Przyszłość dzieje się teraz Saint-Gobain Glass oferuje szkło o najniższym na rynku śladzie węglowym |
Data dodania: 22.08.22 |
Po przeprowadzonej w maju br. pilotażowej, zeroemisyjnej produkcji szkła płaskiego, Saint-Gobain Glass nie zwalnia tempa, po raz kolejny pisząc historię branży szklarskiej. Rozwinięcie nowatorskiej technologii pozwoliło na stworzenie pierwszego na świecie szkła fasadowego o niezwykle niskim śladzie węglowym.
Low-carbon glass, fot. Saint-Gobain Glass
Fasady stanowią nawet 20% wbudowanego śladu węglowego budynku. Wdrożenie nowej technologii pozwoli znacząco obniżyć ten parametr, co będzie kolejnym krokiem w celu wyeliminowania emisyjności w produkcji materiałów budowlanych. Pionierskie rozwiązanie firmy Saint-Gobain Glass łączy wykorzystywanie nawet 70% stłuczki szklanej jako surowca, z zastosowaniem maksymalnej ilości odnawialnej, zielonej energii w procesie produkcyjnym.
Efekt? Szkło o przybliżonej wartości śladu węglowego na niezwykle niskim poziomie 7 kg CO2 eq/m2 dla szkła bazowego typu float o grubości 4 mm, co stanowi ok. 40% mniej niż dotychczas. Choć marka opiera swój model biznesowy na zasadach gospodarki cyrkularnej nie od dziś, tak imponujący wynik otwiera zupełnie nowe możliwości przed całą branżą.
– Regularna już produkcja szkła o najniższym na rynku śladzie węglowym, to bez wątpienia historyczne osiągnięcie, będące nowym otwarciem nie tylko dla przemysłu szklarskiego, ale i dla całego sektora budowlanego, dążącego do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Stłuczka szklana, fot. Saint-Gobain Glass
Chcemy być jednym z liderów zrównoważonego rozwoju w Polsce i na świecie, a zatem dokładamy wszelkich starań, aby inspirować całą branżę budowlaną do wdrażania tak oczekiwanych prośrodowiskowych zmian w technologii – mówi Benedykt Korduła, Dyrektor Marketingu Saint-Gobain Glass w Polsce.
Wysokoselektywne szkło fasadowe będzie nadal imponowało wysoką przepuszczalnością światła dziennego, a równolegle niską transmisją energii słonecznej i wysoką termoizolacyjnością. To oznacza, że latem ochroni wnętrza budynków przed przegrzaniem, a zimą zapewni dobrą izolację, zaś optymalne doświetlenie będzie zagwarantowane przez cały rok. – Zastosowanie szkła o niskim śladzie węglowym w linii COOL-LITE® XTREME podniesie o kolejny stopień komfort użytkowników budynków.
Dzięki tej technologii fasady staną się jeszcze bardziej przyjazne środowisku, co pozwoli inwestorom uzyskać lepszy wynik w otrzymanych certyfikatach środowiskowych, jak BREEAM, LEED, WELL, które są dziś bezsprzecznie potwierdzeniem prowadzenia odpowiedzialnych inwestycji – podkreśla Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass w Polsce.
Ogrom korzyści
Przeszklenia o znacznie obniżonej emisji dwutlenku węgla wykorzystane na fasadach, spowodują zmniejszenie śladu węglowego całego obiektu, a to kolejny krok do dekarbonizacji sektora budowlanego, zgodnie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej i dążeniem do osiągnięcia neutralności środowiskowej.
Saint-Gobain Tower, siedziba firmy w Paryżu. Fasada wykonana ze szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® ST BRIGHT SILVER. Obiekt posiada certyfikat BREEAM, LEED oraz HQE, fot. Saint-Gobain Glass
Istotne dla środowiska będzie też ograniczenie wykorzystania zasobów naturalnych przez szeroką implementację gospodarki o obiegu zamkniętym – stawiającej na recykling, czyli ponowne użycie szkła pochodzącego z rozbieranych lub modernizowanych obiektów.
Linia nowego szkła w przeszkleniach fasadowych znajdzie zaś zastosowanie w planowanych trzech inwestycjach:
Ambitne z prośrodowiskowego i prospołecznego punktu widzenia inwestycje, które powstaną w ścisłej współpracy z Saint-Gobain Glass i przy zastosowaniu opatentowanych przez firmę, rewolucyjnych rozwiązań potwierdzają, że naczelne hasło Grupy Saint-Gobain „Making The World a Better Home” niesie za sobą realne działania prowadzące do osiągnięcia zeroemisyjności sektora budowlanego w 2050 roku. Dla dobra planety. Dla dobra nas wszystkich.
Więcej szczegółow na filmie: https://youtube.com/embed/BNNSJoE5K-U
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne |