Świetliki rurowe SOLARSPOT
     Z tego właśnie powodu, w krajach gdzie światła słonecznego jest znacznie więcej niż u nas, zaczęto poszukiwać możliwości wykorzystania światła słonecznego do doświetlenia pomieszczeń, które nie mają bezpośredniego dostępu do światła dziennego – wewnątrz budynku, bez okien oraz o dużej powierzchni, w których światło okien fasadowych jest niewystarczające. Także tych pomieszczeń, które usytuowane są w budynkach wielokondygnacyjnych. Pierwotne technologie, polegające na wykorzystaniu giętkiej rury z odblaskową folią aluminiową stosowane są, z pewnymi ulepszeniami, do dzisiaj. Niestety wydajność świetlna tych instalacji nie może imponować.
     Dopiero zastosowanie rury VEGALUX wykonanej z cienkiej blachy aluminiowej pokrytej w procesie kalandrowania specjalną folią o zdolności refleksji światła wynoszącej 99,5% pozwoliło stworzyć nowoczesny produkt. SOLARSPOT oferowany w Polsce przez UNIMA-tech jest produktem, który swoimi możliwościami przesyłania światła przewyższa wszystkie dotychczas oferowane. W części zewnętrznej świetlika pod kopułką umieszczony został dodatkowy element optyczny zwany RIR (interaktywna soczewka refleksyjna). Jego zadaniem jest wychwytywanie promieni światła odbitego lub padającego pod niskim kątem – z pozycji horyzontalnej słońca i kierowanie go w kierunku rury świetlnej. Dzięki zastosowaniu tego elementu osiągnięto znaczące zwiększenie wydajności świetlika.

     Zastosowany w świetliku rurowym SOLARSPOT element odblaskowy ma jeszcze jedną dużą zaletę: dzięki swej strukturalnej budowie, stanowi filtr odbijając tylko światło w zakresie widzialnym, tj. fale o długości 400–700 m i eliminuje niepożądane promieniowanie podczerwone powodujące nagrzewanie się pomieszczeń. W efekcie otrzymujemy światło „zimne”, co z kolei pozwala eliminować koszty chłodzenia pomieszczeń. Urządzenia te nadają się doskonale do pomieszczeń magazynowych, gdzie ma być zachowana niska temperatura.
     Świetliki rurowe SOLARSPOT znajdują zastosowanie nie tylko w obiektach przemysłowych i komercyjnych lecz również w budownictwie indywidualnym – mieszkaniowym. Często właściciele domów lub użytkownicy napotykają problem braku światła dziennego w pomieszczeniach usytuowanych w środku budynku bez okien (korytarze, łazienka) lub niedostatecznego oświetlenia dużych pomieszczeń gdzie światło dzienne nie dociera do wszystkich miejsc. Rozwiązaniem dla tego problemu jest SOLARSPOT. Nowoczesna technologia i zastosowane materiały wysokiej jakości powodują, że urządzenie to, w porównaniu z rozwiązaniami o mniej zaawansowanej technologii, jest od nich nieco droższe w zakupie. W efekcie jednak, uwzględniając wyższą wydajność i trwałość, zakup świetlika SOLARSPOT jest zdecydowanie bardziej opłacalne.

Klapy dymowe
      Innymi urządzeniami spotykanymi na dachach są między innymi te służące bezpieczeństwu i ochronie pożarowej.
     Jednym z elementów rozwijającego się pożaru jest gorące powietrze, dym i gazy powstające podczas procesu spalania materiału. Jak pokazują statystyki, to właśnie dym i powstałe w czasie pożaru gazy najczęściej powodują ofiary śmiertelne. Stosowanie systemów wyciągu dymu i ciepła pozwala chronić życie osób oraz ograniczyć straty materialne poprzez szybką ewakuację osób ze strefy zagrożenia i łatwiejsze lokalizowanie źródła ognia. Umożliwia to także szybszy dostęp do ognia i, tym samym, sprawne przeprowadzenie akcji gaśniczej, co w wielu przypadkach może uchronić przed znaczącymi stratami spowodowanymi pożarem.
     Urządzenia do naturalnego (grawitacyjnego) oddymiania muszą charakteryzować się między innymi krótkim czasem zadziałania. Czas otwarcia klapy dymowej nie może  być dłuższy niż 60 sekund. Otwarcie klapy o niedużej powierzchni nie nastręcza większych problemów. Jednak w przypadku klap jednoskrzydłowych, o dużych powierzchniach, trzeba użyć znacznych sił aby ten warunek spełnić. Stąd też coraz częściej stosuje się klapy dymowe i przewietrzające z zasłoną żaluzjową. Jednym z takich rozwiązań jest produkt firmy BRAKEL-ALUMINIUM, oferowany w Polsce przez firmę UNIMA-tech.
     Propozycja obejmuje dwa rodzaje klap żaluzjowych: EURA oraz EURA-R. Pierwsza jest urządzeniem pozwalającym na pewne i szybkie otwarcie alarmowe. Funkcja przewietrzania jest tu jednak ograniczona warunkami pogodowymi.
     Urządzenia typu EURA mogą być instalowane na dachach płaskich, skośnych a także w fasadach budynków przemysłowych, biurowych, w atriach centrów handlowych i innych rozwiązaniach architektonicznych.
     EURA-R jest rozwiązaniem pozwalającym na całoroczną, niezależną od warunków pogodowych wentylację grawitacyjną pomieszczeń, gwarantując przy tym pewne  działanie alarmowe. Stosowana może być wszędzie tam, gdzie wymagana jest ciągła wentylacja pomieszczeń. Dzięki swemu eleganckiej, aerodynamicznej linii może być stosowana na dachach nie tylko przemysłowych ale również w centrach handlowych.
     Oczywiście klapy żaluzjowe to nie tylko oddymianie i wentylacja. Ponieważ lamele mogą być wykonane z różnych materiałów, także szkła, klapy żaluzjowe mogą być z powodzeniem stosowane również do doświetlenia pomieszczeń.
     Klapy żaluzjowe mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, jak tłumik hałasu czy siatka zabezpieczająca. Żaluzje wykonane są z stopu AlMg³ co gwarantuje ich odporność na korozję i tym samym długoletnią trwałość.
     Klapy żaluzjowe EURA i EURA–R są produktami certyfikowanymi zgodnym ze standardem EN12101-2:2003 .

Kazimierz Grygier
UNIMA-tech

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.