Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Polski rodowód
Data dodania: 06.03.09

W ostatnich latach w Polsce nastąpił szybki rozwój nowych technologii w budownictwie. Początkowo były to projekty architektoniczne i technologie zagraniczne. Obecnie wielu polskich architektów tworzy bardzo śmiałe, a zarazem trudne pod względem wykonawczym i technologicznym projekty obiektów budowlanych. Są to przede wszystkim siedziby banków, firm i inne budynki użyteczności publiczne, których forma ma za zadanie zaciekawić oraz przyciągnąć potencjalnego klienta.


 

Coraz szersze i odważniejsze zastosowanie szkła w projektach zmusza firmy wykonawcze do ciągłych poszukiwań nowych rozwiązań systemowych i opracowywania technologii pozwalających urzeczywistniać wizje architektów.

Do takich wykonawców od kilku lat należy firma rodzinna GLASS-MAL z Gorlic, która jako jedna z nielicznych opracowała własny system punktowego mocowania szkła pod nazwą SPINIG, do bezramowego mocowania szkła na powierzchniach pionowych, poziomych i pod dowolnymi kątami oraz wprowadziła go na polski rynek.

Umożliwia on tworzenie większych i bardziej estetycznych powierzchni całoszklanych, bez wystających elementów typowej stolarki. Jest to szczególnie istotne przy realizacji dachów, zadaszeń, świetlików dachowych oraz elewacji i ich utrzymania w czystości przy użyciu robotów myjących. Elementy punktowego mocowania szkła SPINIG produkowane są ze stali nierdzewnej klasy A2 i A4, na obrabiarkach sterowanych numerycznie, co zapewnia ich powtarzalność.

Szczególnie jest to ważne przy produkcji elementów przegubowych do mocowania szyb pojedynczych i zespolonych, o dużych powierzchniach i wadze od 50 do 77 kg/m2. Wówczas każdy element przenosi obciążenia promieniowe dochodzące do 4500 N, a osiowe do 2000 N. (patrz schemat).

Do tego typu mocowań ze względu na duże obciążenia punktowe wymaga stosowania szkła hartowanego (ESG), w wielu przypadkach poddanemu Heat Soak Test (HST) lub szkła hartowanego, laminowanego folią PVB.

Do produkcji szyb zespolonych stosowane są wyłącznie wysokiej jakości masy silikonowe o dużej odporności na UV i bardzo dobrym przyleganiu do szkła, np. jednoskładnikowy DC 3362 i dwuskładnikowy DC 3540 oraz DC 791 i 756 firmy DOW CORNING, jako uszczelniacze szczelin pomiędzy szybami.

Bardzo ważne dla uzyskania wrażenia lekkości elementu architektonicznego wykonanego w systemie punktowego mocowania szkła jest dobór i zastosowanie odpowiedniej konstrukcji nośnej. Mogą to być konstrukcje stalowe kratownicowe, podprężone, konstrukcje linowe oraz coraz częściej stosowane żebra szklane.

więcej informacji: Świat Szkla 3/2005

 

 

 

 

01 chik
01 chik