Jak więc zatrzymać ciepło stosując wielkopowierzchniowe drzwi balkonowe i wyjścia na taras? Jakiego typu rozwiązania najlepiej sprawdzają się w takich konstrukcjach w naszej strefie geograficznej?
    W skład drzwi tarasowych mogą wchodzić zarówno elementy stałe jak i ruchome – w zależności od rodzaju konstrukcji i upodobań inwestora. Rodzaj materiału – PVC, drewno – pozwala na uzyskanie zbliżonych parametrów izolacyjności, przy zastosowaniu energooszczędnych szyb zespolonych, a tym samym porównywalny wpływ na bilans energetyczny (aluminium, ze względu na wysokie koszty, rzadko brane jest pod uwagę przez inwestorów indywidualnych).
    Do redukcji strat ciepła przyczynia się natomiast szklenie stałe. Jeśli zapewniony jest dostęp do takiej powierzchni z zewnątrz (względy praktyczne – mycie), spełnia ona wszelkie wymogi stawiane przeszkleniom: doświetlenie, izolacja akustyczna i termiczna: Trudniej o jej uszkodzenie mechaniczne, brak łączeń i potencjalnych mostków termicznych, elementów podlegających zużyciu, przez co zachowuje stałe, założone parametry.
    Wersja z progiem. Elementy ruchome, czyli rozwierane i uchylno-przesuwne w tzw. przesuwkach (konstrukcjach uchylno-przesuwnych) oraz rozwierno-uchylne drzwi przejściowe w harmonijkach (konstrukcjach przesuwnych składanych na bok), to w praktyce duże okna. Wyposażenie ich w okucia obwiedniowe zapewniające dobry i równomierny docisk do ościeżnicy na całym obwodzie, pozwala na uzyskanie wysokich parametrów izolacyjności cieplnej przewidzianych dla okien (wg: budujemydom.pl dla  całego okna – zwykle współczynnik U = 1,4–1,7 W/m2k, norma w zabudowie jednorodzinnej: U ≤ 2,6 W/m2k). Profil ościeżnicy na całym obwodzie drzwi balkonowych, w tym progu, umożliwia zamocowanie jednakowych zaczepów i docisków także w dolnej części konstrukcji i skutecznie ją uszczelnia. Kilkucentymetrowy profil chroni przed zjawiskami pogodowymi, szczególnie wodą.
    Konstrukcje z niskim progiem powinny posiadać izolację termiczną, jeśli mają być stosowane jako drzwi balkonowe albo wyjścia na taras. Polega ona na zastosowaniu do ich produkcji kompozytów tworzywowych, nie przewodzących ciepła, w miejsce dawniej stosowanego aluminium – doskonałego przewodnika cieplnego. Progi aluminiowe natomiast powinny być wyposażone w przekładkę termiczną wykonaną ze słabych przewodników cieplnych.
    Niski próg, ze względu na dużą bliskość z podłożem, zanieczyszczenia oraz oddziaływanie czynników atmosferycznych, może być narażony na kłopoty ze szczelnością, lekkością przesuwania oraz z oblodzeniem, które przy nieumiejętnym montażu konstrukcji nawet skleja skrzydło z podłożem.

    Systemy niskoprogowe doskonale sprawdzają się natomiast jako efektowne wewnętrzne przegrody ruchome, na przykład pomiędzy salami konferencyjnymi czy między salonem a ogrodem zimowym. W przypadku konstrukcji harmonijkowych, w których wszystkie skrzydła zsuwane są na jeden bok, powstaje otwarta przestrzeń o szerokości 6 metrów w świetle otworu. W stanie zamkniętym przeszklona powierzchnia podzielona jest równomiernie profilami skrzydeł (maksymalna szerokość skrzydła mierzona na wrębie to 900 mm), zmniejszającymi powierzchnię szyby harmonijki, a tym samym ilość przepuszczanego światła dziennego.
     Taki „efekt uboczny” nie występuje w przypadku systemów przesuwnych i unoszono-przesuwnych; drzwi balkonowe w stanie zamkniętym o maksymalnych wymiarach szyny jezdnej 6,5 metra, podzielone są tylko w jednym miejscu, zapewniając dopływ większej ilości światła dziennego. Po otwarciu natomiast, czyli ustawieniu skrzydła ruchomego obok przeszklenia stałego, przejście zmniejsza się niemalże o połowę w stosunku do drzwi tarasowych harmonijkowych, do maksymalnie 3,5 metra.

    Na idealne z punktu widzenia izolacyjności termicznej wyjście na taras składałaby się więc konstrukcja z częścią nieruchomą – powierzchnią szklenia stałego, w wersji z progiem oraz okuciami obwiedniowymi elementów ruchomych, zapewniającymi równomierny docisk i szczelność. Takie kryteria spełniają drzwi balkonowe i tarasowe uchylno-przesuwne. W odróżnieniu od harmonijkowych i przesuwnych (unoszono-przesuwnych) nie gwarantują spektakularnych efektów estetycznych: dużej otwartej przestrzeni po zsunięciu harmonijki czy dużych, nie pociętych przeszkleń jak w drzwiach przesuwnych.
    Pozwalają natomiast na wspomaganie poprzez urządzenia elektroniczne redukcji strat ciepła. Podczas wietrzenia zimą, kiedy drzwi tarasowe są otwarte, zamontowane na oknie czujniki współpracujące z termostatem odcinają dopływ wody grzewczej do kaloryferów. Dzięki temu nie dochodzi do intensywnej emisji ciepłego powietrza, gdyż termostat nie wyczuwa obniżonej temperatury otoczenia.

     Zatrzymanie maksymalne dużej ilości ciepła dzięki dobrym parametrom izolacyjności termicznej zewnętrznych przegród szklanych budynków nie stanowi problemu. Po wieloletnich już doświadczeniach inwestorów ze szczelnością (nadmierną) konstrukcji okiennych, znaczenia nabrało zapewnienie regularnej wymiany powietrza. Dotyczy to również systemów uchylno-przesuwnych drzwi balkonowych i wyjść na taras, wymuszając stosowanie rozszczelnień, przez wykonanie w nich szczelin infiltracyjnych. Okna rozszczelnione to na przykład takie, które posiadają w górnym poziomym ramiaku szczelinę, powstałą przez wycięcie fragmentu uszczelki przylgowej lub jej zastąpieniu na określonej długości uszczelka płaską, zaślepiającą jedynie kanał uszczelki przylgowej. Umożliwia to osiągnięcie wymagań normowych współczynnika infiltracji w przedziale 0,5-1,0 m3/(mhdaPa2/3).

    Zwykle jednak nawet rozszczelniona konstrukcja okienna nie jest w stanie doprowadzić do pomieszczenia wymaganej ilości powietrza wentylacyjnego, przewidzianego na osobę (20 m3/h wg znowelizowanej normy PN-83/B-03430). Właściwą ilość powietrza przy współczesnych konstrukcjach okiennych zapewniają skutecznie tradycyjne metody czyli mikrowentylacja, uchylanie lub rozwieranie skrzydeł, pogarszając jednak parametry izolacyjności akustycznej. Jako rozwiązanie alternatywne może służyć zamontowanie nawiewników powietrza o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

patrz też:

Drzwi tarasowe. Część 2 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 6/2008

Drzwi tarasowe. Część 1 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 5/2008

- Szklenie dekoracyjne drzwi wewnątrzlokalowych , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 

- Skrzydła, które jeżdżą na rolkach Cz. 2, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 10/2007 

- Skrzydła, które jeżdżą na rolkach Cz. 1, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 09/2007

Małgorzata Chołuj
Zdjęcia: ROTO FRANK
więcej informacji: Świat Szkła 6/2008
 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.