Nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku 2005 otrzymała inwestycja Telewizji Kablowej Vectra. Realizacja obejmowała kompleks biurowo-rehabilitacyjny w Gdyni Orłowie, zlokalizowany na tzw. Orłowskiej Górce, obejmujący dwa biurowce nowej siedziby TV Vectra oraz Hotel Kuracyjny wraz z Centrum rehabilitacji i odnowy biologicznej.

 

Zespół obiektów oraz ich bezpośrednie otoczenie zostało zaprojektowane przez architektów Jacka Droszcza oraz Adama Kościechę ze Studia Architektonicznego Kwadrat, natomiast wnętrza - przez pracownię Kolor Plus. Kompleks usytuowany jest na powierzchni 9612 m2 w prestiżowej części Gdyni, u zbiegu ulicy Popiela i Alei Zwycięstwa.

Zabudowa pensjonatowa w Orłowie ma duże tradycje, zaś funkcja rehabilitacyjna hotelu wiąże się ze specyfiką firmy, która zatrudnia osoby niepełnosprawne. Otwarcie tych usług na zewnątrz spowodowało, że miejsce stało się aktywne, a miasto i mieszkańcy zyskali nową wspólną przestrzeń. Znaleźli tu również dogodny ciąg pieszy, który łączy ich osiedle z centrum dzielnicy i węzłem komunikacyjnym.

Kameralny budynek biurowy zajmuje powierzchnię 5305 m2 . Ma 4 poziomy (łącznie z podziemiem) o łącznej kubaturze 17 032 m3. Na parterze znajdują się m.in. call center i centrum bilingowe oraz stołówka dla pracowników, pomieszczenia biurowe i sale konferencyjne. Pierwsze piętro zajmują: pokoje biurowe, sale spotkań oraz sala seminaryjna z nowoczesnym systemem audiowizualnym. Na ostatnim piętrze znajdują się m.in. pomieszczenia zarządu wraz z pokojami spotkań oraz reprezentacyjna sala konferencyjna. Z pokoi rozpościera się widok na morze i panoramę Klifu Orłowskiego.

W skład drugiego obiektu, zajmującego 2500 m2 wchodzi Hotel Kuracyjny oraz Centrum rehabilitacji i odnowy biologicznej. Centrum jest wyposażone we wszystkie niezbędne urządzenia oraz przyrządy, służące między innymi terapii ortopedycznej, kardiologicznej, neurologicznej oraz pozabiegowej.

Pracownicy Grupy Vectra i mieszkańcy Trójmiasta mogą dzięki temu, pod okiem profesjonalnych rehabilitantów i lekarzy, korzystać z niezbędnych dla ich zdrowia zabiegów.



Na przeszklenia wszystkich elewacji wykorzystano nowy rodzaj szkła Pilkington Suncool™ Brilliant Blue 50/27 należący do grupy produktów o najwyższych parametrach użytkowych. Pilkington Suncool™ Brilliant Blue 50/27 to przeciwsłoneczne szkło o własnościach niskoemisyjnych. Charakteryzuje się ono wysoką przepuszczalnością światła na poziomie 50% oraz niską przepuszczalnością energii słonecznej na poziomie 27%. Znakomite parametry przeciwsłoneczne oraz współczynnik przenikania ciepła U=1,1 pozwalają na zapewnienie odpowiedniego komfortu pomieszczeń, zarówno latem jak i zimą, przyczyniając się do sporych oszczędności w zużyciu energii.



Dodatkowe wymagania dla elewacji dotyczyły ochrony przez hałasem oraz zapewnienia ochrony przed włamaniem dla pomieszczeń na niskich kondygnacjach. Po dokładnej analizie zdecydowano się zastosować szkło laminowane Pilkington Optilam™ 9,5, które w połączeniu ze szkłem przeciwsłonecznym Pilkington Suncool™ Brilliant Blue o grubości 6 mm pozwoliło uzyskać tłumienie hałasu na poziomie 40 dB oraz zabezpieczenie przed włamaniem w klasie P4A.

Niebieski odcień przeszkleń bardzo ładnie wkomponował się w kolorystykę ślusarki aluminiowej oraz pozostałych materiałów elewacyjnych. Architektura kompleksu oraz dobór materiałów elewacyjnych sprawiły, że obiekty znakomicie integrują się z zielenią malowniczego zbocza Orłowskiej Górki.

Jolanta Lessig
PILKINGTON

więcej informacji: Świat Szkła 5/2006

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.