30 marca 2017 r., w Wyższej Szkole Menedżerskiej przy ul. Kawęczyńskiej w Warszawie, odbyła się jubileuszowa, 30. Konferencja Techniczna „Świata Szkła”. Tym razem organizatorzy postanowili się zmierzyć z koncepcją przemysłu i technologii generacji 4.0 w branży szklarskiej. 

 

 

2017 04 02 01

 

 

Umowne określenie „4.0” w przemyśle i budownictwie oznacza taki etap automatyzacji, w którym maszyny produkcyjne i wykonawcze realizują swoje programy i optymalizują swoje działanie bez ingerencji człowieka, porozumiewając się bezpośrednio ze sobą.

 

Wymaga to innego podejścia zarówno do etapu projektowania inwestycji, jak i przygotowania produkcji, przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń i technologii, po ostatnie czynności montażowe na placu budowy. W budownictwie „4.0” pojawiają się nowe produkty i urządzenia, nowe wymagania wobec nich, a także nowe oczekiwania wobec osób realizujących tę koncepcję.

 

Pod tym właśnie kątem przygotowane były referaty prelegentów i prezentacje firm branżowych.

 

Wprowadzeniem do tematyki był referat:

 

  • Elewacje przyszłości jako przegrody interaktywne i adaptacyjne, Katarzyna Zielonko-Jung, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

 

W następnej kolejności wygłoszono prelekcje:

 

  • Szyby zespolone w praktyce firmy Pilkington IGP, Monika Romanowska, Pilkington IGP
  • Obliczanie statyczne dużych elementów ze szkła laminowanego i giętego, Marcin Kozłowski, Politechnika Śląska, Wydział Budownictwa
  • Innowacje w bezklasowych przegrodach i drzwiach szklanych, przykłady oraz inspiracje, Marcin Koprowski, DORMAKABA
  • Ciepła ramka do szyb zespolonych, Caluwin – program do obliczeń korzyści zastosowania cieplej ramki Swisspacer, Adam Krzemiński, SWISSPACER
  • Transparentne połączenia, Krzysztof Nadzieja, PROVENTUSS
  • Wymagania i badania szyb zespolonych wg aktualnych projektów norm serii prEN 1279, Krzysztof Skarbiński, przewodniczący Komisji Technicznej ds. szkła, Polski Komitet Normalizacyjny
  • Made in excellence (Maszyny do obróbki szkła architektonicznego i meblowego), Massimo Arata, ELLETROMECCANICA BOVONE, Jarosław Strejczek, ITALPOL
  • Piece do hartowania szkła, Antonio Mazzaroppi, właściciel firmy MAZZAROPPI, Jarosław Strejczek, ITALPOL
  • VITROSEP – system oczyszczania wody po obróbce szkła, Josep Sais, właściciel firmy VITROSEP i Zbigniew Burda, MAK
  • Weryfikacja właściwości użytkowych okien, drzwi zewnętrznych i ścian osłonowych w obiektach budowanych. Badania i pomiary metodami poligonowymi, Adam Mścichowski, Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej
  • Szklenie trzyszybowe (dwukomorowe) w praktyce – badania, Andrzej Wicha, IFT Rosenheim
  • Systemy fasadowe zapewniające komfort termiczny, potwierdzony certyfikatem, Sławomir Tomasz Kwiatkowski, Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Guntera Schlagowskiego i Adam Mścichowski, Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej
  • Glass – Targi Branży Szklarskiej, Mateusz Szymczak, Międzynarodowe Targi Poznańskie.

 

(...)

 

 

 

 

 

2017 04 02 02

 

 

2017 04 02 03

 

 

2017 04 02 04

 

 

2017 04 02 05

 

 

 2017 04 03 01

 

 

2017 04 03 02

 

 

2017 04 03 03

 

 

2017 04 03 04

 

 

2017 04 03 05

 

 

Po wygłoszeniu referatów prelegenci musieli zmierzyć się z nawałą pytań od uczestników konferencji. Ponieważ wśród uczestników również było wielu uznanych profesjonalistów, toteż sprostanie ich pytaniom było niekiedy sporym wyzwaniem.

 

Z takim wyzwaniem pierwszy musiał się zmierzyć Marcin Kozłowski, który przedstawiał nowatorski produkt – elementy laminowane „gięte na zimno” – w zastosowaniach architektonicznych, będący dla słuchaczy w większości zupełną nowością.

 

Na wiele pytań musiał odpowiedzieć Adam Krzemiński, dotyczących ciepłych ramek stosowanych w szybach jedno- i dwukomorowych, padły też pytania dotyczące internetowej aplikacją Caluwin, wykorzystywanej do obliczeń energooszczędności okien.

 

Potem Krzysztof Skarbiński stanął przed niełatwym zadaniem przekazania stanu zaawansowania prac nad projektem zmian w jednej z podstawowych serii norm dotyczących szyb zespolonych. Jak wiadomo, przepisy normatywne muszą podążać za nowościami technologicznymi i nowymi możliwościami produkcyjnymi w zakresie obróbki szkła i produkcji szyb zespolonych, dlatego co pewien czas jest potrzebne przejrzenie norm przez komitety normalizacyjne i aktualizacja tych norm. Toteż firmy były zainteresowane informacjami, w którym kierunku będą szły zmiany, aby się do nich odpowiednio przygotować.

 

Wiele czasu na odpowiedzi na pytania poświęcił Adam Mścichowski. Przedstawiana przez niego metoda pomiaru parametrów energetycznych szkła zamontowanego już na obiekcie wnosi nową jakość w relacje inwestor-producent- wykonawca. Umożliwia bowiem weryfikację tych parametrów nie na podstawie deklaracji producenta, a na podstawie parametrów konkretnego wyrobu zainstalowanego w konkretnym obiekcie.

 

Wiele pytań wzbudziła też możliwość sprawdzania na placu budowy szczelności ścian osłonowych na przenikanie wody, czy odporności na parcie wiatru oraz innych istotnych parametrów dotyczących tych ścian. Może to być bowiem potężne narzędzie walki z niesolidnymi producentami lub wykonawcami.

 

Uczestnicy mieli też sporo pytań do Andrzeja Wicha, który przybliżał im badania szklenia dwukomorowego, jakie prowadzi IFT Rosenheim oraz naukowe podstawy prawidłowego funkcjonowania szyb dwukomorowych.

 

Spore zainteresowanie wzbudziły też stoiska firm PROVENTUSS, SWISSPACER, DORMAKABA, SCHÖCK.

 

PROVENTUSS na swoim stoisku demonstrował zastosowanie przezroczystych silikonów produkcji firmy DOW CORNING do klejenia szkła, jak również do przyklejania metalowych elementów do mocowania punktowego szkła na fasadach.

 

Na stoisku DORMAKABA można było obejrzeć bogatą ofertę okuć do mocowania szkła oraz za pomocą specjalistycznych gogli poznać specyfikę projektowania trójwymiarowego.

 

 

Firma SCHÖCK pokazała systemy połączeń konstrukcyjnych, energooszczędnych połączeń budowlanych, które można zastosować m.in. mocowania stalowej konstrukcji ściany osłonowej do żelbetowej konstrukcji budynku.

 

Na koniec spotkania, wśród uczestników rozlosowano pamiątkowe zegary naścienne, których szklane tarcze wykonała metodą fusingu Magdalena Kuźniarz w swojej pracowni.

 

 

2017 04 04 01

 

 

Trzydzieści Konferencji Technicznych „Świata Szkła ”

 

Nawet redakcji „Świata Szkła” trudno uwierzyć, że udało jej się zorganizować już 30. konferencję techniczną. Mało kto w tej chwili pamięta, że przed piętnastu laty pomysł ich organizacji budził różne, często sprzeczne emocje. Jednak okazało się to „strzałem w dziesiątkę”, ponieważ branża szklarska bezustannie potrzebuje profesjonalnej wiedzy. Dlatego w konferencjach „Świata Szkła” bierze udział zawsze wielu uczestników (rzadko kiedy ich liczba była mniejsza niż 100), a duża część z nich to stali bywalcy. Kilka lat temu organizatorzy wręczali nawet kwiaty uczestniczce, która wzięła udział we wszystkich edycjach. W trosce o poziom merytoryczny zawsze uwzględniane były uwagi i życzenia uczestników. To z tego powodu ustaliły się dwa stałe terminy w roku, kiedy konferencje są organizowane, które nie kolidują z sezonami budowlanymi w branży. To także był powód, dla którego na konferencjach pojawiają się stali prelegenci, mający odpowiednią wiedzę i potrafiący ją interesująco przekazać.

Konferencje „Świata Szkła” trzymają wysoki poziom merytoryczny, potwierdza to bardzo wysoki odsetek zadowolonych uczestników naszych spotkań.

I to zadowolenie nie jest chyba udawane, bo są uznane firmy branży szklarskiej i budowlanej, które potrafią przysyłać na te konferencje po kilkunastu swoich pracowników jednocześnie, jako uczestników.

Konferencje „Świata Szkła” są też okazją do spotkania się przedstawicieli branży szklarskiej i okiennej, którzy mogą wzajemnie wymieniać swoje doświadczenie, a nie bez znaczenia jest też możliwość kontaktu z przedstawicielami uczelni technicznych, instytutów naukowo–badawczych i instytucji normalizacyjnych aby w swobodnej rozmowie dowiedzieć się o nowych metodach badawczych czy też o planowanych zmianach w przepisach dotyczących naszej branży.

 

Organizatorzy mają nadzieję, że następne konferencje techniczne będą co najmniej równie interesujące. Pracują w tej chwili nad zmianami ich formuły, tak by jeszcze lepiej dostosować je do zapotrzebowania środowiska na wiedzę. Czy to nowe podejście się sprawdzi – pokaże już nieodległa przyszłość.

 

Dla tych naszych Czytelników, którzy chcieliby dowiedzieć się, jakimi tematami zajmowano się na Konferencjach Technicznych „Świata Szkła” poniżej podajemy ich tematy.

 

  • 09.04.2003 – Szkło, przegrody szklane i bezpieczeństwo
  • 27.10.2003 – Fasady i konstrukcje przeszklone – bezpieczne, energooszczędne i funkcjonalne
  • 25.03.2004 – Obróbka szkła – kształtowanie własności technicznych i estetycznych
  • 02.12.2004 – Szyby zespolone – wymagania, badania i certyfikacja
  • 23.03.2005 – Konstrukcje szklane – technologie, badania, projektowanie
  • 01.12.2005 – Szkło i przegrody ochronne (antywłamaniowe, dźwiękochłonne, kuloodporne, przeciwpożarowe)
  • 30.03.2006 – Najnowsze techniki obróbki szkła, stosowane w celu kształtowania jego własności technicznych i estetycznych
  • 04.12.2006 – Elewacja szklana jako system zapewniający komfort i bezpieczeństwo
  • 29.03.2007 – Obróbka mechaniczna i termiczna oraz zdobienie szkła
  • 06.12.2007 – Szyby zespolone – właściwości termiczne, akustyczne i ochronne
  • 04.12.2008 – Mocowanie punktowe szkła na fasadach i we wnętrzach
  • 22.04 2009 – Przegrody przeszklone w ochronie przeciwpożarowej
  • 03.12. 2009 – Szkło bezpieczne, antywłamaniowe i kuloodporne w konstrukcjach budowlanych
  • 31.03. 2010 – Nowoczesne szyby zespolone – właściwości techniczne i technologia wytwarzania
  • 06.12. 2010 – Okucia i napędy w konstrukcjach szklanych (konstrukcje bezpieczne, antywłamaniowe, przeciwpożarowe, funkcjonalne)
  • 31.03. 2011 – Szyby zespolone – technologia, badanie, zastosowanie n 08.12. 2011 – Szklane elewacje – teraz i w przyszłości
  • 29.03. 2012 – Przeszklone przegrody ochronne (antywłamaniowe, dźwiękochłonne, kuloodporne, przeciwpożarowe)
  • 29.05. 2012 – Szyby do środków transportu (homologacja, montaż, naprawa)
  • 06.12. 2012 – Energooszczędna i komfortowa stolarka budowlana
  • 11.04. 2013 – Nowe rozwiązania w konstrukcjach przeszklonych – projektowanie i wykonanie
  • 06.12. 2013 – Fasady i dachy szklane, a komfort i bezpieczeństwo
  • 04.04. 2014 – Szkło hartowane, laminowane, lakierowane – nowe przepisy a praktyka rynku (produkcja, obróbka, montaż)
  • 04.12. 2014 – Konstrukcje przeszklone – praktyczne wnioski z badań i ekspertyz
  • 24.03. 2015 – Przegrody przeszklone w ochronie przeciwpożarowej
  • 17.06.2015 – Widok na bezpieczeństwo – bezpieczna praca w branży szklarskiej
  • 10.12. 2015 – Nowoczesne szkło na fasadach – projektowanie, montaż, technologia
  • 21.04. 2016 – Co wpływa na jakość konstrukcji przeszklonych (badania, projektowanie, wykonanie elementów składowych, montaż)?
  • 08.12.2016 – Szkło architektoniczne – właściwości, projektowanie, montaż

 

Czytelnicy, którzy chcą zapoznać się z referatami wygłoszonymi w trakcie tych spotkań mogą znaleźć je tu:

 

2017 04 04 02 

 

 

 

 

Obszerna fotorelacja z tego wydarzenia pod tym linkiem:

 

 

2017 04 04 03

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 04/2017

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.