Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 LiSEC SS Konfig 480x120

 et-swiat-szkla-480x120-02

 Online Banner480100 px

 

baner kongres1

Sztuka za szkłem, czyli jak zadbać o profesjonalną ekspozycję dzieła
Data dodania: 02.06.21

Kiedy w ubiegłym stuleciu szyldy i afisze zawitały na miejskie słupy i tablice ogłoszeniowe nikt nie przypuszczał, że za kilkadziesiąt lat zagoszczą na salonach. Obecnie plakat jest ikoną nowoczesnej sztuki, a różnorodność technik jego wykonania zapewnia twórcom swobodę w prezentowaniu artystycznych wizji. Kolaże, wielkoformatowe fotografie i grafiki opatrzone intrygującymi hasłami stanowią oryginalną dekorację domów, a także mają swoje miejsce w galeriach, gdzie są obiektem podziwu zwiedzających.

 

Niezależnie jednak od miejsca ekspozycji – współczesna sztuka wymaga oprawy godnej XXI wieku. Liczy się nie tylko rama, ale również szkło. Idąc z duchem czasu producenci powinni zadbać o oba te aspekty, by dostarczać klientom produkty kompletne, spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających twórców i odbiorców.

 

Komunikacja wizualna zawładnęła współczesnym światem i stała się jednym z najczęściej wybieranych środków przekazu. Obrazy towarzyszą nam w życiu codziennym i są sposobem na wyrażenie naszych emocji i osobowości. Plakaty, grafiki i fotografie przenoszą się z galerii sztuki do domów oraz mieszkań, by stać się ich ozdobą i oddawać charakter właścicieli.

 

2021 05 18 1a

 

Wspólnym mianownikiem dla prywatnych kolekcji i muzealnych dzieł jest ekspozycja, która w obu przypadkach musi być optymalna. Odpowiedni dobór ram to oczywiście istotna kwestia, jednak kluczem do sukcesu będzie wysokiej jakości dwustronne, antyrefleksyjne szkło ornamentowe PICTO podkreślające walory estetyczne obrazu i wpływające na jego pozytywny odbiór.

 

PICTO to dwustronne, antyrefleksyjne szkło ornamentowe firmy Saint-Gobain Building Glass Polska

 


Kontemplacja sztuki w zaciszu domowym
Zapewne wielu z nas pamięta plakaty z wizerunkami ulubionych zespołów, aktorów czy drużyn sportowych wieszane przy użyciu taśmy klejącej nad łóżkiem. Od tamtego czasu sztuka plakatowania przeszła prawdziwą metamorfozę i dziś cieszy estetów nowoczesną, designerską odsłoną, która wręcz prosi się o odpowiednią oprawę. Wysokiej jakości egzemplarze o dużej wartości artystycznej i emocjonalnej, tworzone na zamówienie lub w limitowanym nakładzie obecnie wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki.

 

Obrazy w ramach stały się efektownym dopełnieniem każdego wnętrza, niezależnie od stylu. Różnorodność formatów, wzorów i kolorów zarówno grafik, jak i listew ramiarskich, pozwala tworzyć na ścianach minigalerie w postaci eklektycznych i odważnych lub symetrycznych i „jak spod linijki” kompozycji.

 

Ustawione na półce, podłodze, kominku czy wsparte o meble nadają pomieszczeniom artystycznej nonszalancji rodem z pracowni plastycznych. Zdolność wyrażania siebie za pomocą sztuki to rzecz wprost nieoceniona – i mowa tu nie tylko o jej tworzeniu, ale także o obcowaniu z nią na co dzień.

 

Niegdyś elitarna, obecnie szeroko dostępna, korzystnie wpływa na nasze postrzeganie świata i uwrażliwia na piękno. Skoro zatem wnętrza klientów przeobrażają się w prawdziwe zatoki sztuki, dlaczego by nie zapewnić im oprawy z „górnej półki”? Rolą odpowiedzialnego producenta jest dziś posiadanie w asortymencie rozwiązań premium nie tylko dla autorów i koneserów, lecz również domowych estetów.

 

2021 05 18 2

 


Dzieło sztuki, nie przypadku
Wielka sztuka wymaga dużego zaangażowania – zarówno ze strony twórców, jak i wytwórców. Artyści, którzy w długotrwałym i często żmudnym procesie doprowadzają swoje dzieła do perfekcji, mają prawo oczekiwać tego samego od producentów ramek.

 

Multifunkcyjność oraz precyzja wykonania są dziś na wagę złota, zatem żaden, nawet najdrobniejszy szczegół nie może być dziełem przypadku. Na pierwszym miejscu należy stawiać wysoką jakość odbioru dzieła i niezaburzoną niczym estetykę. W świetle lamp wystawowych czy intensywnych promieni słońca perfekcyjne odwzorowanie kolorów i kształtów oraz zniwelowanie refleksów jest nie lada wyzwaniem.

 

Jeśli nie podejdziemy do tego problemu kompleksowo, a proponowane przez nas rozwiązania nie spełnią zakładanych oczekiwań, odbiorca w miejsce wizji artysty ujrzy własne odbicie oraz sylwetki otaczających go osób. W konsekwencji “stratę artystyczną” poniosą nie tylko odwiedzający i autor oraz miejsce, w którym odbywa się ów wernisaż, ale także – reputacja naszej firmy.

 

By uniknąć czarnego scenariusza warto wprowadzić do swojej oferty szkło PICTO, które mimo iż znajduje się na pierwszym planie, będzie dla obrazu jedynie tłem i pomoże wydobyć jego piękno w sposób naturalny oraz profesjonalny.

 


Nie tylko rama – kompleksowe wsparcie dla obrazu
Szyby stosowane w popularnych ramach są najczęściej wykonywane ze szkła zwykłego typu float, które ma lekko zielone zabarwienie spowo-

 

dowane dużą zawartością tlenków żelaza, widoczne zwłaszcza na krawędziach. Z tego powodu kolory obrazu mogą ulegać zniekształceniu, szczególnie jasne i białe elementy. Szkło float nie zda również egzaminu, gdy jego gładka powierzchnia zostanie wystawiona na źródło intensywnego światła. Powstałe wówczas niepożądane refleksy optycznie deformują kształty i utrudniają kontemplację rzeczywistego dzieła.

 


Ornamentowe szkło antyrefleksyjne PICTO – sekret dobrego obrazu
Jak widać, odpowiednia oprawa dzieła to nie lada sztuka. Szkło ma chronić obraz przed wypadnięciem, zniszczeniem, zabrudzeniem czy wilgocią i jednocześnie troszczyć się o aspekty wizualne – nie tylko redukując poświatę i odblaski, lecz również zabezpieczając przed blaknięciem pod wpływem promieni UV. Jego rola jest zatem nieprzeceniona, dlatego należy dobierać je uważnie.

 

By spełnić wysokie standardy wystaw muzealnych i wernisaży oraz sprostać wymaganiom twórców, odbiorców sztuki, a także klientów indywidualnych – warto zainwestować w ornamentowe szkło antyrefleksyjne PICTO, które otwiera nowe możliwości w technologii oprawy obrazów, grafik i plakatów, a do tego doskonale sprawdzi się w niemalże każdych warunkach oświetleniowych.

 

Jednak należy pamiętać o tym, że najlepsze efekty uzyskamy umieszczając szkło w bezpośrednim kontakcie z eksponowanym obrazem, plakatem lub zdjęciem.

 

– Dzięki delikatnej antyrefleksyjnej powierzchni szkło ornamentowe PICTO niweluje odbicia światła pozostawiając kolory intensywnymi i perfekcyjnie odwzorowanymi – mówi Magda Lipińska, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass.

 

– W przypadku szkła PICTO, które ma drobną, precyzyjnie wytłoczoną strukturę ornamentu po obu stronach tafli, oprawione dzieło można oglądać pod każdym kątem. Jego kontury i proporcje nie ulegają deformacji, zaś refleksy świetlne są w pełni wyeliminowane. Neutralna barwa szkła sprawia, że kontrast obrazu jest wyższy, a barwy bardziej wyraziste.

 

Szkło PICTO to produkt uniwersalny, przeznaczony do oprawy dużych formatów plakatów, zdjęć, obrazów, map, a nawet dyplomów czy innych cennych dokumentów.

 

Tafle o grubości 2,1 mm (+/- 0,2 mm) dostępne są w dwóch wymiarach: 1560 mm x 1270 mm oraz 1600 mm x 1270 mm. Dzięki temu spektrum zastosowań tego produktu jest naprawdę szerokie – w domach prywatnych, biurach czy instytucjach, po sale muzealne i galerie sztuki.

 

Odpowiednio dobrane szkło jest gwarancją satysfakcjonującego odbioru prezentowanego obrazu, który może przełożyć się na sukces artystyczny naszego klienta lub zwyczajnie – zadowolenie z wystroju pomieszczeń w przypadku inwestora indywidualnego. I choć sztuki nie powinno się wpisywać w sztywne ramy, to ujęcie jej w odpowiednią oprawę z pewnością przyniesie wiele korzyści każdej ze stron.

 

Więcej na stronie: www.saint-gobain-building-glass.pl 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 5/2021  

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także