Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 12 okladka1

Świat Szkła 12/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

  Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 BUDMA 22a

Punkty montażowe w niedostępnych miejscach
Data dodania: 19.03.17

System montx firmy FLYMAX to rozwiązanie, za pomocą którego szybko i prosto można usytuować punkty montażowe w oknach PVC również w obszarze rozszerzeń lub zespoleń. Oprócz systemów mocowania balkonów francuskich, czy systemów ochrony przed owadami w firmie FLYMAX powstał całkowicie nowy zakres produktów.

 

 

Producenci okien znają to wyzwanie: elementy muszą być szczelnie zakotwione w bryle budynku, nawet jeśli nie jest to możliwe w niektórych obszarach. 

 

Szczególnie w tych miejscach, gdzie zamontowane są profile zespolone oraz w miejscach, w których, co do zasady, znajduje się tylko wolna przestrzeń, a niezbędny byłby punkt montażowy. Podobnie jest w obszarach narożnych, w których brakuje stalowego zbrojenia.

 

W takich miejscach sprawdzi się system montażowy montx. Rdzeniem tego systemu jest szyna montażowa z aluminium, montowana na klik w zewnętrznych zatrzaskach i skręcana śrubami ze zbrojeniem stalowym.

 

Tworzy ona geometrię mocowania dla wkręcanych kotew montażowych. Jeżeli szyna montażowa wystaje poza pojedynczy element, wchodząc w obszar zespolenia, element ten również w tym obszarze może być połączony z bryłą budynku za pomocą kotew montażowych.

 

 

2017 3 33 4

 

 

W ten sposób, w zależności od danej sytuacji montażowej, można zabezpieczyć do 600 mm zespolenia. Pozytywnym efektem jest poprawa statyki całego elementu w tym obszarze.

 

Oddziaływanie kotew na wartość U i izotermę jest w wykazany sposób pomijalny – mówi prezes zarządu firmy FLYMAX Tobias Jechnerer. Badanie statyczne dla systemu montx zostały zrealizowane. 

 

Zastosowanie systemu montx jest dziecinnie proste: profil przyjmujący jest mocowany „na klik” do istniejących przy profilu ramowym zatrzasków i skręcany przez wykonane wcześniej otwory montażowe ze stalowym zbrojeniem elementu z tworzywa sztucznego. 

 

W razie potrzeby szyna montażowa może być umieszczona ponad narożnikiem lub wokół całego elementu – również przy elementach skośnych. Na budowie należy jedynie wkręcić kotwy montażowe i zamocować właściwymi kołkami w bryle budynku.

 

Na starcie system montx jest do dyspozycji dla systemów profine Systeme 76 i 88 reloaded, jak również wszystkich systemów VEKA i Gealan. Inne typy profili dołączą wkrótce. 

 

FLYMAX prezentował system montx oraz wszystkie pozostałe produkty na targach BAU, w Monachium od 16 do 21 stycznia 2017.

 

 

Urszula Zawadzka

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 03/2017

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik