Szkło jest nie tylko atrakcyjne, ale również ekologiczne i funkcjonalne. Nic więc dziwnego, że cieszy się niesłabnącą popularnością wśród stylistów, projektantów i architektów wnętrz. Ostatnio na topie są pustaki szklane (luksfery), których podstawowym walorem jest dyskretna izolacja przestrzeni – i to zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Oryginalne szklane kostki zapewniają prywatność i wysoki poziom estetyki, nie powodując przy tym utraty cennego światła. Najczęściej wykorzystuje się je do zabudowy otworów okiennych lub tarasów jak również do budowy ścianek działowych, kabin prysznicowych oraz barków.

 

Pustak czy luksfer?

 

Szkło jest materiałem, które posiada szereg nieocenionych zalet. Jest bowiem nie tylko plastyczne, ekologiczne i estetyczne, ale również odporne na substancje chemiczne oraz warunki atmosferyczne. Ponadto, materiał ten nie przewodzi prądu i jest doskonałym izolatorem ciepła. 

 

 

2014 12 36 1

Od lewej przekroje: luksfera, pustaka szklanego

 

 

Nic więc dziwnego, że coraz popularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie – zarówno w przestrzeni publicznej jak i prywatnej – szklanych pustaków lub luksferów.

 

Pustak szklany to bloczek, spojony z dwóch wytłoczonych kształtek szklanych, między którymi zachowano pustkę wypełnioną powietrzem. Dzięki niej pustak uzyskuje właściwości termoizolacyjne. To materiał budowlany, rozpowszechniony zwłaszcza w XX w., który świetnie nadaje się do wypełniania konstrukcji ściennych, stropowych lub podłogowych.

 

 

2014 12 36 2

NOMOS

Pustak szklany zbudowany jest jednak nieco inaczej

 

 

Pustak szklany bardzo często mylony jest z luksferem, gdyż ma podobny wygląd, wymiary i funkcje. Jednak luksfer powstaje z jednego kawałka szkła, nie dwóch, i nie posiada warstwy izolacyjnej powietrza. Zatem nie może zastępować oszkleń termoizolacyjnych. Luksferów szeroko zaczęto używać na przełomie wieków XIX i XX. Były wtedy modernistyczną nowinką architektoniczną. Dziś wykorzystywane są we wnętrzach nadal, gdyż są tańsze niż pustaki, a walory – poza termoizolacyjnością – mają podobne. 

 

 

2014 12 36 1

Klasyczny luksfer

 

 

Pustaki i luksfery sporządzane są ze szkła przezroczystego, bezbarwnego lub barwionego (powierzchniowo lub w masie). W zależności od potrzeb klienta i pożądanego efektu, powierzchnia luksfera może być gładka lub pokryta wzorami. Istotną zaletą szklanych bloczków jest możliwość wybudowania z nich ściany – częściowo lub całościowo – przepuszczalnej dla naturalnego światła. Cecha ta odgrywa ważną rolę w – pożądanym przez wielu współczesnych architektów – doświetlaniu pomieszczeń publicznych oraz mieszkalnych.

 

Więcej światła

 

Najwyższym poziomem przepuszczalności światła odznaczają się pustaki gładkie i bezbarwne, z wewnętrznymi załamaniami. Na poziom przepuszczalności światła wpływa też wielkość pojedynczego bloczku. Okazuje się, że im większa kostka, tym lepiej doświetlone pomieszczenie. Pamiętajmy jednak, że maksymalne wymiary pustaka w otwartej sprzedaży to 30x30x10 cm. Istnieją bloczki o wiele większe, np. 70x70x30 cm, ale tylko niektóre firmy je wykonują, zwykle na specjalne zamówienie, do konkretnego obiektu. 

 

Współczynnik przenikania światła zależny jest również od rodzaju pustaka. Luksfery bezbarwne przepuszczają światło w 80%, barwione w masie lub powierzchniowo w 60%, a satynowane w 70%. Nie bez znaczenia jest również odcień oraz stopień natężenia barwy pustaka.

 

Ściany zbudowane z pustaków nie są mniej trwałe i wytrzymałe od standardowych, ponieważ podczas montażu między pustakami umieszcza się specjalne pręty zbrojeniowe pełniące funkcję stalowej kratownicy. Jednak nie można wykonywać z nich ścian nośnych, a szklane kształtki zawsze muszą być umieszczane w stalowej, betonowej lub innej podkonstrukcji.

 

 

2014 12 37 1

Szklane pustaki w salonie

 

 

Szklany pustak świetnie sprawdza się w roli ściany, ale również okna. Są one bowiem nie tylko tańsze, ale i bardziej ekologiczne od standardowych okien antywłamaniowych. Wprawdzie ich izolacyjność termiczna jest niższa niż współczesnych okien, ale można ją podnieść ustawiając pustaki w dwóch warstwach (wtedy współczynnik U wynosi ok. 1,4 W/m2K).

 

Pustaki szklane można wykorzystać do budowy wypełnień ścian zewnętrznych, ścianek działowych, dekoracyjnych ścianek wewnętrznych, jako wypełnienie otworów okiennych, barków, jako ściany kabin prysznicowych. Można też wykorzystać je jako elementy architektury ogrodowej, np. ścianę separującą tarasy między domami w zabudowie szeregowej.

 

 

(...)

 

 

Jak powstaje pustak?

 

Proces produkcji szklanych pustaków składa się z kilku etapów. Najważniejsze z nich to: topienie szkła, barwienie masy szklanej (w przypadku pustaków barwionych w masie), formowanie kształtu i wzoru, spawanie, odprężanie, dodatkowa obróbka (np. satynowanie, barwienie powierzchniowe, narożniki), wykańczanie oraz magazynowanie. 

 

Pustaki i luksfery barwione w masie odznaczają się trwałymi, pastelowymi kolorami (np. niebieski, grafitowy, miodowy, seledynowy, lazurowy, turkusowy lub łososiowy). Można stosować je do budowy ścian wewnętrznych oraz zewnętrznych. Z kolei barwienie powierzchniowe sprawdza się wyłącznie w przeszkleniach wewnętrznych. Barwy są wówczas wyraźne i bardzo intensywne (np. czerwony, zielony, niebieski, czarny, bursztynowy), ale również mniej trwałe. 

 

 

2014 12 37 4 2014 12 37 5 2014 12 37 6

2014 12 37 7 2014 12 37 82014 12 37 9

2014 12 37 10 2014 12 37 11 2014 12 37 12

2014 12 37 13

Pustaki szklane barwione w masie z oferty firmy NOMOS

 

 

Bez względu na sposób barwienia pustaka istnieje możliwość nadania pojedynczemu elementowi określonej faktury zewnętrznej. Kształtki gładkie, lub o wzorach: fala, chmurka, diament, kratka, marmur, prążki, tęcza czy krople deszczu znaleźć można w większości standardowych ofert producentów szklanych kostek. 

 

Jeszcze innym rodzajem pustaka jest bloczek o zmatowionej powierzchni, która – jako że rozmywa obraz znajdujący się po drugiej stronie – zapewnia 100% intymności. Zmatowioną powierzchnię szklanej kostki można otrzymać w drodze piaskowania lub satynowania. Satynowanie jest w wielu przypadkach korzystniejsze od piaskowania. Matowienie poprzez satynowanie odbywa się podczas chemicznego wytrawiania szklanej powierzchni. Proces ten, w przeciwieństwie do piaskowania – nie powoduje powstawania zarysowań na szkle, czyniąc je idealnie gładkim i odpornym na zabrudzenia. Dzięki temu nie ma potrzeby smarowania pustaków satynowanych różnego rodzaju chemikaliami. Jedynym zabezpieczeniem tego typu szkła jest folia samoprzylepna, którą zdejmuje się bezpośrednio po zakończeniu montażu. Pustaki satynowane świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie dla komfortu użytkowników konieczne jest zachowanie wysokiego poziomu intymności (np. sypialnia, łazienka, kabina prysznicowa).

 

 

2014 12 37 2 2014 12 37 3

NOMOS

Pustaki Pegasus satynowane: czarny, niebieski

 

 

Innowacyjne rozwiązania

 

Nowością na rynku są pustaki barwione powierzchniowo metalizowane. Efekt metalizacji potęguje stopień nasycenia kolorem, co przekłada się bezpośrednio na intensywność barwy bloczka. Dzięki temu szklana kostka jest efektownie rozświetlona od wewnętrznej strony. Pustaki barwione powierzchniowo metalizowane dostępne są w niemal całej gamie kolorystycznej, w tym również w różu, zieleni czy intensywnej czerwieni. Ich dodatkowym atutem jest możliwość zainstalowania na krzyżykach, których grubość nie przekracza 2 mm.

 

Innym nowatorskim rozwiązaniem jest szklany pustak Pegasus. Różni się od standardowego wysokością krawędzi zewnętrznych (6 mm). Dzięki temu, przy jego użyciu możliwe jest tworzenie powierzchni bez dostrzegalnych fug – mimo tradycyjnego montażu z zastosowaniem krzyżyków montażowych. W efekcie otrzymujemy zaledwie dwumilimetrową fugę oraz lekką i przejrzystą ścianę. Warto przy tym wspomnieć, że konstrukcje zbudowane z tego pustaka, mimo cienkiej fugi, odznaczają się identyczną wytrzymałością mechaniczną, jak ściany z pustaków, których fuga wynosi 6, czy nawet 10 mm. Wygląd oraz wykończenie fug cementowych na ścianach zbudowanych z pustaków Pegasus jest znacznie korzystniejszy niż ten, który otrzymujemy przy zastosowaniu innych systemów montażu. Pustak ten zachowuje całkowite wymiary standardowe (190x190x80 mm), polepszając jednocześnie niektóre parametry techniczne – m.in. odporność na pękanie i nagłe zmiany temperatury, wytrzymałość na ściskanie, izolację cieplną czy dźwiękoszczelność.

 

Pustak Pegasus dostępny jest również w wersji metalizowanej, gdzie boczne oraz wewnętrzne krawędzie pomalowane są – nie jak w przypadku standardowych pustaków – białą farbą, ale barwnikiem powodującym wystąpienie oryginalnego efektu lustrzanego, co z kolei potęguje wrażenie kryształowo przejrzystych ścian.

 

 

2014 12 38 1

NOMOS

Pustak Pegasus barwiony w masie na czarno i metalizowany

 

 

Kolejną zaletą szklanych kostek jest możliwość oświetlenia ich taśmą LED. Taśmę mocuje się po obrysie zewnętrznym przeszklenia. Wcześniej jednak umieszcza się ją w specjalnym korytku, którego zadaniem jest zamaskowanie źródła światła. Cieszy się ona dużą popularnością wśród klientów. Otrzymany w ten sposób efekt wizualny uzależniony jest od rodzaju bloczka. Bezbarwnej kostce oświetlenie emitowane przez diody może nadać określoną barwę. Jest to możliwe dzięki odbiciu kolorowego światła od wewnętrznych ścian pustaka. Z kolei luksfery barwione w masie lub powierzchniowo, dzięki zastosowaniu podświetlenia zyskują zupełnie nowy wygląd, a niekiedy również kolor. Jednak najkorzystniejszy efekt wizualny daje wyposażenie w diody LED bloczków matowych bezbarwnych, ponieważ to właśnie w tego typu pustakach oświetlenie rozchodzi się równomiernie tj. po całej powierzchni kostki. 

 

Pustaki podświetlane nadają się do montażu zarówno wewnętrznego jak i zewnętrznego. Można wmontować je do ścianki działowej, otworu okiennego czy przeszklenia ozdobnego – i to zarówno w prywatnych domach czy mieszkaniach, jak i w miejscach publicznych (np. pub, dyskoteka, restauracja). Pamiętajmy jednak, że na zewnątrz nie stosuje się luksferów barwionych powierzchniowo, ponieważ cechują się niską odpornością na czynniki zewnętrzne np. atmosferyczne. Prawidłowo zmontowana przegroda z podświetlanych pustaków szklanych cechuje się stopniem ochrony IP67, co umożliwia zastosowanie w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności – m.in. w kuchni, pralni, łazience lub na basenie. 

 

 

2014 12 38 2

SOLED

Pustaki podświetlane umieszczone na ścianie pojedyńczo – wmurowane z diodami LED wmontowanymi na stałe

 

 

Diody LED stanowią wysokowydajne źródło światła kolorowego. Żywotność tego typu oświetlenia szacuje się na 50 000 godzin. Długość świecenia diod zależy w głównej mierze od zainstalowania dobrego jakościowo zasilacza, którego napięcie nie przekracza 12 V. Pobór mocy na jeden luksfer wynosi tutaj 0,5 W (a w przypadku podświetlenia RGB – 0,7 W). Dodatkową zaletą diod jest wysoka odporność na wibracje oraz urazy mechaniczne.

 

 

2014 12 38 3

SOLED

Ścianka z podświetlanych pustaków szklanych separująca dwa pomieszczenia

 

 

Montaż diod odbywa się bez ingerencji w bloczek. Tego typu oświetlenie umieszcza się bowiem na powierzchni szklanego pustaka, a konkretnie – na jego zewnętrznej krawędzi. Materiałem zespajającym jest klej termiczny. Najlepszym źródłem zasilania podświetlanych pustaków jest zasilacz impulsowy. Należy pamiętać o konieczności właściwego zabezpieczenia jego zakończenia. Do tego celu najlepiej jest zastosować taśmę izolacyjną, która chroni przed zawilgoceniem. Bezpośrednio po podłączeniu każdego pustaka, przed zalaniem go zaprawą warto sprawdzić poprawność podłączenia poprzez włączenie zasilania.

 

Ciekawym zastosowaniem pustaka podświetlanego diodami LED jest reklama świetlna. Uzyskuje się ją poprzez wypiaskowanie loga na dowolnym bloczku. 

 

Nowością na rynku podświetlanych pustaków są pustaki ClaroGlassNEO, które świecą pod wpływem światła UV. Tego typu światło często stosuje się w pubach, kręgielniach, dyskotekach czy restauracjach. Dodatkowym atutem tych pustaków jest atrakcyjny wygląd również bez włączonego zasilania. Zgaszone, szklane kostki posiadają bowiem nietypowe, przykuwające wzrok, obramowanie o wyrazistych i intensywnych kolorach. 

 

 

2014 12 38 4

VITROSILICON

Pustak ClaroGlassNEO świecący w promieniach UV

 

 

Budowa i funkcjonalność współczesnych pustaków może być też bardzo wyrafinowana. Firma VETROARREDO ma w swym portfolio np. pustak 1919/1660F SAHARA CLEARVIEW 2-S. Ma on standardowe wymiary 19x19 cm, ale podwójną grubość równą 16 cm. Jego struktura ma wysoką odporność mechaniczną na działanie płomieni, propagacji ognia, dymu i ciepła przez 60 min. (F60 wartość według niemieckiej normy DIN 4102-3).

 

Tę klasę ognioodporności daje nie tylko stabilna i wytrzymała budowa, ale również właściwości samego szkła, ograniczające promieniowanie cieplne, a tym samym zapobiegające nagrzewaniu się przedmiotów umieszczonych w środowisku chronionym przez bloki szklane.

 

Szklany bloczek 1919/16 60F jest dostępny w trzech wykończeniach (przezroczyste, piaskowane jednostronnie lub dwustronnie) i spełnia wymagania połączenia bezpieczeństwa i wartości estetycznych. Ze względu na swoje specyficzne właściwości pustaki te są stosowane w budynkach przeznaczonych do użytku publicznego (hotele, szkoły, domy opieki, restauracje, kina, itp) oraz w budynkach, w których są przechowywane i/lub przetwarzane łatwopalne lub palne materiały.

 

 

2014 12 39 1

SEVES

Pustak 1919/16 60F SAHARA CLEARVIEW 2-S

 

 

We wszystkich tych przypadkach pionowy montaż szklanych bloków ognioodpornych musi być przeprowadzony zgodnie z oznaczeniami w certyfikacie produktu, a w obiektach muszą być zagwarantowane zgodne z przepisami warunki w celu zapewnienia szybkiej ewakuacji ludzi w przypadku pożaru.

 

 

Dane techniczne pustaka 1919/16 60F SAHARA CLEARVIEW 2-S

2014 12 39 4

 

 

Szklane rękodzieła

 

Na rynku spotkać można również bloczki ręcznie malowane, „na zimno”, przy użyciu specjalnych farb do szkła. Nieco rzadziej pustaki barwi się przy użyciu farb do obróbki termicznej, których warstwę wypala się na powierzchni szkła w odpowiednio wysokiej temperaturze. Stosowane do malowania luksferów farby odznaczają się wysokim poziomem przyczepności oraz dużą odpornością na czynniki atmosferyczne. Dzięki pokryciu malowanej powierzchni specjalną żywicą, istnieje możliwość stosowania ich w ogrodzie lub po zewnętrznej stronie budynku. Do ręcznego malowania najlepiej nadają się pustaki bezbarwne, ponieważ w połączeniu z wysoko transparentną farbą dają najkorzystniejsze efekty świetlne oraz kolorystyczne.

 

 

2014 12 39 2

ALAOSOFT

Pustaki ręcznie malowane powstają na bazie bezbarwnych pustaków

 

 

Dodatkowym atutem kształtek malowanych jednostronnie jest zwiększona zdolność do magazynowania energii słonecznej. Nagrzane przez słońce są w stanie znacznie dłużej niż standardowe pustaki utrzymać odpowiedni poziom ciepła. Ręcznie malowane szklane kostki stanowią nie tylko efektowną dekorację, ale również funkcjonalny element wyposażenia wnętrza. Można bowiem zastosować je tam, gdzie prawo budowlane nie zezwala na montaż okna. Wówczas stają się dodatkowym źródłem doświetlenia.

 

Pustaki ręcznie malowane zaleca się montować przy użyciu specjalnych profili PVC, przeznaczonych specjalnie do instalowania luksferów. Profile PVC gwarantują bowiem wysoki poziom higieny podczas montażu oraz pozwalają na zachowanie niewielkiej, bo półmilimetrowej szczeliny między pojedynczymi kostkami. Dzięki wąskiej szczelinie znacznie łatwiej przebiega łączenie poszczególnych części namalowanego na powierzchni obrazu w spójną całość. Do wypełnienia szczelin zaleca się stosowanie fug przeznaczonych do montażu płytek ceramicznych.

 

 

2014 12 39 3

Ręcznie malowane pustaki z kolekcji www.glass-blocks.eu 

 

 

Ręcznie malowane pustaki nie wymagają specjalnych zabiegów czyszczących i konserwujących. Można myć je zarówno wodą jak i płynem do czyszczenia szyb. Nie zaleca się stosowania do tego celu środków polerujących, które mogą zawierać elementy ścierne.

 

Szklane cegły

 

Nowością innego typu na polskim rynku są szklane cegły – unikalny materiał budowlany, którego wymiary odpowiadają cegłom ceramicznym, natomiast wyglądem przypomina luksfery. Szklana cegła jest zarówno elegancka, jak i wysoce dekoracyjna, jest jednak dość droga, gdyż jest monolitycznym, ręcznym odlewem szkła. 

 

Cegły można stosować tak we wnętrzu, jak i po zewnętrznej stronie budynku. Świetnie sprawdzają się wbudowane w ściankę działową, kabinę prysznicową, ladę barową lub lampkę nocną. Ich dodatkowym atutem jest doświetlanie nadmiernie zaciemnionych pomieszczeń. Ponadto, szklane cegły – podobnie jak pustaki – można podświetlić za pomocą taśmy z diodami LED. Pojedyncze, szklane kostki łączy się za pomocą specjalnej zaprawy przeznaczonej do szklanych cegieł. Standardowy wymiar cegły to 24x22,7x5,3 cm oraz 24x11,7x5,3 cm. 

 

 

2014 12 40 1

NOMOS

Pomysłowe i wysoce dekoracyjne zastosowanie szklanych cegieł w kuchni

 

 

Szklane cegły najczęściej wykonuje się ręcznie, ze szkła barwionego. Dlatego zdarza się, że pojedyncze elementy różnią się od siebie wymiarem, jednak różnice te wynoszą maksymalnie 2%, a więc są prawie niedostrzegalne gołym okiem.

 

Przed samodzielnym montażem szklanych cegieł należy usunąć z ich powierzchni kurz oraz inne zabrudzenia. W przeciwnym razie zaprawa nie przyklei się do szkła. Innym zagrożeniem jest wyciek miękkiej i elastycznej zaprawy poza brzegi szklanej kostki. Może do niego dojść na skutek nacisku szklanej cegły, która jest znacznie cięższa od standardowej cegły ceramicznej (3,5 kg). Przed wyciekiem zaprawy zabezpiecza zastosowanie rozpórki, czyli specjalnej przekładki o trójkątnym przekroju oraz wysokości nieprzekraczającej 8 mm. Rozpórki umieszcza się na zaprawie w pozycji poziomej – po dwie na jedną cegłę. W końcowej fazie montażu resztki zaprawy należy usunąć przy użyciu suchej szmatki. Polerowanie zaś wykonujemy po całkowitym zakrzepnięciu zaprawy.

 

 

2014 12 40 2 2014 12 40 3 

2014 12 40 4 2014 12 40 5

2014 12 40 6 2014 12 40 7

2014 12 40 8 2014 12 40 9

NOMOS

Różne odmiany szklanej cegły Vetropieno

 

 

Odmianą szklanej cegły jest produkt, który wprawdzie powstaje z jednego kawałka szkła, ale uformowany jest w element przypominający niecoklocek LEGO. Budowanie ściany z tej cegły również przypomina wznoszenie ścianki z klocków. Dzięki tej technice w ściance zamykane jest powietrze podnoszące jej izolacyjność termiczną, a można ją wznosić nie używając żadnej zaprawy. Oczywiście, zastosowanie zaprawy podnosi jej wytrzymałość i izolacyjność.

 

Niestandardowe rozmiary

 

Najczęściej spotykanym rozmiarem pustaka i luksfera jest 19x19x8 cm. Niektórzy producenci oferują tzw. „pustaki połówki” o niestandardowych wymiarach 19x9x8 cm. Pustaki te, można łączyć z każdym rodzajem i kolorem szklanej kostki, w tym również z luksferem satynowanym. Dzięki temu konstrukcja jest nie tylko atrakcyjniejsza, ale i znacznie bardziej funkcjonalna. Pustaki połówki dają bowiem lepszą możliwość zabudowy otworu o określonych z góry wymiarach oraz umożliwiają tworzenie zabudowy ścian łukowych o mniejszych promieniach. Między innymi z tego względu świetnie nadają się do budowy oryginalnych kabin prysznicowych.

 

Istotnym elementem ściany skonstruowanej ze szklanych pustaków są kostki specjalne, do których zaliczamy pustaki narożne oraz wykończeniowe. Pustaki te – w zależności od potrzeb klienta – mogą być wykończone jednostronnie lub dwustronnie. Ponadto są dostępne w określonych wzorach i kolorach, tak by można było skomponować je z dowolnymi, standardowymi kostkami.

 

Do zupełnie specjalnych rozwiązań należą np. nietypowe elewacyjne pustaki trapezoidalne. Są to duże bloczki o wymiarach 30x30 cm, ale ich wyróżnikiem jest zmienna grubość. Na górze wynosi ona 5 cm, na dole 10 cm. Różnica ta powoduje nachylenie przedniej ścianki pustaka względem tylnej równe 5o

 

Szklane pustaki – tak czy nie?

 

Podstawową zaletą szklanych pustaków jest skuteczne doświetlanie pomieszczeń. Dzięki tej właściwości szklane pustaki mogą pełnić rolę nie tylko ścianki działowej, ale również okna. Warto przy tym wiedzieć, że pustakami szklanymi można wypełnić otwór okienny, w sytuacji, gdy przepisy budowlane nie pozwalają na umiejscowienie tam standardowego okna (gdy odległość od sąsiedniej działki jest mniejsza niż 3 m).

 

 

2014 12 45 1

ALAOSOFT

ńcze szklane pustaki połączone w sp.jną całość tworzą niezwykle atrakcyjną dekoracje pomieszczenia

 

 

Dobrym pomysłem jest też stosowanie szklanych pustaków jako okładzin ściennych w kuchni czy łazience. Szklane pustaki wnoszą do wnętrza atmosferę ciepła i intymności. Dodatkowo dobrze izolują termicznie, a w razie potrzeby również akustycznie (dźwiękoszczelność 42 dB). Ponadto szklane pustaki mogą stanowić ochronę antywłamaniową lub osłonę o wysokiej odporności ogniowej (klasa E60).

 

 

2014 12 45 2

NOMOS

Pustaki szklane jako okładzina ścienna nad zlewem

 

 

Należy jednak pamiętać, że konstrukcje wykonane ze szklanych pustaków nie mogą być elementami nośnymi, a co za tym idzie – nie mogą być również obciążane siłami ściskającymi pochodzącymi z sąsiednich konstrukcji. Współczynnik przenikania ciepła w przypadku szklanych pustaków wynosi U=2,97 (W/m2K). Stąd też szklane kostki uznaje się za materiał budowlany, dzięki któremu można oszczędzać energię. Ponadto wysoka izolacyjność cieplna pustaków zapewnia doskonałe zabezpieczenie przed kondensacją pary wodnej.

 

Magdalena Prokop-Duchnowska

 

 


Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2014

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.