Opracowanie strategii badawczo-rozwojowej i studium jej wykonalności dla branży budowlanej na lata 2014-2020 na potrzeby Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to najnowsze działanie Polskiej Platformy Technologicznej Budownictwa, by wesprzeć innowacyjność branży. Program Sektorowy, który będzie następstwem opracowanej strategii, ma ułatwić przedsiębiorstwom ubieganie się w nowej perspektywie unijnej o dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych nad nowymi produktami i technologiami.

 

20150202ASM PPTE DSC 0084

 


- Przygotowanie tego ważnego z punktu widzenia rozwoju branży dokumentu zbiega się z jubileuszem 10-lecia istnienia Polskiej Platformy Technologicznej Budownictwa – przypomina Małgorzata Walczak-Gomuła, prezes ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku i koordynator PPTB. – Platforma od początku swojego istnienia stawia sobie za cel wzrost innowacyjności polskiej branży budowlanej, a przyjęcie przez NCBiR Programu Sektorowego będzie ogromnym krokiem na tej drodze. Jestem dumna, że jako Platforma możemy brać w tym udział, co jest niewątpliwie pięknym prezentem na nasz jubileusz – dodaje Małgorzata Walczak-Gomuła.


Warto dodać, że za przygotowanie założeń Programu Sektorowego odpowiada również Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów „Polskie Okna i Drzwi”, czyli jeden z członków PPTB. Dokument ma szansę zostać przyjętym w pierwszym półroczu przyszłego roku.


To jednak nie jedyne działanie PPTB w ostatnim czasie zmierzające do poprawy innowacyjności i konkurencyjności polskiej branży budowlanej. Przedstawiciele Platformy byli między innymi zapraszani na konsultacje w Ministerstwie Gospodarki w sprawie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS). Lobbing był skuteczny, ponieważ „Inteligentne i energooszczędne budownictwo” zostało wpisane na listę i zaakceptowane przez Radę Ministrów w kwietniu bieżącego roku. Jest to o tyle istotne, iż KIS stanowią odtąd priorytety w zakresie polityki naukowej i innowacyjnej do roku 2020, a obecność na liście jest kryterium warunkującym wsparcie w programach operacyjnych na lata 2014-2020.


- To doskonała wiadomość dla branży budowlanej, ponieważ będzie ona traktowana priorytetowo podczas rozdziału środków unijnych – uważa Małgorzata Walczak-Gomuła.


Istnieje tym samym duża szansa, że kończący się w marcu 2015 roku Branżowy Program Promocji branży budowlanej, finansowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, będzie kontynuowany w kolejnych latach (obecna edycja obejmowała swoim zasięgiem 8 rynków zagranicznych i polegała m.in. na finansowym wsparciu dla firm w udziału w targach, misjach zagranicznych, ale także na akcjach marketingowych poza granicami Polski).


– Platforma wraz ze swoimi partnerami lobbowała w Ministerstwie Gospodarki, by uruchomić poprzedni program i z pewnością będziemy to również robili tym razem – podkreśla Małgorzata Walczak-Gomuła.


Duża ilość działań na rynku polskim ukierunkowanych na zapewnienie finansowania dla branży w kolejnych latach nie oznacza, że Polska Platforma Technologiczna Budownictwa odsunęła na plan dalszy działania na arenie międzynarodowej. PPTB poprzez swoje powiązanie z Europejską Platformą Technologiczną Budownictwa uczestniczyła w konsultacjach na poziomie europejskim w zakresie opracowywania dokumentów strategicznych oraz wytycznych do nowego programu „Horyzont 2020”.

 

Ten największy w historii Unii Europejskiej program badawczy o budżecie blisko 80 mld euro to szansa dla polskich naukowców i przedsiębiorców na zacieśnienie współpracy zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym.
- Współpraca z partnerami z Europy ułatwia dostęp do najnowocześniejszych technologii, rozwiązań i aparatury, której w Polsce nie ma, bądź jest dostępna w ograniczonym zakresie.

 

Przedsiębiorcy i naukowcy mogą nie tylko korzystać z nowoczesnej aparatury i wiedzy zagranicznych partnerów, ale też uczyć się innego stylu i podejścia do pracy oraz realizacji problemów badawczych – opowiada Aleksandra Oleksik, specjalista ds. transferu wiedzy i technologii w PPTB. - Wspólnie z członkami Platformy i partnerami zagranicznymi udało nam się zrealizować dotychczas kilkadziesiąt międzynarodowych projektów badawczych dotyczących nowoczesnych materiałów i rozwiązań dla budownictwa, ale także transferu wiedzy i technologii oraz dzielenia się najlepszymi praktykami. Nadal będziemy kontynuować tę działalność, promować Horyzont 2020 wśród członków PPTB, a przez to ułatwiać transfer wiedzy i technologii między światem nauki i biznesu, ponieważ poprzez swoje działania Platforma udowodniła, że ta współpraca jest możliwa, ale wymaga wsparcia zarówno merytorycznego jak i organizacyjnego – dodaje Aleksandra Oleksik.


Polska Platforma Technologiczna Budownictwa powstała w 2004 roku z inicjatywy ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku. Jej celem jest integracja środowiska badawczo-naukowego oraz gospodarczego w Polsce. PPTB zrzesza obecnie ponad 50 członków: producentów, konstruktorów, architektów, deweloperów, stowarzyszenia branżowe oraz placówki naukowo-badawcze związane z budownictwem.

 

20 stycznia 2015 r. odbyło się jubileuszowe X-te Spotkanie Plenarne Polskiej Platformy Technologicznej Budownictwa. Oprócz podsumowania dotychczasowych osiągnięć PPTB, członkowie podjęli ważne decyzje związane z przyszłością organizacji . Ponadto debata zgłębiała kluczowe dla sektora budownictwa kwestie możliwości pozyskiwania dofinansowania na działalność badawczo-rozwojową, w tym składania aplikacji w programie H2020 oraz w ramach środków krajowych.



  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.