Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 08 okladka1

Świat Szkła 8/2022

User Menu

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Ze SWISSPACER na Kasprowym Wierchu – w najwyżej położonym budynku w Polsce
Data dodania: 27.02.21

Kasprowy Wierch – szczyt na wysokości 1987 m n.p.m. nieopodal Zakopanego położony jest w głównej grani Tatr na granicy polsko-słowackiej. Zapierający dech w piersiach widok zawdzięcza swojemu położeniu nad trzema dolinami.

 

 

2021 02 12 1 

Na podstawie projektu Aleksandra Kodelskiego i Anny Kodelskiej, w latach 1936-1937 zbudowano na szczycie Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch, pełniące swą funkcję nieprzerwanie od ponad 80 lat© SWISSPACER

 

To właśnie tu powstała w 1935 r. pierwsza górska kolej linowa w Polsce, która potrafi przenieść nas w świat wysokich pasm górskich. Dzięki kolejce Kasprowy Wierch dziennie odwiedza nawet 4 tys. ludzi, czyniąc go najpopularniejszym szczytem Tatr. Zwiedziło go wielu znanych ludzi, a w dniu 6.06.1997 r. kroniki odnotowały także wizytę Papieża Jana Pawła II.

 

Jadąc w górę i spoglądając przez panoramiczne okna kabiny możemy w pełni podziwiać uroki lokalnej przyrody, jej piękno i majestat. Odcinek ponad 4,2 km pokonywany jest w zaledwie 12 min. Jest to moment wspaniałych doznań dla oczu, a także szacunku dla pracy człowieka, szczególnie na ostatnim odcinku, kiedy to gondola wspina się niemal pionowo.

 

Na podstawie projektu Aleksandra Kodelskiego i Anny Kodelskiej, w latach 1936-1937 zbudowano na szczycie Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch, pełniące swą funkcję nieprzerwanie od ponad 80 lat. Obserwatorium co godzinę systematycznie zbiera dane dla celów synoptycznych, do meteorologicznej i hydrologicznej osłony kraju oraz opracowań statystycznych i naukowych.

 

Pracują tu specjaliści kochający góry, często z pasją do narciarstwa i turystyki. To kuźnia obserwatorów gotowych pracować w skrajnych warunkach, jakich nigdzie więcej w kraju się nie doświadczy, którzy z powodzeniem pracują potem nawet na Antarktydzie. W 2016 roku, kiedy zdecydowano, że 10-letnie okna w obserwatorium wymagają już wymiany,

 

trzeba było sprostać temu wyzwaniu ze strony logistycznej: 28 nowych okien o łącznej wadze 1330 kg zostało przetransportowanych na górę kolejką linową. Był to wysiłek, który ostatecznie się opłacił, ponieważ od tego czasu miejsce pracy meteorologów stało się bardziej przytulne i komfortowe, nawet jeśli początkowo byli nieco zaskoczeni faktem, że nagle przestali słyszeć wiatr.

 

 2021 02 12 2

Kasprowy Wierch – szczyt na wysokości 1987 m n.p.m. nieopodal Zakopanego położony jest w głównej grani Tatr na granicy polsko-słowackiej. Zapierający dech w piersiach widok zawdzięcza swojemu położeniu nad trzema dolinami.

 


Komfort zaczyna się od okna
Zlecenie wymiany stolarki otrzymała firma OKNOPLUS z Krakowa po wcześniejszej konsultacji z odbiorcą na temat możliwości techniczno-logistycznych tego przedsięwzięcia. Producent ten zdecydował się na potrójne szyby zespolone Climatop firmy Glassolutions wraz z ciepłą ramką dystansową „SWISSPACER Ultimate” szwajcarskiego producenta SWISSPACER. Wybór ramki dystansowej miał duży wpływ na jakość termiczną okien, a tym samym na poziom komfortu i higieny.

 

 

 2021 02 12 3

Wybór ramki dystansowej miał duży wpływ na jakość termiczną okien, a tym samym na poziom komfortu i higieny © SWISSPACER

 


Pomieszczenie jest postrzegane jako komfortowe termicznie, gdy osiąga określoną „temperaturę roboczą” – obejmuje ona średnią wartość temperatury powietrza i otaczających ją powierzchni. Duże różnice temperatur między temperaturą powietrza w pomieszczeniu a temperaturą przegród zewnętrznych powodują nieprzyjemne wrażenie przeciągów.

 

Powietrze ochładza się na zimnych powierzchniach i opada w dół, powodując niepożądane ruchy powietrza. Udowodniono, że przyjemne uczucie pojawia się, gdy różnica temperatur między powietrzem w pomieszczeniu a otaczającymi je powierzchniami, takimi jak ściany zewnętrzne, sufity, podłogi lub okna, jest mniejsza niż 4,2oC. W przypadku ramek dystansowych firmy SWISSPACER, włączając ogrzewanie, wartość tę uzyskuje się znacznie wcześniej niż w przypadku ramek dystansowych ze stali lub aluminium.

 

Należy też zwrócić uwagę na zjawisko kondensacji pary wodnej i pojawiania się pleśni: wilgoć gromadzi się w najzimniejszym miejscu pomieszczenia – często wokół krawędzi szyby. Pleśń pojawia się powyżej temperatury punktu rosy, dlatego temperatura powierzchni musi być wyższa od „temperatury pleśni”, aby skutecznie chronić konstrukcję budynku i zdrowie jego mieszkańców. Zastosowanie ciepłych ramek dystansowych SWISSPACER prowadzi do poprawy parametrów cieplnych na krawędzi szyby zespolonej.

 

Te informacje zostały również potwierdzone przez Passivhaus Institut z Darmstadt (Niemcy) w opracowaniu „Komfort mieszkania – jak można osiągnąć komfort i kryteria higieny w oknach zamontowanych w miejscach w różnych klimatach”.

 

Więcej informacji na ten temat, a także pełne opracowanie badania można pobrać ze strony SWISSPACER: https://pl.swisspacer.com/badania/badanieliving-comfort.

 

Dalsze informacje dostępne na stronie www.swisspacer.com 

 

 2021 02 12 4

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 2/2021   

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także