Materiały, technologie

Nowy blask gwiazdy

Huta szkła STAR’STIEKLO, bo taka była jej pierwsza nazwa, rozpoczęła swą działalność w 1785 roku od produkcji szkła okiennego. W latach 1929–30 zastąpiono pracę ręczną produkcją maszynową. Po drugiej wojnie światowej całkowicie odbudowana huta kontynuowała swój rozwój rozszerzając sukcesywnie możliwości produkcyjne. Przełomowym dla huty okazał się rok 1999 kiedy to uzyskała status spółki akcyjnej i zmieniła właściciela*).

W chwili obecnej, już pod nową nazwą, huta STAR’GLASS zatrudnia 1500 osób. Wyposażona m.in. w 9 nowoczesnych linii produkcyjnych niemieckiej firmy WALTER, własną odlewnię form, laboratoria oraz nowoczesne systemy kontroli jakości, przy użyciu 19 pieców huta produkuje ponad 900 różnych wyrobów m.in.:
- szkło płaskie kolorowe i bezbarwne
- szkło ochronne do oczu do spawania elektrycznego i gazowego
- szkło reflektorowe do samochodów
- szkło sygnalizacyjne
- filtry i soczewki m.in. do świateł ulicznych i kolejowych
- specjalistyczne klosze i lampy (także ze szkła borowo-krzemowego) m.in. do przemysłu wydobywczego, morskiego, lotniczego
- pustaki szklane
- szkła żaroodporne
- naczynia szklane (szkło prasowane)

STAR’GLASS jest największym producentem w swej branży w Rosji, jest także niewątpliwie potentatem w skali europejskiej. Huta eksportuje swoje wyroby do 39 krajów, posiada firmy przedstawicielskie w Polsce (firma GLASS HOUSE S.C. w Krakowie), Niemczech, Włoszech i Hiszpanii.

Szkło kolorowe
Początki produkcji szkła płaskiego kolorowego sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Perfekcyjna jakość tego szkła była zawsze wizytówką fabryki. Od lat szkło kolorowe jest jednym z najważniejszych produktów huty STAR’GLASS.
Szkło płaskie ciągnione produkowane jest metodą Fourcault. Huta posiada 9 pieców do tego rodzaju produkcji. Jest to szkło barwione w masie. Do barwienia używane są wysokiej jakości minerały m.in. selen, kadm, kobalt i magnezyt.
W październiku 2000 roku huta po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowała swoje szkło kolorowe odbiorcom światowym na międzynarodowych targach szkła ‘GLASSTEC’ w Duesseldorfie. Niewielkie stoisko huty prezentujące pełną ofertę produktów, w tym całą paletę szkła kolorowego, wywołało ogromne zainteresowanie nie tylko dystrybutorów i twórców ale też największych europejskich producentów szkła płaskiego kolorowego.
Ta swoista konfrontacja wykazała, jak ważne miejsce może zająć huta na rynku europejskim i światowym, a przede wszystkim jaki przyjąć kierunek dalszego rozwoju w produkcji szkła kolorowego.
W Polsce pierwsze szkło rosyjskie pojawiło się na rynku jeszcze przed targami w Duesseldorfie, we wrześniu 2000 roku. W krótkim czasie stało się dostępne we wszystkich najważniejszych hurtowniach w Polsce, oferujących szkło i materiały do produkcji witraży. Z czasem do grona dystrybutorów dołączyły duże hurtownie szkła budowlanego, a samo szkło, ze względu na swoją jakość i konkurencyjną cenę zapewniło sobie stałe miejsce na polskim rynku. Według szacunkowych ocen, w ciągu pierwszego roku sprzedaży, szkło rosyjskie osiągnęło ok. 20–30% udział w rynku szkła witrażowego w Polsce.
W tym samym czasie GLASS HOUSE nawiązał współpracę dystrybucyjną w zakresie szkła kolorowego na terenie Czech i Słowacji oraz rozpoczął eksport do Niemiec, Anglii, Francji i Włoch.
W roku ubiegłym huta zdecydowanie rozszerzyła gamę kolorów oferowanego szkła i ujednoliciła tzw. współczynnik rozszerzalności COE (= 84) dla szkła we wszystkich produkowanych przez siebie kolorach. W ten sposób powstała linia szkła do fusingu RAINBOW. Równolegle do szkła fusingowego huta rozpoczęła produkcję tzw. fryt, czyli szkła sproszkowanego (o 3 stopniach granulacji ). Fryty, kompatybilne ze szkłem, są z powodzeniem wykorzystywane w procesie fusingu.
Drugim, niezwykle ważnym wydarzeniem ubiegłego roku było rozpoczęcie produkcji szkła z teksturą, podobnego do szkła dmuchanego antycznego. Nowa linia tego szkła do witraży została nazwana MIRAGE.
Pierwsza prezentacja nowych linii RAINBOW i MIRAGE miała miejsce na ostatnich targach GLASSTEC w Duesseldorfie w październiku 2002 roku. Olbrzymie zainteresowanie nową ofertą potwierdziło wagę i znaczenie dalszego rozwoju produkcji szkła kolorowego w hucie STAR’GLASS.

 

RAINBOW,
szkło przeznaczone do fusingu, produkowane w taflach o wymiarze 1000x750 mm i grubości 3 mm. Posiada współczynnik rozszerzalności COE = 84. Na szczególną uwagę wśród kolorów zasługuje tzw. czerwień rubinowa, będąca flagowym produktem huty. Szkło pakowane jest w standardowe skrzynki drewniane po 50,25 m2. Aktualnie dostępne jest w 15 kolorach.
Warto zwrócić uwagę na szkło bezbarwne „RESTAVRATSJA” , o grubości 3 i 4 mm. Jest nie tylko doskonałą bazą do fusingu, ale też – stąd nazwa – może być z powodzeniem wykorzystywane w przeszkleniach ochronnych używanych przy restaurowaniu zabytkowych witraży, bowiem w przeciwieństwie do zwykle stosowanego szkła float inaczej odbija promienie słoneczne. Huta oferuje to szkło w taflach o maksymalnym wymiarze 1500x1000 mm.


Bardzo interesującym produktem jest też szkło mleczne, tzw. powłokowe, powstałe z połączenia dwóch warstw: szkła bezbarwnego i bardzo cienkiej warstwy szkła mlecznego. Maksymalny wymiar tafli to 1500x1000 mm i grubości 3 i 4 mm.


MIRAGE,
szkło przeznaczone głównie do produkcji witraży, posiada wyraźną, jednostronną fakturę, czyniąc je podobnym do szkła antycznego dmuchanego. Standardowe wymiary i grubość tafli oraz sposób pakowania takie same jak w szkle RAINBOW. W tej chwili dostępne jest w 12 kolorach.


FRYTY,
sproszkowane szkło kolorowe wykorzystywane w procesie fusingu. Oferowane w 15 kolorach i trzech stopniach granulacji:
- powder
- medium
- large
Pakowane jest w 3 kg kontenery plastikowe.

Do końca bieżącego roku huta STAR’GLASS zamierza wprowadzić na rynek 39 kolorów szkła płaskiego w obu oferowanych liniach tj. RAINBOW i MIRAGE.
W najbliższej przyszłości w planach huty jest rozpoczęcie produkcji szkła opalowego.

Piotr Babiński
GLASS HOUSE

*) O spółce Star’Glass można przeczytać również w I części artykułu Marii Chrząszcz „Światowi producenci szkła witrażowego” zamieszczonym w n-rze 6/2003 „Świata Szkła”

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 7-8/2003
  

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.