To coroczna impreza rozsławiająca Wrocław jako stolicę szkła artystycznego. A zważywszy na fakt, że Wrocław w tym roku jest stolicą kulturalną Europy, rozmach Play with Glass nabrał wyjątkowego tempa. Autorami tego projektu są Anita Bialic oraz prof. Kazimierz Pawlak. Od 2012 r. organizowany jest przez Fundację Fly with Art i Galerię BB.

 

 

2016 11 11 1

Goście na wystawie Sadowskiego

 

 

W czasie czterch tygodni festiwalu (15.10.-10.11.2016) zwiedzający mogli poznać m.in. najnowsze trendy w obróbce szkła artystycznego, zwiedzić Karkonoskie Muzeum Szkła w Jeleniej Górze oraz Studio Borowski w Tomaszowie Bolesławickim, czy wziąć udział w seminarium poświęconym europejskiej sztuce szkła. 

 

W wystawie głównej pod nazwą „Dr Jekyll and Mrs Hyde” wzięli udział: Kalina Bańka – Polska; Jakub Berdych Karpelis – Czechy; Æsa Björk – Norwegia; Javier Blanco – Hiszpania; Jana Hojstričová, Palo Macho – Słowacja; Krista Israel – Holandia; Maria Koshenkova – Rosja/Dania; Magdalena Kucharska – Polska; Sini Majuri – Finlandia; Mihály Melcher – Węgry; John Moran – Belgia; Silvio Vigliaturo – Włochy; Janusz Walentynowicz – Dania/USA; Krzysztof Wałaszek – Polska; Bernd Weinmayer – Niemcy/ Austria; Dana Zámečníková – Czechy; Barbara Zworska- Raziuk – Polska.

 

 

2016 11 11 2

 

 

Tę wystawę można będzie jeszcze zobaczyć w: 

  • Łodzi – 17.11.-10.12.2016 – Miejska Galeria Sztuki – Galeria Re:Medium,
  • Legnicy – 16.12.2016-29.01.2017 – Galeria RING,
  • Krakowie – 07.02.-31.03.2017 – Galeria BB.

 

 

2016 11 12 1

Prof. Kazimierz Pawlak

 

 

O swoich pracach w szkle, które można było oglądać w ramach „Play with Glass”, opowiedzieli Justynie Górnowicz niektórzy artyści. Wypowiedzi te można przeczytać obok.

 

(...)

 

 

Pati Dubiel:

Borowski to nazwisko bardzo dobrze znane wśród kolekcjonerów szkła artystycznego, koneserów sztuki na najwyższym poziomie i znawców tego tematu. To także znana i solidna marka znana na całym świecie. Firma Studio Borowski została założona przez jednego z najwybitniejszych polskich artystów tworzących w szkle, doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – Stanisława Borowskiego, który swoją pasją zaraził też synów. Dziś Studio Borowski to przedsięwzięcie o zasięgu międzynarodowym i jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie huta szkła artystycznego. Na tegorocznej, piątej już, edycji Europejskiego Festiwalu Szkła, w dniach 18.10 -05.11.2016 r., Galeria Versus miała przyjemność prezentować sporą kolekcję najnowszych rzeźb najmłodszego z trójki braci Borowskich – Stanisława Jana Borowskiego – Staniego, zatytułowaną „HOT DOG”. Ze względu na renomę i ugruntowaną pozycję na międzynarodowej scenie artystycznej oraz fakt, że jest to pierwszy pokaz rzeźbiarskich dzieł Staniego w Polsce, wystawa „HOT DOG” z całą pewnością była wyjątkowym wydarzeniem.

 

2016 11 12 2 2016 11 12 3

 

Galeria Versus już po raz czwarty uczestniczyła w EFG, imprezie, której ranga systematycznie rośnie randze i wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród odbiorców sztuki i koneserów szklanej rzeźby w Polsce i Europie. To bardzo ważne dla przyszłości tego jakże niezwykłego zjawiska, jakim jest szklana rzeźba i artystów, którzy tworzą w szkle – pięknym i wymagającym materiale!

 

 

 

Marcin Litwa:

– Dzisiaj prezentuję efekt ostatniego roku mojej pracy. Są to szklane kilimy wykonane na polecenie mojego szefa, który poprosił mnie o wykonanie ozdób na ściany hotelu Europeum. Można tam też zobaczyć inne moje prace, przygotowane dla dużych przestrzeni i zdobią one wnętrza hotelu. Praca ta nie powstałaby, gdyby nie zespół osób, który mi przy tym pomagał i dzisiaj z tego miejsca bardzo wszystkim dziękuję. Jak widać, pięknie się to prezentuje i co najważniejsze, najlepiej wygląda przy świetle odbitym a nie przechodzącym. Jest to atut, na którym bardzo mi zależało, gdyż prace te będą właśnie w ten sposób prezentowane.

 

2016 11 12 4

 

– Jak powstały Pana kilimy?

– Kupiliśmy szklane rurki, które wypełniliśmy kolorowym piaskiem szklanym, a następnie bawiąc się kolorami układaliśmy je w konkretnej kolejności. Rurkę kupuję gotową, jest to szkło laboratoryjne o wysokiej przezierności. Każda rurka jest wypełniona innym kolorem proszku. A ostateczny efekt zostaje uzyskany dzięki odpowiedniej kolejności zestawiania barw.

 

– Ile czasu powstaje jedna praca?

– Dwie osoby wykonują to około tygodnia. 

 

2016 11 12 5

 

– Czy Pan jako artysta, czuje się ograniczony zleceniem od pracodawcy, czy też nie jest to dla Pana krępujące. Bo może wolałby Pan tworzyć, działać w zupełnie innym kierunku, a rynek pracy niestety zweryfikował Pana pomysły na dzieła?

– Ja najlepiej się odnajduję, jak mam jakieś wyzwanie. Najchętniej reaguję na potrzeby ludzi. Bo wydaje mi się to szczere, że odpowiadam na to, czego ludzie chcą. Oczywiście chciałbym, by rodziły się pomysły w mojej głowie, bez udziału osób trzecich. Wówczas poświęcam im się w tzw. międzyczasie.

 

 

 

Magdalena Tyc-Witwicka:

– Cieszy mnie, gdy udaje mi się poruszyć odbiorcę, otworzyć go na „światy” ukryte w szkle. Celowo swym pracom nie nadaję tytułów, żeby nie ograniczać wyobraźni i wrażliwości widza. W prostej, przejrzystej bryle zamykam kompozycje barw. Odsłaniam tym samym wnętrze szkła, w którym można się „zanurzyć” niczym w głębinach oceanu czy przestrzeni kosmosu.

 

2016 11 12 6

 

– Jak rodzą się Pani prace? 

– Prace zaprezentowane na wystawie „INSIDE” powstały przy użyciu pozornie bardzo prostej techniki: topienia szkła w piecu szklarskim. Specjalną formę wypełniam wieloma elementami zabarwionego, płaskiego szkła, które w temperaturze 850oC zostają scalone. Powstałą bryłę następnie szlifuję i poleruję, aby podkreślić jej fakturę oraz nadać przejrzystość. Szkło jest materiałem kapryśnym, delikatnym i nieprzewidywalnym, dlatego zdarza się, iż w swojej pracy uzyskuję zupełnie nieoczekiwane efekty.

 

2016 11 12 7

 

– Czy projektuje Pani również na zlecenie, na przykład dekoracje wnętrz w miejscach publicznych lub innego rodzaju szkło użytkowe?

Szkło jest niezwykle pięknym materiałem, który ożywia i zmienia każdą przestrzeń. Dlatego cieszę się, kiedy mogę projektować prace użytkowe lub dekoracyjne do miejsc publicznych oraz mieszkań i domów prywatnych. Czasem są to ozdobne drobiazgi, czasem – wielkoformatowe, przestrzenne instalacje, realizowane we współpracy z doświadczonymi specjalistami – takie jak szkło, które „wita” gości w biurowcu GLOBIS we Wrocławiu. W pracowni powstają też unikatowe przedmioty okolicznościowe i reklamowe. Moimi rzeźbami, które powstały specjalnie na tę okazję, uhonorowano zwycięzców prestiżowej nagrody HANGAI na sympozjum International Association for Shell and Spacial Structures (IASS).

Oryginalne szkło użytkowe – często w seriach lub kompletach – tworzę także na zamówienie w związku z jubileuszami lub jako prezenty ślubne. Każde zamówienie jest dla mnie osobnym artystycznym wyzwaniem, dlatego moje prace nie mają charakteru komercyjnego, wszystkie realizacje są indywidualne.

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 11/2016
 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.