budowlanych spierają się między sobą o duże i małe problemy, ale zwykle brakuje w sporze jednej ważnej strony: osoby odpowiedzialnej za planowanie i nadzór organizacyjny inwestycji.

 

Mogą być ku temu dwa powody: błędy i luki w planowaniu nie są postrzegane jako istotne dla problemów z komponentem lub – po prostu – nikomu nie zostało (oficjalnie) powierzone planowanie.

2020 11 29 1

Rys. 1. Połączenie fasady z konstrukcją budynku – nakładanie się prac wielu branż wymagające prac planistycznych (z: Wytyczne do montażu ścian osłonowych)

 

Planowanie okien – niedoceniana wartość
W budownictwie można zaobserwować różne tendencje, które sprawiają że dobre planowanie jest coraz bardziej istotne:
- okna, drzwi i fasady stają się coraz większe i bardziej złożone, stanowiąc wizytówkę współczesnej architektury;
- duża część przegrody zewnętrznej ma decydujący wpływ na elementy budynku pod względem izolacji termicznej, akustycznej i bezpieczeństwa całego budynku;
- zróżnicowane zestawy przepisów prawnych, rosnące wymagania i oczekiwania klientów.

 

Zbudowanie całego budynku w jak najkrótszym czasie, w ramach założonego budżetu i przy spełnieniu wszystkich wymagań funkcjonalnych i projektowych, było zawsze dużym wyzwaniem. Ogromny zakres prac można w praktyce zobaczyć podczas obsługi projektów budowlanych. Spektrum sięga od regulowanych przepisami procesów z udziałem ekspertów w ramach rzeczywistego zarządzania projektami do czystego zarządzania kryzysowego. Okna i drzwi zewnętrzne są tego ważnym elementem, ale tylko jednym z wielu.

 

Przy skomplikowanych pracach konstrukcyjnych, np. w przypadku montażu fasady aluminiowoszklanej, usługi planowania są zwykle świadczone w odpowiednim zakresie. Niestety w przypadku „prostych” okien rzadko bierze się pod uwagę szczegółowe kwestie związane z projektem i szczegółowym planowaniem.

 

Ale właściwie nie ma żadnych „prostych” okien, a na każdym kroku nacisk kładzie się na użyteczność i trwałość konstrukcji (patrz tab. 1). Błędy na poszczególnych etapach muszą być kompensowane dodatkowym wysiłkiem w kolejnych krokach, albo – co nie jest niekiedy już w pełni możliwe – później na placu budowy.

 

Elementy do zainstalowania zależą również od różnych innych branż. Nadrzędna, organizująca prace osoba jest tu wymagana nie tylko w przypadku „silnie splecionych“ procesów budowlanych (rys. 1).

 

A co ze starym budynkiem? Podczas gdy w przypadku nowych budynków przy współpracy z architektami, deweloperami i wykonawcami, planowanie i koordynację zwykle powierza się ekspertom, to w przypadku modernizacji starych budynków niejednokrotnie instalator okien – przeważnie milcząco i bezpłatnie – przejmuje rolę projektanta i bierze na siebie odpowiedzialność.

 


Jednak w szczególności stary budynek stawia wysokie wymagania w zakresie dogłębnych badań podstawowych i szczegółowego planowania. Rys. 2 przedstawia typowe punkty, które należy wyjaśnić w przypadku opracowania koncepcji montażu okna – połączenia ramy okiennej z konstrukcją ściany w starych budynkach.

 

 2020 11 29 2

Rys. 2. Punkty, które należy sprawdzić planując renowację starego budynku pod kątem zapobiegnia kondensacji pary wodnej i tworzenia się pleśni (z: Wytyczne do montażu okien i drzwi zewnętrznych)

 

Błędne koło:
- błędne i niepełne planowanie,
- nieuwzględnianie koordynacji prac przy doborze materiałów i określaniu szczegółów,
- improwizowane środki w celu kompensacji ruchów (odkształceń) okna w budynku w większości przypadków prowadzą do niepowodzenia.

 


Tabela 1. Planowanie etapów i określenie mogących wystąpić problemów („pułapek“) w bieżących pracach budowlanych

2020 11 29 3 

(kliknij na tabelę aby ją powiększyć) 

 

 (...)

W artykule opisane są aktualne przykłady, z których niektóre skutkują znacznymi pracami remontowymi.

 

 

Przykład 1: brak obliczeń termicznych

Opis:
W nowym budynku zamontowano okna aluminiowe. W łazience wanna ustawiona jest bezpośrednio wzdłuż okna. Zimą wanna nie może być używana przez mieszkańców do kąpieli ze względu na wyjątkowo chłodne powierzchnie wokół wanny.

 

Problem:
Okno zostało umieszczone praktycznie równo ze ścianą od strony pomieszczenia. Między oknem a wanną jest tylko niewielka szczelina, która również nie jest izolowana (rys. 3). Zewnętrzna powierzchnia ściany pod parapetem również nie jest odpowiednio izolowana termicznie.

 

Ocena:
Obliczając czynnik temperaturowy fRsi można by zauważyć, że temperatury powierzchni od strony pomieszczenia już od ok. 5°C stają się problematyczne. Takich obliczeń jednak nie wykonano. Znaczący mostek termiczny jest praktycznie „osadzony“ na szyi kąpiącego się. W porównaniu z izolowaną termicznie ścianą, duża powierzchnia okna ma zawsze niższą temperaturę powierzchni, co sprawia, że kąpiel w wannie ustawionej pod takim oknem moze być nieprzyjemna.

 

2020 11 29 4 

Rys. 3. Zamontowane okno zlicowane z wewnętrzna powierzchnią sciany, płytki dochodzą do metalowej ramy, bez izolacji spoin: nieprzyjemny chłód ogranicza użytkowanie wanny.

 


Przykład 2: prosta konstrukcja – złożone szczegóły
Opis:
W hali przemysłowej powstanie duże centrum usługowe o różnych obszarach użytkowania. Planowane są powierzchnie ścian z dużymi oknami, pasmami okiennymi i drzwiami zewnętrznymi wykonanymi z tworzywa sztucznego.

 

Problem:
Konstrukcja budynku wykonana jest ze stali i drewna. Ściana zewnętrzna budynku jest wykonana głównie z aluminiowych paneli termoizolacyjnych. Okna należy umieścić w panelach. Brakuje zaprojektowania i zamontowania elementów niezbędnych do prawidłowego uszczelnienia i mocowania okien. Wykonawca „wykonał wysiłek“, aby zrekompensować brakujące elementy (rys. 4). Jednak na szybach występuje kondensacja pary wodnej, wnikanie wody – co może powodować mniejszą trwałość.

 

Ocena:
Rozmieszczenie okien i brak zastanowienia się, jak można je zintegrować z konstrukcją ściany, to istotne czynniki, które są już „zakorzenione“ w projekcie budynku. Brak korekty na etapie szczegółowego planowania jest bardzo ważny, bowiem działania podjęte na budowie w czasie wznoszenia nieruchomości są nieskuteczne. Budynek nie może być eksploatowany bez poważnych ingerencji w podstawową koncepcję budynku. Konieczny jest więc odpowiednio duży wysiłek remontowy.

 

2020 11 29 5

Rys. 4. Drewniana część wstawiana w panel ścienny przez dostawcę okna (patrz strzałki) w celu połączenia okien ze ścianą). Panel nie może przejąć występujących obciążeń

 


Przykład 3: niedoszacowane warunki użytkowania
Opis:
Na niektórych oknach drewniano-metalowych zawsze występuje kondensacja pary wodnej. Przeszklone powierzchnie wokół szyby są narażone na wystąpienie kondensacji. Budynek posiada system wentylacji oraz podłogowe grzejniki konwektorowe.

 

Problem:
Przy szczegółowej inspekcji pomieszczeń okazało się, że problem dotyczy okien w kuchni. Przy podobnych planach pięter kuchnie zawsze łączą się z salonem otwartym przejściem. W kuchni znajduje się wentylator wyciągowy, a sama kuchnia nie jest ogrzewana, a jedynie ogrzewana pośrednio przez krążące powietrze nagrzewane przez podłogowe grzejniki konwektorowe umieszczone w salonie. Ze względu na typowy rozkład pomieszczeń meble kuchenne są praktycznie zawsze takie same, z blatem roboczym bezpośrednio przed oknami (rys. 5).

 

Ocena:
Zabudowa kuchenna sprawia, że okna są w dużym stopniu odcięte prądów ciepłego powietrza krążących w pomieszczeniu, mebli kuchennych nie da się ustawić w inny sposób. Urządzenie wywiew-

 

 2020 11 29 6

Rys. 5. Niekorzystne ustawienie okna bezpośrednio przy blacie roboczym odcina je od prądów ciepłego powietrza krążących w pomieszczeniu

 

(...) 

 

Ingo Leuschner
ift Rosenheim

 

Dzięki inicjatywie miesięcznika „Świat Szkła“ dostępne są obecnie w jezyku polskim wspominane w artykule Wytyczne do montażu okien i drzwi zewnętrznych, a wkrótce ukażą się też Wytyczne do montażu ścian osłonowych.

 

Przedstawicielem Instytutu ift Rosenheim w Polsce jest Andrzej Wicha:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Literatura
[1] Wytyczne do montażu ścian osłonowych – projektowanie i wykonanie montażu w nowych i remontowanych

 

2020 11 29 7 

 

 

2020 04 14 9 Wytyczne montażu okien i drzwi zewnętrznych 

 

„Instrukcja montażu…” RAL dokumentuje najnowszy stan techniki i opisuje teoretyczne i praktyczne aspekty montażu okien i drzwi zewnętrznych.

Obejmuje to informacje dotyczące hydroizolacji, termoizolacji i mocowania, a także podstawy statyki i fizyki budowli – solidnie naukowo i praktycznie.

Uzupełniają to standardowe szczegóły i wiele praktycznych przykładów. Dlatego instrukcja montażu stanowi idealną praktyczną pomoc w projektowaniu i wykonaniu profesjonalnego montażu okien i drzwi.

Instrukcja jest dostępna w języku niemieckim, angielskim oraz polskim. W Polsce jest dostępna dzięki staraniom miesięcznika „Świat Szkła”.


www.ift-rosenheim.de/shop 

i

www.swiat-szkla.pl/component/content/article/308/14935    

 

 

 

wytyczne montazu

 

    Informacje na temat Wytycznych montażu mozna uzyskać bezpośrednio w redakcji miesięcznika Świat Szkła:

 

   - Agata Kostrzewa     Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

   - Agnieszka  Roguska   Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


   oraz dziale dystrybucji

 

   - Iwona Markowska    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

więcej informacji też na stronie o Wytycznych do montaż okien i drzwi zewnętrznych tzw Instrukcja RAL

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 11/2020 
  

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik