Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 06 okladka1

Świat Szkła 06/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

 

baner klej do luster 7 7 2021

Primus Waterjet INTERMAC i strumieniowe cięcie wodą przy użyciu ścierniwa
Data dodania: 20.05.15

Cięcie wodą pozwala na nieograniczone możliwości produkcyjne bez potrzeby zakupu drogich narzędzi. Dlatego od wielu lat popularnością cieszą się maszyny CNC do strumieniowego cięcia wodą przy użyciu ścierniwa. Jedną z nich jest Primus Waterjet włoskiego producenta INTERMAC.

 

Maszyna przeznaczona jest do wielu różnych zastosowań w obrębie branży kamieniarskiej. Przy jej użyciu można wykonywać elementy wzorów z kamienia i ceramiki, znaków firmowych, logotypów, mebli i elementów wystroju wnętrz. Wyroby produkowane przy jej udziale mogą być kompozycjami mieszanymi z różnych materiałów, takich jak kamień, marmur, granit, drewno, stal, mosiądz, szkło. Maszyna jest opłacalnym narzędziem zarówno w przypadku produkcji jednostkowych elementów, jak i masowej produkcji. 

 

 

2015 05 50 1

Primus 322 to model ze stołem obróbczym 4000x1860 mm. W zależności od ilości osi może ciąć materiał o grubości 250mm (3 osie) lub 200 mm (5 osi). Fot. Mekanika

 

 

Primus dysponuje stołem roboczym o pokaźnych wymiarach 4000x1860 mm, na którym można dokonywać obróbki materiału o maksymalnej grubości 250 mm w przypadku wersji maszyny 3-osiowej i 200 mm, gdy posiadamy maszynę 5-osiową. Konstrukcję maszyny – wykonaną ze stali nierdzewnej i dodatkowo punktowo wzmocnioną – cechuje masywność. Dzięki temu gwarantuje ona stabilną obróbkę oraz wytrzymałość i długoletnie użytkowanie. 

 

Zarówno stół roboczy, jak i inne komponenty, zostały zaprojektowane pod kątem wymagań obróbki przy użyciu ścierniwa (abrasive waterjet). Rozwiązania te pozwalają na osiągnięcie wysokiej wydajności, przy jednoczesnej redukcji kosztów pracy maszyny. 

 

Primus został wyposażony w 200 l zbiornik na ścierniwo i wodę. Zbiornik podzielony jest na dwie sekcje, aby stale uzupełniać wodę w trakcie pracy. Podawaniem ścierniwa kieruje automatyczny system dozowania sterowany przez PC z panelu dotykowego. System czyszczenia zbiornika wyklucza możliwość powstawania zatorów. Zawdzięczamy to systemowi wtórnego wtłaczania wcześniej oczyszczonej wody, który wywołuje w wannie ruch cyrkulacyjny.

 

 

2015 05 50 2

Primus model 184 podczas obróbki szkła. Fot. Mekanika

 

 

Szczególną uwagę zwraca system sterowania Primusem. Kontrolę nad maszyną sprawuje komputer PC wyposażony w system operacyjny Windows. Może on być wykorzystywany nie tylko do obsługi samej maszyny, lecz także do przygotowywana projektów w aplikacji CAD/CAM.

 

W standardzie maszyna posiada wbudowany modem i funkcję teleserwisu, która pozwala na zdalny dostęp do urządzenia w celu dokonania uaktualnień czy diagnostyki. Kwestie bezpieczeństwa w czasie pracy gwarantują fotokomórki, które wyłączają maszynę po przekroczeniu bariery wokół pola pracy maszyny.

 

 

Primus Waterjet Intermac

  • 3- lub 5-osiowe centrum obróbcze do cięcia hydro-ściernego;
  • maszyna wyposażona w pompę BHDT;
  • struktura nośna i korpus wykonane ze stali nierdzewnej;
  • sterowanie przy pomocy I-cam 3D;
  • ciśnieniowy system przepływu ścierniwa;
  • wzmacniacz strugi ciśnienia;
  • wymiary maszyny: 5690x2420 mm;
  • ciśnienie nominalne – 420 MPa.

 

 

Małgorzata Wnorowska

 

 


Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 5/2015

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik