Nowe przepisy wprowadzają obowiązkowy recykling! Jak zbierać szkło budowlane po 1 stycznia? |
Data dodania: 27.12.22 | |
Z początkiem 2023 roku firmy sektora budowlanego zacznie obowiązywać nowy obowiązek selektywnego zbierania odpadów podczas prowadzenia budów, rozbiórek i dużych remontów.
Stłuczka szklana, fot. Saint-Gobain Glass
Obowiązek ten wprowadziła Ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach (Dz.U. z 2021 r. poz. 1648)*. Jedną z wskazanych przez ustawodawcę w rozdziale 6a wspomnianej Ustawy frakcji jest szkło.
Stłuczka szklana wykorzystywana do produkcji szkła płaskiego. Fot. Saint-Gobain Glass
Nowy obowiązek ma sens środowiskowy. W Polsce już dziś działają na dużą skalę zakłady oczyszczające stłuczkę szkła płaskiego (recyklerzy), przetwarzający około 430 – 440 tysięcy ton surowca rocznie. Po oczyszczeniu jest on przetapiany na nowe tafle szkła w krajowych hutach.
Zapotrzebowanie polskich producentów szkła płaskiego na dobry surowiec jest znacznie większe niż podaż, a produkcja szkła float w kraju osiągnęła w 2021 roku 1,76 mln ton. Gorszej jakości stłuczka jest także wykorzystywana do produkcji wełny szklanej.
Trudno przesądzać czy nowy obowiązek będzie realizowany od razu przez większość zobowiązanych, jednakże warto działania zaplanować tak, aby zebrany surowiec szklany faktycznie trafił do przetopienia. Dlatego recyklerzy i producenci szkła float wspólnie opracowali instrukcję segregacji szklanych odpadów budowlanych którą można znaleźć na następnej stronie miesiecznika „Świat Szkła”.
Piotr Kardaś
kliknij na zdjęcie aby je powiększyć Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne |