W odniesieniu do aspektu certyfikacji systemów różnicowania ciśnień pragniemy poinformować, że na chwilę obecną żadne z oferowanych na europejskim rynku rozwiązań nie posiada certyfikatu zgodności CNBOP w Józefowie ani aprobaty technicznej Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie.

Powody obecnego stanu rzeczy są następujące:
Norma PN-EN 12101-6 "Systemy kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła. Cz. 6: Wymagania techniczne dotyczące systemów różnicowania ciśnień. Zestawy urządzeń" jest dokumentem, który kładzie nacisk na projektowanie systemów różnicowania ciśnień, marginalnie traktując aspekty związane z urządzeniami i stawianymi im wymaganiami.

W związku z powyższym norma ta stanowi dokument odniesienia do wymagań jakie powinny spełniać systemy różnicowania ciśnień po stronie funkcjonalnej. Jednakowoż brak precyzyjnie opisanej procedury badawczej jakiej powinny być poddawane urządzenia dyskwalifikuje ją jako dokument odniesienia dla urządzeń.

Problem ten został dostrzeżony przez zajmujący się tym zagadnieniem CEN (Europejski Komitet Normalizacyjny), który powołał dwa osobne Komitety do opracowania dwóch norm traktujących osobno problemy związane z projektowaniem i certyfikacją urządzeń. Dokumenty te znajdują się obecnie na etapie opracowania. Planowane zakończenie prac nie jest przewidywane wcześniej niż w 2012 roku.

Zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych, aprobaty technicznej udziela się dla wyrobu budowlanego, dla którego nie ustanowiono Polskiej Normy wyrobu, albo wyrobu budowlanego którego właściwości użytkowe odnoszące się do wymagań podstawowych różnią się istotnie od właściwości określonej w Polskiej Normie wyrobu objętego:
Mandatem udzielonym przez Komisję Europejską na opracowanie norm zharmonizowanych. Jest to mandat wydany przez Komisję Europejską nr 109 (wyroby służące do wykrywania i sygnalizacji pożaru, stałe urządzenia i ich podzespoły, wyroby służące do kontroli rozprzestrzeniania się ognia i dymu oraz tłumienia wybuchu).

Na chwilę obecną jednak z uwagi na brak opracowanych procedur badawczych dla systemów różnicowania ciśnień instytucje uprawnione do nadawania stosownych dokumentów takie jak ITB lub CNBOP nie posiadają odpowiednich procedur badawczych i stanowisk laboratoryjnych do weryfikowania poprawności działania zestawów służących do różnicowania ciśnień.

Firma Smay Sp. z o.o. złożyła do Instytutu Techniki Budowlanej wniosek o przyznanie rekomendacji technicznej dla systemu różnicowania ciśnień Safety Way. Są to badania dobrowolne ale z uwagi na wyżej opisane problemy czasochłonne.

Automatyka wykorzystana w rozwiązaniu Safety Way została oparta na elementach składowych systemu GEMOS, który jako jedyny na polskim rynku posiada certyfikowane w CNBOP sterowniki i karty wyjścia i wejścia, stanowiące podstawowe elementy odpowiadające za poprawną pracę systemu.

Elementy automatyki firmy Belimo poddawane są w chwili obecnej badaniom prowadzonym w ITB według procedury obowiązującej dla central sterujących urządzeniami oddymiającymi i przewietrzającymi.

System wyposażony jest w falowniki firmy Danfoss o specjalnej konstrukcji z funkcją "Fire", która sprawia, że urządzenia pomimo ewentualnych zwarć lub przepięć nie przerywa pracy eliminując w ten sposób zagrożenia związane z awarią typowej przetwornicy częstotliwości.

W związku z powyższymi uwagami systemy różnicowania ciśnień dostępne na rynku polskim wprowadzane są na podstawie artykułu 10 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych. Artykuł 10 brzmi:

"Dopuszczone do jednostkowego zastosowania w obiekcie budowlanym są wyroby budowlane wykonane wg. indywidualnej dokumentacji technicznej sporządzonej przez projektanta obiektu lub z nim uzgodnionej dla której producent wydał oświadczenie że zapewniono zgodność wyrobu budowlanego z tą dokumentacją oraz z przepisami.

Indywidualna dokumentacja techniczna o której mowa w p. 1 powinna zawierać opis rozwiązania konstrukcyjnego, charakterystykę materiałową i informację dotyczącą projektowanych własności użytkowych wyrobu budowlanego oraz określać warunki jego zastosowania w danym obiekcie budowlanym, a także w miarę potrzeb instrukcję obsługi i eksploatacji."

Powyższe zapisy są również zgodne z Rozporządzeniem Ministra Spraw wewnętrznych i Administracji z dnia 22 kwietnia 1998 r. w sprawie wyrobów służących do ochrony przeciwpożarowej, które mogą być wprowadzane do obrotu wyłącznie na podstawie certyfikatu zgodności. Paragraf 2 tego rozporządzenia mówi: "Wykaz o którym mowa w paragrafie 1 nie dotyczy wyrobów służących do ochrony przeciwpożarowej wykonywanych jednostkowo na indywidualne zamówienie użytkownika, pod warunkiem że zostaną spełnione wymagania dotyczące ochrony życia, zdrowia i środowiska".

więcej informacji: www.safetyway.pl

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.