Recykling odpadów szklanych |
Data dodania: 28.01.09 |
Firma DSS Recykling została założona w 1994 r., jako jedna z pierwszych firm działających w Polsce w dziedzinie zbiórki odpadów ze szkła płaskiego. Na początku zajmowała się głównie transportem odpadów szklanych, jednak dynamiczny wzrost ilości pozyskiwanych odpadów spowodował, że już w 1997 roku uruchomiono dwie linie technologiczne do recyklingu szkła płaskiego budowlanego oraz samochodowego (laminowanego i hartowanego).
Celem firmy od początku jej funkcjonowania jest uzyskanie możliwie najwyższego stopnia wykorzystania pozyskanych odpadów szklanych oraz dostarczania do hut szkła stłuczki szklanej najwyższej jakości. Jednym z narzędzi do realizacji w/w celów jest wdrożony wg PN-EN ISO 9001 i 14001 zintegrowany system zarządzania jakością i środowiskiem, certyfikowany w 2003 roku.
Od 1997 roku aż do końca 2004 firma inwestowała w maszyny i urządzenia poprawiając jakość wytwarzanej stłuczki szklanej, produkowanej na dwóch istniejących liniach technologicznych.
W 2005 roku Firma przeszła gruntowne zmiany związane z reorganizacją i inwestycjami. Zmiany te były wynikiem kapitałowego powiązania się DSS Recykling z niemiecką firmą Reiling Glass Recykling, która jest wiodącą firmą w zakresie recyklingu szkła w Unii Europejskiej. Zaistniałe zmiany pozwoliły na inwestycję w kolejne dwie nowoczesne linie technologiczne do recyklingu szkła klejonego i optycznej segregacji szkła opakowaniowego oraz dalszą modernizację już istniejących linii technologicznych.
Obecnie DSS Recykling jest jedną z największych firm w Polsce zajmujących się profesjonalnie przetwarzaniem (recyklingiem) odpadów szklanych ze szkła płaskiego oraz dzięki nowym inwestycjom liczącym się recyklerem odpadów szkła opakowaniowego.
W 2005 roku firma DSS Recykling przetworzyła w sumie około 50 000 ton odpadów szklanych, z czego około 10 000 ton to odpady ze szkła opakowaniowego i 10 000 ton szkła klejonego. Firma działa na terenie całego kraju, posiada filię w Gostyninie oraz przesypownie szkła w różnych regionach Polski.
Aktualnie firma zajmuje się recyklingiem odpadów szklanych w postaci: szkła płaskiego budowlanego (float), kolorowego, klejonego, w tym szyb samochodowych, szkła opakowaniowego i hartowanego oraz luster.
Zebrane odpady szklane po recyklingu wykorzystywane są ponownie w procesie produkcyjnym topienia szkła w hutach szkła, gdzie stłuczka szklana jest znakomitym substytutem surowców naturalnych, wykorzystywanych w produkcji szkła płaskiego i opakowaniowego oraz innych.
DSS Recykling współpracuje z największymi producentami szkła płaskiego budowlanego i samochodowego w Polsce, dostarcza również stłuczkę znanym producentom szkła opakowaniowego. Dysponuje własną bazą specjalistycznych środków transportu oraz pojemnikami na odpady o pojemnościach od 1,0 m3 do 16 m3.
Technologia recyklingu odpadów szkła laminowanego
Głównym problemem podczas przetwarzania szkła laminowanego staje się oddzielenie folii od szkła w stopniu umożliwiającym zastosowanie szkła w hucie. Dopuszczalny stopień zanieczyszczenia stłuczki szklanej zależny jest od wielu czynników m.in. technologii wytopu szkła, rodzaju produkowanego wyrobu, ilości stłuczki we wsadzie. W celu spełnienia wymagań stawianych przez huty szkła, odpady szkła laminowanego powinny być przetworzone tak, aby uzyskać wymagany stopień czystości i jednorodności stłuczki szklanej.
W celu osiągnięcia wymaganego stopnia czystości przetwarzanych odpadów szkła klejonego, oczyszczanie odpadów prowadzi się na specjalistycznych liniach technologicznych. W firmie DSS RECYKLING pracują dwie uzupełniające się linie technologiczne do przetwarzania szkła laminowanego: linia nr 1 i nr 4. Pierwsza pozwala na wstępne oddzielenie szkła od folii. Podstawowymi elementami drugiej są: kruszarka, przesiewacz wibracyjny oraz separatory metali i niemetali. Przed obróbką odpadów szkła laminowanego na liniach technologicznych ważnym jest poddanie ich sezonowaniu, które w zależności od pory roku wynosi od 1 (w okresie zimowym) do 2 miesięcy w (okresie letnim) Pozwala to na redukcję zdolności adhezyjnych folii, co wpływa na łatwiejsze oddzielenie folii od szkła w późniejszej obróbce.
![]() Rafał Pękala
patrz też: - Zastosowanie stłuczki szklanej i popiołów fluidalnych do produkcji spoiw , Ł. Gołek, E. Kapeluszna, Świat Szkła 05/2013 - Koncepcja linii technologicznej do wzbogacania stłuczki szklanej , Dominik Gieracki, Świat Szkła 01/2012 - Sekrety recyklingu szkła , Dominik Gieracki, Świat Szkła 11/2011 - Stłuczka szklana. Kłopotliwy odpad czy cenny surowiec? , Anna Kuśnierz, Świat Szkła 1/2011 - Zagospodarowanie odpadów szklanych , Bernadeta Sordoń-Kulibaba, Świat Szkła 7-8/2008 - Technologiczne aspekty produkcji szkła , Marcin Mrozicki, Świat Szkła 11/2007 - Recykling odpadów szklanych , Rafał Pękala, Świat Szkła 7-8/2006
- Huta Szkła Jarosław - rozwój, ekologia, wsparcie regionu, historia, Świat Szkła - portal - Cykl życia opakowań szklanych , Świat Szkła - portal
więcej informacji: Świat Szkła 7-8/2006
|