The Plus – ekologiczna fabryka mebli z niskoemisyjną fasadą aluminiową |
Data dodania: 28.07.22 | ||
W norweskiej miejscowości Magnor otwarto właśnie nową fabrykę mebli Plus firmy Vestre. Plus to najbardziej przyjazna środowisku fabryka mebli na świecie, która jest na najlepszej drodze, aby stać się pierwszym projektem, który uzyska najwyższy certyfikat środowiskowy „Outstanding” według BREEAM. Vestre chce przyciągnąć i zainspirować inne podobne projekty oraz pokazać, że możliwe jest inwestowanie w zrównoważony rozwój przy jednoczesnym zachowaniu rentowności, czego Plus jest doskonałym przykładem
W Magnor, w lesie na wschód od Kongsvinger i kilka kilometrów od granicy ze Szwecją, producent mebli Vestre otworzył niedawno fabrykę mebli nowej generacji. Plus, bo tak nazywa się fabryka, zawdzięcza swoją nazwę sylwetce w kształcie plusa. Fabryka jest największą inwestycją w norweskim przemyśle meblowym od kilkudziesięciu lat
Pierwszym etapem jest magazynowanie materiałów, następnie produkcja lakieru, po niej następuje dział obróbki drewna, a na końcu dział montażu. Każdy mebel jest tworzony i wykańczany w fabryce, a następnie wysyłany w świat. Architektem tego wyjątkowego projektu jest Bjarke Ingels Group (BIG) architects.
Firma WICONA dostarczyła 23 tony profili Hydro CIRCAL z aluminium pochodzącego z recyklingu – w postaci fasad WICTEC i okien WICLINE. Do projektu dostarczono również drzwi WICSTYLE 75 evo
Aluminium można poddawać recyklingowi nieskończoną ilość razy. Jego jakość i właściwości materiałowe nigdy nie zostaną utracone. Ponadto, Hydro CIRCAL zużywa tylko 5% energii potrzebnej do produkcji aluminium pierwotnego.
W ciągu ostatnich kilku dekad marka WICONA stała się synonimem systemów aluminiowych, spełniających najwyższe standardy. Wysokie wymagania technologiczne, rygorystyczne pod względem systemowym i jakość przetwarzania produktów, także kompleksowe usługi i konsultacje przyczyniają się znacząco do sukcesu marki
Budynek Plus ma ponad 2000 m2 szklanej fasady i wysokość do 14 metrów, co stawia mu ekstremalne wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej oraz izolacji termicznej i akustycznej.
Balustrady schodów wewnątrz budynku są również wykonane z aluminium, które dostarczyliśmy i które są połączone z podłogą w sposób architektoniczny. Celem projektu Plus jest zmniejszenie zużycia energii o 90% w porównaniu z podobnymi fabrykami.
Aby zmniejszyć zużycie energii, w zakładzie Plus zainstalowano 900 paneli słonecznych, 17 odwiertów geotermalnych oraz pompy ciepła, które są zamontowane w ścianach w celu pochłaniania nadmiaru ciepła z procesu produkcji. Nadmiar ciepła wytwarzanego przez panele słoneczne jest wykorzystywany do ogrzewania, ale także do chłodzenia wody użytkowej.
WICONA należy do norweskiej firmy Hydro, w pełni zintegrowanej firmy aluminiowej, zatrudniającej 35 000 pracowników w 40 krajach na wszystkich kontynentach, łączącej lokalną wiedzę fachową, światowy zasięg i niezrównane możliwości w zakresie badań i rozwoju
W cyklu produkcyjnym 90% wody podlega recyklingowi. Cztery segmentowe skrzydła budynku są pokryte piękną zielenią, której nasiona zostały zebrane z pobliskiego lasu, co tworzy naturalną roślinność i wraz z panelami słonecznymi wytwarza 250 000 kilowatogodzin energii odnawialnej rocznie.
– Cieszymy się, że możemy wnieść swój wkład w projekt, który jest tak przyszłościowy jak Plus firmy Vestre. Współpracujemy z Vestre już od wielu lat, m.in. przy serii mebli „Folk”, i cieszymy się, że teraz najbardziej ekologiczna fabryka mebli na świecie będzie naszym sąsiadem w Magnor – mówi Morten Bråten, Dyrektor Zarządzający Hydro Extrusion Norway AS w Magnor. Plus jest na najlepszej drodze, aby stać się pierwszym na świecie projektem, który uzyska status „Outstanding” według BREEAM, co jest najwyższą możliwą do uzyskania klasą środowiskową.
– Dzięki projektowi Plus firma Vestre pokazała, że w kraju o wysokich kosztach produkcji, jakim jest Norwegia, można inwestować w rentowną i przyjazną dla środowiska produkcję wyrobów gotowych i wierzymy, że jeśli nam się to uda, to uda się również innym.
Celem projektu jest zainspirowanie innych do tworzenia podobnych przedsięwzięć. Mamy nadzieję, że Plus będzie silnym symbolem i wywoła znaczący efekt domina zarówno dla norweskiego przemysłu i eksportu, jak i dla współpracy skandynawskiej – mówi Stefab Tjust, Dyrektor Generalny Vestre.
Dzięki temu unikalnemu mapowaniu kolorystycznemu produkcji powstaje wizualny punkt odniesienia, w którym łatwo się zorientować. Ponadto umożliwia to śledzenie, identyfikację i wyjaśnianie przepływu pracy. Idea mapy kombinacji kolorów polega na tym, aby przyciągnąć i uatrakcyjnić fabrykę dla wszystkich ludzi, a w szczególności dla dzieci.
Plus chce przyciągnąć do tego miejsca więcej turystów i sprawić, że stanie się ono atrakcją turystyczną, którą ludzie będą chcieli odwiedzać. Ambicją jest znalezienie się na liście Tripadvisor wśród atrakcji, które warto odwiedzić w Norwegii.
Oprócz dachu, który jest już otwarty dla zwiedzających, wokół Plus powstanie park przygód. Vestre chce również, aby więcej firm zwróciło uwagę na Magnor, który ma doskonałą lokalizację w pobliżu granic Szwecji, a następnie stanie się węzłem komunikacyjnym dla biznesu transgranicznego.
– Mamy nadzieję, że dzięki Plus więcej firm odkryje wszystkie możliwości, jakie istnieją w Innlandet i w Magnor. Firmy działające w norweskim przemyśle lądowym muszą współpracować, aby wydobyć z siebie nawzajem to, co najlepsze, dlatego byłoby wspaniale, gdyby więcej norweskich przedsiębiorstw zdecydowało się przenieść tu swoją produkcję – mówi Tjust. – Z pewnością jest tu dużo miejsca na więcej – kończy Tjust.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne |