Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

NoveKino w Siedlcach – przeszklenia szyte na miarę
Data dodania: 07.02.15

Siedlecki multipleks NoveKino to ciekawy szklany projekt, w którym dobór szkła został zróżnicowany w zależności od umiejscowienia przeszkleń w budynku, położenia względem
stron świata i ekspozycji na słońce. Zastosowanie na elewacji i dachu trzech różnych rodzajów wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego z grupy Pilkington Suncool™ pozwoliło wykreować komfortowe wnętrza i zwiększyć efektywność energetyczną obiektu.

 

Szkło stanowi motyw przewodni elewacji budynku NoveKino Siedlce. W multipleksie znajdują się cztery sale kinowe, część usługowa, a także powierzchnie biurowe rozlokowane na wyższych kondygnacjach. Charakterystyczną cechą obiektu jest asymetryczna bryła oraz przeszklenia dachu i fasad, które nadają całości nowoczesny i „lekki” charakter.

 

 

2015 02 17 1

 

 

Koncepcja architektoniczna obiektu nawiązuje do jego lokalizacji. Położenie budynku na skraju dwóch ważnych dla mieszkańców miasta obszarów parkowych, stało się inspiracją dla przeszklonych elewacji. Dzięki przeszkleniom od podłogi do sufitu, krajobraz z zewnątrz przenika do wnętrz, a przebywający w pomieszczeniach użytkownicy, mogą cieszyć się kontaktem z otaczającą zielenią. Szklane fasady i dach zaprojektowano, dobierając szkło o określonych parametrach, właściwych dla umiejscowienia przeszklenia i ekspozycji na słońce. Wykorzystano w nich ponad 400 m2 szyb zespolonych, zbudowanych z trzech rodzajów wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego o właściwościach niskoemisyjnych z grupy Pilkington Suncool™.

 

 

2015 02 17 2

 

 

Słońce pod kontrolą

 

 

Projektując przeszklenia multipleksu NoveKino uwzględniono szereg aspektów, także tych związanych z dalszą eksploatacją budynku. Przeprowadzona symulacja geograficzna wskazała, że różne części budynku będą narażone na mniejszą lub większą akumulację biernych zysków cieplnych. Dlatego zróżnicowano użyte w projekcie rodzaje szkła przeciwsłonecznego, w zależności od ekspozycji danej części budynku na słońce. I tak w trzech częściach budynku: na dachu, na cofniętej elewacji frontowej i na odsłoniętej fasadzie centralnej zastosowano trzy różne rodzaje wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego: odpowiednio Pilkington Suncool™ 50/25, Pilkington Suncool™ 70/40 i Pilkington Suncool™ 66/33. 

 

Przeszklony dach, dzięki któremu wnętrza budynku NoveKino Siedlce zyskały maksymalne doświetlenie i wrażenie przestronności, jest szczególnie narażony na zbyt dużą ilość biernych zysków cieplnych. Dlatego w świetlikach zastosowano szkło Pilkington Suncool™ 50/25, które charakteryzuje się bardzo niską przepuszczalnością energii słonecznej (przy zastosowanej konfiguracji szyb wartość parametru g wynosi 27%). Taki wybór szkła ogranicza poziom nagrzewania się pomieszczeń i zmniejsza nakłady na klimatyzację.

 

 

2015 02 18 1

 

 

2015 02 18 2

 

 

 

2015 02 18 3

 

(...)

 

W fasadzie wejściowej, cofniętej i osłoniętej przed działaniem promieni słonecznych, zastosowano szkło przeciwsłoneczne z tej samej grupy, ale o parametrach zapewniających jak największy dostęp naturalnego światła. Wykorzystane w tym miejscu szkło Pilkington Suncool™ 70/40, cechuje wysoka przepuszczalność światła (parametr LT wynosi 69% dla zastosowanej konfiguracji szyb) co gwarantuje dobre doświetlenie wnętrz za szkłem. 

 

Z kolei w wysuniętej fasadzie frontowej, o największej przeszklonej powierzchni wystawionej na działanie słońca, konieczne było zastosowanie produktu łączącego kompleksową ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń i dobrą izolacyjność cieplną z dobrym doświetleniem wnętrz. Dlatego w tej części elewacji w szybach zespolonych wykorzystano szkło Pilkington Suncool™ 66/33, które w zastosowanej konfiguracji szyb zapewniło przepuszczalność światła (parametr LT) na poziomie 65% przy całkowitej przepuszczalności energii słonecznej (parametr g) równej 36%.

 

 

Bezpieczeństwo i cisza w pakiecie

 

 

Ze względu na duży format przeszkleń i związane z tym wymagania statyczne, w szybach zespolonych zastosowanych w budynku siedleckiego multipleksu wykorzystano bezpieczne szkło laminowane Pilkington Optilam™. Grubość szkła laminowanego została dopasowana do lokalizacji przeszklenia. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i zwiększoną zdolność do przenoszenia obciążeń, w świetliku zastosowano szkło Pilkington Optilam™ o grubości 8,8 mm, które zespolono z hartowanym szkłem przeciwsłonecznym. Proces hartowania zapewnił większą wytrzymałość szkła na zginanie. Szkło laminowane o grubości 8,8 mm spełnia wymagania bezpieczeństwa w klasie 1(B)1 i wymagania ochrony w klasie P2A. Z kolei w szybach zespolonych na fasadzie budynku użyto szkła laminowanego Pilkington Optilam™ o grubości 6,4 mm i klasie bezpieczeństwa 2(B)2. Zastosowanie we wszystkich przeszkleniach szkła laminowanego przyniosło też dodatkowe korzyści w postaci podwyższonej izolacyjności akustycznej i ograniczenia poziomu hałasu zewnętrznego.

 

 

Nowoczesna architektura budynków komercyjnych powinna odpowiednio łączyć artystyczne wizje architektów, wymagania inwestorów i potrzeby użytkowników w zakresie komfortu i bezpieczeństwa. Przeszklenia multipleksu NoveKino Siedlce są doskonałym przykładem odpowiednio dobranych rozwiązań spełniających wszystkie te wymagania i gwarantujących wymierne korzyści w długofalowej eksploatacji budynku.

 

 

www.pilkington.pl 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 2/2015

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik