Badania eksperymentalne i analizy numeryczne hipersprężystości folii PVB |
Data dodania: 17.02.22 |
Wiele materiałów stosowanych w nowoczesnej inżynierii lądowej, takich jak powlekane siatki wzmacniające z włókien węglowych lub międzywarstwy PVB do szkła laminowanego (bezpiecznego), jest produkowanych na bazie polimerów. Materiały polimerowe wykazują typowe zachowanie lepkosprężyste (zależne od czasu lub prędkości odkształcania) oraz zależne od temperatury.
Ponadto, materiały polimerowe mogą wymagać równań konstytutywnych uwzględniających hiperelastyczność (nieliniową relację naprężenie-odkształcenie w warunkach quasi-statycznych) podczas poddawania ich dużym odkształceniom. W kontekście teorii hiperelastyczności, relacje naprężenie-odkształcenie są wyprowadzane na podstawie funkcji swobodnej energii Helmholtza1.
Aby zbadać konstytutywne zachowanie hipersprężyste polimeru przy dużych odkształceniach, można wykorzystać różne metody badań, takie jak test rozciągania jednoosiowego lub dwuosiowego oraz test czystego ścinania (naprężenia normalne są wówczas równe zero) w celu oceny geometrii powierzchni energii swobodnej Helmholtza w płaszczyźnie inwariantów/niezmienników.
W ramach projektu badawczego opisanego w niniejszym artykule przeprowadzono testy rozciągania jednoosiowego i dwuosiowego oraz czystego ścinania na akustycznej warstwie pośredniej PVB w celu oceny odpowiedniej funkcji naprężenie – odkształcenie.
Badanie powierzchni energii swobodnej Helmholtza na podstawie wyników eksperymentalnych pozwala na ocenę właściwego podejścia do energii swobodnej Helmholtza w porównaniu z powszechnie stosowanymi formułami/wzorami matematycznymi, takimi jak modele materiałowe Neo-Hook czy Mooney-Rivlin.
Jeśli chodzi o zachowanie szkła laminowanego po pęknięciu, to warstwa pośrednia (folia laminująca) ulega dużym odkształceniom i dlatego charakteryzuje się nieliniowym stosunkiem/relacją naprężeń do odkształceń, tzw. zachowaniem hiperelastycznym.
Do tej pory większość analiz zajmujących się hiperelastycznością próbuje znaleźć właściwą funkcję dla swobodnej energii Helmholtza i wyprowadzić odpowiadające jej relacje/zależności naprężenie-odkształcenie oraz sprawdzić je z danymi otrzymanymi z badań/testów [4]-[19]. W niniejszej pracy zastosowano inne podejście.
Tworząc całkę z naprężenia w odniesieniu do odpowiedniego odkształcenia [naprężenie i odkształcenie zgodnie z danymi z badań], można otrzymać przebieg swobodnej energii Helmholtza w zależności od odkształcenia.
Przebieg energii w odniesieniu do badań jedno- i równoosiowych (equibiaxial – równomiernych na wielu osiach odkształcania) ogranicza obszar, w którym może znajdować się energia o wartości uzyskanej w wyniku badań.
Dodatkowo rozkład energii względem rozciągania planarnego (planar tension) daje informację o krzywiźnie funkcji swobodnej energii Helmholtza, która z założenia jest funkcją trójwymiarową, zależną od pierwszego i drugiego niezmiennika (invariant) tensora z prawa ciągłości Cauchy’ego [10].
W pewnych warunkach (niewielkie odkształcenie i 10-krotnie większa szerokość próbki od jej grubości) test rozciągania płaskiego jest tożsamy z testem czystego ścinania.
2. Ogólna teoria
Z równań pola i praw równowagi [zachowanie masy, zachowania pędu liniowego i kątowego, zachowania energii oraz I i II zasady termodynamiki] można wyprowadzić równania konstytutywne dla materiału termoelastycznego.
Materiał taki można scharakteryzować za pomocą wektora strumienia ciepła, tensora naprężeń Cauchy’ego σ, energii wewnętrznej na jednostkę objętości oraz entropii na jednostkę objętości, a wszystko to w zależności od gradientu odkształcenia F, temperatury i gradientu temperatury [11].
W badaniach opisanych w dalszej części artykułu temperatura oraz gradient temperatury były utrzymywane na stałym poziomie. W związku z tym naprężenie Cauchy’ego σ, które jest przedmiotem dalszych rozważań, zależy tylko od gradientu odkształcenia i może być wyprowadzone z funkcji energii swobodnej Helmholza ψ (C) [11]. Dla izotropowego modelu hipersprężystego energia swobodna Helmholza jest często wyrażana za pomocą inwariantów/ niezmienników tensora C z prawa Cauchy’ego-Greena. Dla materiału nieściśliwego [objętość v – w aktualnej konfiguracji równa się objętości V – w konfiguracji odniesienia] trzeci inwariant/niezmiennik I3 wynosi jeden, dlatego w dalszej części opisu analiza/rozważanie ogranicza się do dwóch pierwszych inwariantów/niezmienników I1, I2.
Używając wyrażenia w postaci niezmienników I1, I2, I3 do sformułowania funkcji energii swobodnej Hemholtza ψ (C), naprężenia Cauchy’ego σ, w zależności od tensora C z prawa Cauchy’ego-Greena prowadzi do [11]:
1 Energia swobodna Helmholtza (F [a]) – funkcja stanu (zależna wyłącznie od stanu układu, czyli od aktualnych wartości jego parametrów, takich jak masa, liczność materii, temperatura, ciśnienie, objętość i inne) i potencjał termodynamiczny odpowiadający tej części energii wewnętrznej, która może być w danym procesie uwolniona na zewnątrz układu w formie pracy lub ciepła przy stałej temperaturze i objętości.
Jest to przydatna funkcja, w odróżnieniu od energii wewnętrznej, można ją łatwo wyznaczyć, gdyż zależy w sposób naturalny od temperatury, objętości i liczby moli substancji, a parametry te można łatwo mierzyć.
Zależność/relacja ta posłuży do wyznaczenia naprężeń w odniesieniu do odpowiedniej funkcji energii swobodnej Helmholtza. W niniejszej pracy/artykule wykorzystano opisane we wstępie badania, aby uzyskać pierwsze oszacowanie, jak wygląda funkcja energii w przypadku akustycznej folii PVB.
Dlatego w pierwszym kroku należy wyprowadzić wszystkie odpowiednie gradienty deformacji F i tensory C z prawa Cauchy’ego-Greena, aby wyrazić energię w płaszczyźnie niezmienników. Wartości gradientu deformacji F są charakteryzowane przez odpowiednie odcinki λi, które są zdefiniowane/określone jako: Rozciąganie jednoosiowe Rozciąganie dwuosiowe
Rozciąganie planarne Odpowiednia energia jest obliczana w następujący sposób: Analityczna ocena tego wyrażenia wykraczałaby poza zakres niniejszego artykułu i dlatego jest odłożona do następnych publikacji autorów. W kontekście niniejszego artykułu funkcja energii jest otrzymywana poprzez numeryczne całkowanie danych zebranych doświadczalnie odnośnie relacji naprężenie-odkształcenie:
gdzie całkowanie przeprowadza się numerycznie na jednostkę objętości przy użyciu reguły trapezu:
Badania przeprowadzono przy quasi-statycznej prędkości przesuwu poprzeczki 10 mm/min w laboratorium Instytutu Inżynierii Budowlanej (Institute for Structural Engineering) na Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium w temperaturze 23±1°C.
Odkształcenie mierzono za pomocą systemu DIC [Cyfrowa Korelacja Obrazu – Digital Image Correlation]. W celu zapewnienia zgodności pomiędzy stopniami obciążenia i odkształcenia, czujnik obciążenia został sprzężony/połączony z DIC poprzez sygnał analogowy, a obie częstotliwości pomiarowe zostały wybrane jednakowo.
Na próbkę naniesiono (metodą natrysku) wzór stochastyczny, który został zarejestrowany przez program GOM Aramis. Każdy punkt wzoru jest śledzony przez całą procedurę badawczą, a odpowiednie pole przemieszczenia dla każdego kroku jest rejestrowane.
Aby ocenić odpowiednie odkształcenia, wybierane są istotne/zauważalne punkty i oceniane za pomocą skryptu/algorytmu MATLAB. Punkty, które zostały wybrane do oceny są pokazane na rysunku 1-3.
Odkształcenia inżynierskie obliczane są poprzez określenie położenia przeciwległych punktów w kolejnych krokach czasowych i porównanie ich z odległością pierwszego kroku [12]:
Wyniki naprężeń są obliczane poprzez podzielenie zmierzonej siły przez pole powierzchni odpowiednich przekrojów poprzecznych.
W rozdziale 4 wybrano następujące modele - odkształcenie Greena-Lagrange- ’a i drugie naprężenie Piola-Kirchoffa do oceny funkcji energii swobodnej Helmholtza z wykorzystaniem danych otrzymanych w badaniach.
Na poniższych rysunkach pokazano rozmiary (przedstawiono wymiary) [oprócz rysunków, wszystkie próbki mają grubość nominalną 0,76 mm] oraz wykresy odkształceń dla trzech badań. Szare obszary jakościowo odzwierciedlają/przedstawiają obszary jednorodnych naprężeń, gdzie gradienty odkształceń, jak określono powyżej, są prawdziwe w dobrym przybliżeniu. Próbki zostały ukształtowane zgodnie z zaleceniami podanymi w publikacjach [13] i [14].
Rozciąganie jednoosiowe
Rys. 1. Odkształcenie wzdłużne w konfiguracji referencyjnej/odniesienia i przy dwóch różnych krokach czasowych
Rozciąganie dwuosiowe Rys. 2. Odkształcenie główne w konfiguracji referencyjnej/odniesienia i w późniejszym kroku/etapie czasowym
Rozciąganie planarne Rys. 3. Odkształcenie poprzeczne w konfiguracji referencyjnej/odniesienia i w późniejszym kroku/etapie czasowym
Podczas badań, naprężenia i odkształcenia mogły być bardzo dobrze wychwycone przez DIC i czujnik siły nawet dla przypadków dużych odkształceń. W następnym rozdziale przedstawiono ocenę wyników w odniesieniu do swobodnej energii Helmholtza.
Rys. 4. Swobodna energia Helmholtza ψ wyrażona w kategoriach/postaci dwóch pierwszych niezmienników I1, I2 dla Saflex QS41
Rys. 5 Początek rozkładu energii swobodnej Helmholza ψ wyrażonej w postaci dwóch pierwszych niezmienników I1, I2 dla Saflex QS41
4. Wyniki badań
W celu oceny dopasowania powszechnie stosowanej funkcji swobodnej energii Helmholtza zastosowano model konstytutywny Mooney-Rivlina [15]
oraz funkcję wielomianową,
która jest kalibrowana na podstawie dostępnych danych otrzymanych w badaniach i przedstawione graficznie na rys. 5 i 6.
Jak można zauważyć, model konstytutywny Mooney-Rivlin jest gorzej przystosowany do reprezentowania funkcji swobodnej energii Helmholtza w porównaniu z funkcją wielomianową. Jednak nawet podejście wielomianowe nie oddaje dobrze wyników ścinania dwuosiowego i czystego. Potwierdza to tezę zawartą we wstępie, że należy opracować bardziej odpowiednią postać funkcji swobodnej energii Helmholtza dla PVB.
Rys. 6. Funkcja energii swobodnej Helmholtza według Mooney-Rivlina
Rys. 7. Energia swobodna Helmholtza dopasowana przez funkcję wielomianową
Stwierdzono, że powszechnie stosowane funkcje, takie jak model Mooney-Rivlina nie oddają dobrze zmierzonej (czyli określonej przez wyniki wynikające z badań) powierzchni swobodnej energii Helmholtza.
Podsumowując z jednej strony, należy przeprowadzić więcej badań, aby otrzymać statystycznie bardziej znaczące/istotne wyniki, a z drugiej strony – dla międzywarstw (folii laminujących) z PVB do szkła laminowanego, należy wyprowadzić analityczne rozwiązanie dla wyrażenia pojedynczych energii dla każdego badania, jak również dla całego materiału.
Alexander Pauli, Michael A. Kraus, Gerald Siebert
Artykuł został oparty na wykładzie zaprezentowanym na Konferencji GLASS PERFORMANCE DAYS 2019, która odbyła się w dniach 26-28 czerwca 2019 r. w Tampere w Finlandii
Literatura
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne |