Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Relacja z targów BAU 2017
Data dodania: 01.02.17

Po raz pierwszy w historii 80 000 osób z ponad 250 000 odwiedzających, którzy uczestniczyli w targach BAU 2017, pochodziło z zagranicy. W rezultacie tym wiodącym na świecie targom z zakresu architektury, materiałów i systemów udało się ponownie uzyskać znaczący wzrost w liczbie gości zagranicznych (2015: 72 000 osób z zagranicy). Ponad 65 000 zwiedzających z biur architektonicznych i projektowych ugruntowało reputację targów jako wiodących dla architektów. Ustanowiony został również nowy rekord pod względem liczby wystawców: swoją ofertę przedstawiało 2120 wystawców z 45 krajów.

 

 

2017 2 4 1

 

 

 

O randze targów BAU świadczą następujące fakty i liczby:

  • 2120 wystawców z 45 krajów,
  • z ponad 250 000 gości targowych, 80 000 osób pochodziło z zagranicy,
  • w listopadzie 2017: nowe targi okienne FENESTRATION BAU China w Szanghaju.

 

 

 

Reinhard Pfeiffer, dyrektor zarządzający odpowiedzialny za targi BAU, jest zadowolony z rezultatów: 

 

Po raz kolejny BAU ustanowił kilka nowych rekordów. W efekcie wytężonej pracy zademonstrowano pozycję targów jako siły napędowej w sferze innowacji dla przemysłu budowlanego.

 

Dieter Schäfer, Przewodniczący Rady Doradczej, złożonej z wystawców targów BAU, był również usatysfakcjonowany:

 

Z punktu widzenia wystawców targi BAU przyczyniły się do wielu sukcesów. Z tego względu słusznie noszą tytuł „wiodących na świecie Targów w zakresie Architektury, Materiałów i Systemów”.

 

 

2017 2 4 2

2017 2 4 3

 

 

Warto zauważyć, że w pierwszej „10” krajów, z których pochodzi największa liczba gości, znalazły się trzy kraje spoza UE: Turcja (w bieżącym roku 3055 odwiedzających / rok 2015: 3716), Rosja (2868/rok 2015: 2500) oraz Chiny (2235/ rok 2015: 2096).

 

Messe München, organizator targów BAU, na specjalnej konferencji ogłosił, że nabył większościowy udział w targach FENESTRATION CHINA, najważniejszych targach w Chinach związanych z przemysłem okien, drzwi i fasad.

 

Jako przyszły organizator targów FENESTRATION BAU China, fakt, że nasi kluczowi wystawcy zareagowali tak pozytywnie na tę wiadomość, jest niezwykle ważny – wyjaśnia dr Reinhard Pfeiffer.

 

Według Cathy Peng, założyciela FENESTRATION CHINA i przyszłego współwłaściciela nowych targów FENESTRATION BAU China, łącząc FENESTRATION CHINA z oddziałem targów BAU oraz z kongresem BAU Congress China osiągnieto sytuację korzystną dla obu stron . Nowe targi odbędą się po raz pierwszy w Szanghaju w dniach od 7 do 10 listopada 2017 r. Fuzja umożliwiła również targom BAU wzmocnienie swojej pozycji w Chinach, najważniejszym rynku budowlanym na świecie.

 

 

2017 2 5 1

2017 2 5 2

 

 

Po raz kolejny na szczycie listy krajów o największej liczbie gości, są kraje położone w pobliżu Niemiec: Austria (11 520 odwiedzających), Szwajcaria (5243) i Włochy (5013).

 

Z kolei lista krajów o największym wzroście liczby odwiedzających targi BAU pokazuje, że wiedza o tych targach rośnie, nawet poza Europą. Do krajów o największym wzroście gości należą - Korea Południowa (1301 odwiedzających / + 42%), USA (792 odwiedzających / + 40%) i Indie (803 odwiedzających / + 59%).

 

Targi BAU zostały założone w 1964 roku, a w swojej ponad 50-letniej historii, zostały przekształcone w uznawane na całym świecie mega-wydarzenie. Wszyscy, którzy zwiedzili 17 wystawienniczych hal targowych, są pod wrażeniem wielkości tego wydarzenia – stwierdził Mirko Arend, dyrektor Targów BAU.

 

Hale wystawowe i stoiska od pierwszego dnia były pełne gości. Jak zawsze, w halach wystawowych znajdowały się misternie zaprojektowane stoiska, niekiedy również dwupoziomowe.

 

(...)

 

 

Długa Noc Architektury

Czwarte spotkanie „Długa Noc Architektury”, zorganizowane w ramach targów BAU „Wiodących Światowych Targów Architektury, Materiałów, Systemów”, spotkało się z dużym zainteresowaniem ze mieszkańców Monachium, architektów i gości odwiedzających targi BAU 2017. Ponad 35 000 fanów architektury wzięło udział w tym wydarzeniu. Zorganizowana ponownie „Długa Noc Architektury” była okazją do unikatowego zwiedzania niektórych z najbardziej imponujących architektonicznie budynków, projektów urbanistycznych, salonów pokazowych i projektów infrastrukturalnych w stolicy Bawarii.

W tym roku organizatorzy wydarzenia „Długa Noc Architektury” udostępnili do zwiedzania ponad 70 budynków i projektów, więc znacznie więcej niż w 2015 r. Zaproponowano dotarcie do budynków z wykorzystaniem jedenastu różnych tras, a dzięki krzyżowaniu się niektórych tras, fani architektury mogli ułożyć swoje indywidualne trasy lub skorzystać z tras sugerowanych przez organizatorów.

Ponad 35 000 fanów architektury brało udział pomimo zimna.

  • Nowy rekord ilości odwiedzających.
  • Ponad 70 budynków i projektów, 11 tras.
  • Tematyczne wycieczki i zwiedzanie z przewodnikiem, w pełni wykorzystane.

 

Więcej informacji:www.lange-nacht-der-architektur.de 

 

 

Zwiedzający, których można było zobaczyć i usłyszeć na stoiskach, pochodzili z całego świata. Należy podkreślić że wystawcy byli dobrze przygotowani na przyjęcie gości z różnych krajów. Wielu z nich zatrudniło wyszkolonych pracowników specjalnie na targi BAU, aby lepiej obsłużyć wszystkich międzynarodowych gości. Ale mimo, że uczestnictwo w targach BAU 2017 wymagało pełnego poświęcenia od wystawców, to biorąc pod uwagę wszystkie nowe kontakty, wysoką rangę odwiedzających i pozytywne perspektywy gospodarcze, na stoiskach wystawienniczych była znakomita atmosfera.

 

Podobnie jak w przeszłości, wystawcy byli zadowoleni z międzynarodowego charakteru targów, wysokiej rangi i różnorodności odwiedzających gości. 

 

 

2017 2 5 3

2017 2 5 4

 

 

Pozycja targów BAU jako „numeru jeden” w branży została również potwierdzona przez badania wystawców, przeprowadzone przez instytut badania rynku GELSZUS. Według badań, prawie wszyscy wystawcy (98%) dali targom BAU wysoką ocenę – od dobrej do doskonałej. Pozycja targów BAU, jako wiodącej wystawy, została uznana na „szerokim froncie” (95%). Wysokie też były oceny jakości targów, 95% wystawców dało najwyższe noty za wysoką rangę zwiedzających (większość gości zajmuje kierownicze stanowisko w swojej firmie), 91% wyraziło uznanie dla dużego udziału gości zagranicznych. Mniej zaskakujące były inne opinie wystawców: 91% z nich uznało że aktualny stan gospodarki jest lepszy niż w 2015 roku (81% w badaniach dwa lata temu). Prawie wszyscy wystawcy (98%) planują ponowny udział w targach BAU w następnej edycji, w 2019 r.

 

Oceny targów w badaniach opinii zwiedzających utrzymują się stabilne na najwyższym poziomie. Podobnie, jak w roku 2015, 98% gości, którzy uczestniczyli w targach BAU, dało oceny dobre i bardzo dobre, a 96% planuje ponownie uczestniczyć w następnej edycji targów BAU. Goście przyznali targom BAU najwyższe oceny dla zakresu i kompletności eksponowanych wyrobów (98% dało oceny dobre i bardzo dobre) oraz dla obecności liderów rynku (95%). Pozytywne oceny gości oscylowały między 90% a 100% we wszystkich kategoriach, co jest standardem dla BAU. Natomiast 95% odwiedzających osiągnęło swój najważniejszy cel, jakim było zebranie informacji na temat nowych rozwiązań. To było nieco więcej niż w 2015 roku. Prawie wszyscy goście, dokładnie 95% stanowiły osoby z branży, a 62% stwierdziło, że sprawują stanowiska kierownicze w swoich firmach.

 

 

2017 2 6 1

 

 

Choć najbardziej wyróżniającą cechą targów BAU jest różnorodność przybyłych gości i zróżnicowany zakres tematyki wystawianych wyrobów, to tegoroczne targi obracały się głównie wokół dwóch tematów. Wystawcy z branży IT w hali C3 pokazywali jak mocno cyfryzacja wpływa na przyszłość budownictwa. Temat wykorzystania metody projektowania BIM był tam wszechobecny.

 

Drugim tematem, który zdominował hale wystawowe, były inteligentne elementy i systemy, które mają szczególne właściwości i potrafią reagować na zmiany zewnętrznych warunków atmosferycznych – od klamki ze skanerem odcisku palca do fasad generujących energię i rozwiązań systemowych dla „całkowicie okablowanych” inteligentnych domów. 

 

Podczas, gdy targi BAU są już znane ze znakomitej jakości wystawców i prezentowanych przez nich wyrobów, to coraz bardziej doskonalony i rozszerzany jest program imprez towarzyszących: konferencji, pokazów.

 

 

2017 2 7 1

2017 2 7 2

 

 

Podobnie jak w przeszłości, wśród gości tegorocznej edycji targów były popularne trzy fora konferencyjno-wystawowe. Zlokalizowano je w halach wystawowych C2, A4 i B0. W ich trakcie goście mogli usłyszeć wyjaśnienie „gorących tematów” w branży, referowane przez niezależnych ekspertów związanych z architekturą, badaniami i przemysłem. Goście mogli wejść na taką konferencję lub pokaz w czasie odwiedzania przez nich poszczególnych hal targowych i uczestniczyć w nich bezpłatnie.

 

 

 

 

Wypowiedzi wystawców BAU 2017

 

Martin J. Hörmann, Wiceprzewodniczący Rady Doradczej wystawców BAU i wspólnik Grupy Hörmann, Niemcy: – Dla nas targi BAU są głównym wydarzeniem branży odbywającym się co dwa lata. Spotykamy większość naszych klientów i możemy pokazać im najnowsze innowacje produktowe w sektorze bram, drzwi, ościeżnic i napędów przeznaczonych do budynków prywatnych i komercyjnych. Ponownie w 2017 roku na naszym stoisku mieliśmy dużą liczbę klientów z Niemiec i zagranicy i jesteśmy zadowoleni, że wszystkie nasze innowacje i nowe rozwiązania zostały tak dobrze przyjęte przez naszych klientów.

 

Marc Everling, Dyrektor ds. Komunikacji Marketingowej, Interpane Glas Industrie AG, Niemcy (wchodzącej w skład grupy AGC): – Jak zawsze, nasze opinie o BAU są całkowicie pozytywne. Tegorocznym hitem w zakresie szkła float okazało się szare szkło przeciwsłoneczne. Zauważyłem również duże zainteresowanie ponadgabarytowymi wyrobami szklanymi. Targi BAU zapewniają nam dostęp do szerokiej gamy grup docelowych. Oprócz architektów, którzy są istotni do współpracy w zakresie dużych projektów, na targach było też mnóstwo monterów okien i wykwalifikowanych rzemieślników z firm szklarskich . To pozwala nawet mniejszym przetwórcom szkła dotrzeć do swoich odbiorców docelowych.Thomas Lauritzen, Dyrektor ds. Koordynacji Korporacji, Schüco International KG, Niemcy: – BAU pokazały bardziej niż kiedykolwiek, że są wiodącą międzynarodową wystawą. Na tegorocznych targach zauważyłem większą liczbę gości, szczególnie z zagranicy. W ciągu sześciu dni, mieliśmy około 450 grup odwiedzających nasze stoisko. To dało w sumie około 9000 osób z całego świata. W tym roku nasze stoisko zostało podzielone na pięć sfer tematycznych: inteligentne sterowanie, praca, życie, dom i cyfryzacja. Dodajmy do tego odrębne grupy produktów: do zabezpieczeń przeciwpożarowych, drzwi, okien i fasad. Zestawienie prezentacji z tego rodzaju atmosferą i emocjami jest możliwe tylko na targach BAU. Szczególnie satysfakcjonujące dla mnie było to że na targach otrzymaliśmy nagrodę za opracowanie nowego systemu przeciwpożarowego.

 

Ayten Yilmaz, Dyrektor ds. Komunikacji, WICONA, Niemcy (wchodzącej w skład grupy SAPA): – Tak jak w poprzednich edycjach, również tegoroczne targi BAU były dla nas udane, a liczba odwiedzających nasze stoisko ponownie wzrosła w tym roku. Mamy ponad 1000 kontaktów do gości, którzy odwiedzili nasze stoisko w ciągu tylko jednego dnia. Bardzo satysfakcjonująca jest dla nas duża liczba gości z zagranicy. Jesteśmy też zadowoleni z kontaktów z prasą branżową – byli u nas przedstawiciele wszystkich znaczących czasopism branżowych. W sumie, jesteśmy zadowoleni z pozytywnej atmosfery jaka panuje na targach BAU. Oczywiście, będziemy ponownie w 2019 roku.

 

Thomas Utsch, Dyrektor Zarządzający Eduard Hueck GmbH, Niemcy: – Hueck jest stałym wystawcą na targach BAU już od ich premierowej edycji. Dla Hueck, BAU są bardzo ważną platformą komunikacji do dialogu z architektami, projektantami i wykonawcami fasad metalowych. Ze względu na znaczny wzrost liczby odwiedzających targi, tegoroczna wystawa była o wiele bardziej skuteczne niż w latach ubiegłych. Naszym głównym tematem było „Bezpieczeństwo”, a tegoroczne nowe rozwiązania spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród krajowych i zagranicznych gości odwiedzających targi. Planujemy ponowną „wystrzałową” prezentację innowacji i nowych osiągnięć na kolejnych targach BAU w Monachium w 2019 roku.

 

Andrea Alexandra Alber, Dyrektor ds. Strategii i Marketingu, GEZE GmbH, Niemcy: – Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników targów. Poinformowaliśmy naszych klientów i partnerów, że skupiamy się bardziej na rynku technologii budowlanych oraz wprowadzaniu naszych produktów i rozwiązań do stosowania w „inteligentnych” budynkach. Po raz kolejny, tegoroczny BAU potwierdziła, że jest to jedna z najważniejszych imprez dla nas. Zauważyliśmy silny, dwucyfrowy wzrost liczby odwiedzających nasze stoisko oraz zarejestrowaliśmy szereg nowych kontaktów. Liczba zwiedzających, z blisko 120 krajów z całego świata, ponownie znacznie wzrosła . Oczywiście, będziemy z powrotem w 2019 roku.

 

Paul Keßling, Dyrektor Sprzedaży Konstrukcje Metalowe / Project Consulting, Gretsch-Unitas GmbH, Niemcy: – Dla nas zaskakująco pozytywne były reakcje architektów wobec rozwiązań systemowych dla elewacji i dostępności budynku bez barier architektonicznych. Nasi międzynarodowi goście potwierdzali przy wielu okazjach, że nasze stoisko „zabłysło” z dużą liczbą nowych rozwiązań i że nasz asortyment okuć był bardzo innowacyjny. Naszym celem w tym roku było zaprezentowanie więcej wyrobów w odniesieniu do projektów architektonicznych i czujemy, że nasz plan zakończył się sukcesem. Mieliśmy konsultacje z czołowymi odbiorcami i jesteśmy tym w pełni usatysfakcjonowani. Czekamy na BAU 2019.Christian Thomas, Grupa Renson HQ, Belgia: – Cieszymy się z dużej liczby nowych kontaktów, w tym z wieloma architektami. BAU wyróżnia się od innych wystaw z powodu silnej orientacji międzynarodowej. Czekamy już na BAU 2019.

 

Hannes Spiss, wiceprezes, Northglass TNG Europa, Chiny: – Jesteśmy na targach BAU po raz pierwszy i jesteśmy całkowicie oszołomieni tą wystawą. Poznaliśmy wielu potencjalnych nowych klientów, a nawet zawarliśmy już pewne kontrakty. Na podstawie naszego sukcesu w 2017 roku, ponowne uczestnictwo w roku 2019 będzie absolutną koniecznością.

 

Jose Lopez, Export Manager, Stac, Hiszpania: – BAU są najlepszym targami w tym sektorze, zwłaszcza jeśli chodzi o udział gości zagranicznych. Jeśli chcesz eksportować, to uczestniczenie w targach BAU jest koniecznością. 

 

Michael Baxter, Marketing Manager, SE Controls, Wielka Brytania: – To był pierwszy raz, gdy nasza firma miała tak dużą ekspozycję na targach BAU, co zaowocowało pełnym sukcesem. Udało nam się skontaktować z naszymi klientami, konkurentami i partnerami, w sposób, który jest możliwy tylko na targach BAU.

 

Catherine Lee, Zastępca Dyrektora Generalnego / Europa, WNP i Afryka, KIN LONG, Chiny: – Na targach było lepiej w tym roku niż w roku 2015. Podpisaliśmy nowe kontrakty i spotkaliśmy się ze starymi klientami. Nasze nowe produkty zostały bardzo dobrze przyjęte. BAU to najważniejsze targi dla międzynarodowej branży budowlanej. Jest to idealne miejsce, aby spotkać wielu architektów i nowych klientów, nawet jeśli większość odwiedzających pochodzi z Europy. Z pewnością będziemy uczestniczyć ponownie w roku 2019.

 

 

 

Prezentacje dotyczyły cyfryzacji projektowania i wykonawstwa, seryjnej produkcji konstrukcji modułowych i tematu „inteligentnych” budynków. Forum w hali B0 miało również dodatkowy punkt informacyjny do kontaktów w sprawie praktycznych rozwiązań do renowacji i modernizacji budynków. Zorganizowane były też specjalne wydarzenia, typu Dzień Przemysłu Nieruchomości i Dzień Uczelni Technicznych.

 

Prezentacjom wystawców towarzyszyły pokazy specjalne dotyczące głównych tematów BAU 2017 (Inteligentne Fasady, Projektowanie Komputerowe, Budowa i Eksploatacja Budynków, Sieć w Budynkach, Budownictwo i Mieszkańcy 2020), obejmujące różne aspekty i punkty widzenia na te zagadnienia. Wśród partnerów BAU są renomowane instytuty i stowarzyszenia takie jak Fraunhofer-Allianz Bau, DGNB (German Sustainable Building Council), IFT Rosenheim i GGT Deutsche Gesellschaft für Gerontotechnik.

 

 

2017 2 7 3

2017 2 7 4

 

 

Po raz kolejny, w ramach imprez towarzyszących BAU, został zorganizowany nocny pokaz Długa Noc Architektury. W piątek 21 stycznia wieczorem, ponad 35 000 odwiedzających chciało zwiedzić 70 budynków w Monachium – wybitnych obiektów w zakresie architektonicznym.

 

Następna edycja targów BAU będzie w dniach 14-19 stycznia 2019, a centrum wystawowe Messe München będzie bogatsze o dwie nowe hale i będzie miało 200 000 m2 powierzchni wystawienniczej. 

 

Więcej informacji: www.bau-muenchen.com

 

 

Miesięcznik „Świat Szkła” był Patronem Medialnym pokazu IFT Rosenheim oraz Targów BAU 2017

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 02/2017 

 

 

 

01 chik
01 chik