Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Klapy dymowe i świetliki dachowe
Data dodania: 31.08.11

Klapy dymowe i świetliki dachowe


Firma HEXADOME POLSKA Sp. z o.o. jako przedstawiciel francuskiego producenta klap dymowych i świetlików dachowych wprowadza na polski rynek te produkty oznakowane znakiem CE.

Klapy dymowe
Klapy dymowe są powszechnym elementem czynnej ochrony budynków przed zadymieniem. Umożliwiają ewakuację z zagrożonych pożarem pomieszczeń, dymu, szkodliwych produktów spalania oraz chronią konstrukcję budynku przed działaniem wysokiej temperatury. Zasada działania klap dymowych jest niezwykle prosta i polega na ich pełnym otwarciu w celu wywołania efektu oddymiania przez wymuszenie obiegu powietrza w zagrożonych pomieszczeniach.

Klapy dymowe firmy HEXADOME mają stalową konstrukcję podstawy o wysokości od 30 do 50 cm. Na podstawie osadzona jest rama aluminiowa z zawiasami i skrzydłami klapy. Skrzydła klapy wypełnione są płytami z poliwęglanu komorowego zazwyczaj w kolorze „mlecznym” lub przezroczystym co sprawia, iż klapa dymowa spełnia również rolę doświetlenia pomieszczeń światłem naturalnym. Mechanizm otwarcia klap dymowych bazuje na siłownikach pneumatycznych, otwieranych za pomocą sprężonego dwutlenku węgla zmagazynowanego w nabojach, umieszczonych bezpośrednio w klapie wyposażonej w wyzwalacz termiczny lub w nabojach, umieszczonych w skrzynkach alarmowych podłączonych do klap dymowych za pomocą systemu rurek miedzianych. Wykonanie pełnego systemu oddymiania w oparciu o rurkę miedzianą i skrzynki alarmowe z nabojami umożliwia ręczne sterowanie oddymianiem.

Zastosowanie takiego systemu daje również możliwość podziału instalacji oddymiania na strefy i grupy, co jest często wymagane przy realizacji systemu oddymiania w budynkach wielkokubaturowych, jak hale produkcyjne czy magazynowe. Klapy dymowe wykonywane są w szerokim typoszeregu wymiarów, co pozwala na dostosowanie ich odpowiedniej ilości i wielkości do konstrukcji dachu obiektu, z jednoczesnym zapewnieniem wymaganej powierzchni oddymiania. Klapy dymowe firmy HEXADOME mogą być również wyposażone dodatkowo w siłowniki elektryczne, w celu wykorzystania klap dymowych do przewietrzania pomieszczeń, jednakże funkcja oddymiania klap jest funkcją priorytetową.

Świetliki dachowe
Firma HEXADOME posiada w swojej ofercie również świetliki dachowe przeznaczone do doświetlania pomieszczeń światłem naturalnym. Wykorzystanie świetlików dachowych niesie ze sobą wiele korzyści. Pierwszą z nich jest komfort pracy w pomieszczeniach doświetlonych światłem naturalnym, co sprawia, iż przebywające w pomieszczeniach osoby nie męczą się z powodu braku odpowiedniego natężenia światła, a przy świetle sztucznym ich wydajność z powodu zmęczenia wzroku spada. Drugą korzyścią płynącą z zastosowania świetlików jest oszczędność energii elektrycznej przeznaczonej dla źródeł światła sztucznego.

Świetliki dachowe oprócz funkcji doświetlenia mogą spełniać również rolę elementów wykorzystanych do przewietrzania pomieszczeń, a więc do zapewnienia odpowiedniego komfortu termicznego. Wystarczy wyposażyć świetliki w siłowniki elektryczne i za pomocą przycisków otwierać je dostarczając świeże powietrze. Świetliki firmy HEXADOME mają stalową konstrukcję podstawy o wysokości od 30 do 50 cm. Na podstawie osadzona jest rama aluminiowa, w której z kolei osadzone są płyty z poliwęglanu komorowego, zazwyczaj w kolorze „mlecznym” lub przezroczystym.

Pasma świetlne
Pasma świetlne są niczym innym jak świetlikami dachowymi z tą różnicą, iż ich konstrukcja jest konstrukcją modułową, która umożliwia ich zaprojektowanie na dowolną długość. Korzyści płynące z zastosowania tego typu systemu doświetlenia pomieszczeń są takie same jak dla świetlików dachowych wspomnianych wcześniej. Jednakże pasma świetlne mają jeszcze jedną dodatkową zaletę. Mogą być wyposażone w zintegrowane klapy dymowe. A więc przy zastosowaniu pasm świetlnych możemy uzyskać dużą powierzchnię doświetlenia i jednocześnie zadbać o ochronę obiektu przed zadymieniem, montując w pasmach klapy dymowe.


Pasma świetlne zbudowane są z profili aluminiowych z osadzonym poliwęglanem komorowym. Profile aluminiowe oparte są na podstawie wykonanej z blachy stalowej wysokości od 30 do 50 cm. Zarówno podstawa pasm jak i profile aluminiowe mogą być malowane proszkowo na wybrany kolor z palety RAL, co pozwala na dostosowanie kolorystyki pasm do kolorystyki obiektu. Wykorzystanie pasm świetlnych dla funkcji oddymiania wiąże się z zainstalowaniem na ich konstrukcji dwuskrzydłowych, nakładkowych klap dymowych. Mechanizm otwarcia klap dymowych bazuje na siłownikach pneumatycznych otwieranych za pomocą sprężonego dwutlenku węgla (jak w opisie powyżej). System sterowania dla klap dymowych zintegrowanych w pasmach może być wykonany w taki sam sposób jak system dla klap dymowych omówionych już w tym artykule.

Piotr Kapuściński
HEXADOME

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik