Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Ramki dystansowe Edgetech Super Spacer® w dyskretnym tle
Data dodania: 10.11.17

Estetyka albo funkcja? Przy użyciu do szklanej elewacji o wysokiej renomie ramka dystansowa musi spełnić oby dwa cele. Budynek Timmerhuis w Rotterdamie jest tego aktualnym przykładem. 

 

Przy podejmowaniu decyzji nad ramką dystansową nie tylko pytanie „Ciepła ramka: tak czy nie?” odgrywa zasadniczą rolę. Poza techniczną zasadą funkcjonowania i ich energetyczną sprawnością ramki dystansowe różnią się między sobą także efektem estetycznym.

 

Perforacje, tak niezbędne w wielu drążonych profilach dla działania środka pochłaniającego wilgoć, mogą to wrażenie zakłócać, tak samo jak gładkie, błyszczące powierzchnie stali szlachetnej.

 

– Ramka dystansowa wywołuje niekiedy bardzo dużo emocji – tłumaczy Axel Hinderberger, dyrektor firmy, produkującej elewacje w Aalen. I dodaje: –

 

Wykonanie zespolenia brzegowego szkła nie może pozostać bez należytej uwagi podczas rozmów uzgadniających, ponieważ przy odbiorze jest już zdecydowanie zbyt późno na to, aby prowadzić poważną dyskusję o aspektach optycznych w przestrzeni pomiędzy szybami.

 

Horst Matias, Technical Sales Engineer w zakładzie Edgetech Europe w Heinsberg (Niemcy), potwierdza to życzenie dotyczące homogenicznych, gładkich powierzchni: – W idealnym przypadku widoczna strona ramki dystansowej jest równomiernie matowa bez połysków.

 

Ramki Super Spacer schodzą całkowicie na drugi plan, jak tylko element izolacji szkła zostanie wstawiony do ramy, ponieważ tylko farba ramy odbija się w szkle. Dzięki tym właściwościom również wygięte i płaskie szklane elementy mogą zostać harmonicznie wbudowane obok siebie.

 

 

2017 10 46 1

Gięte szkło w dolnej części elewacji budynku Timmerhuis, Döring Glas (fot.: VIEW Pictures Ltd / Alamy Stock Photo)

 

 

2017 10 46 2

 

 

Gięte szkło w budynku Timmerhuis w Rotterdamie

 

Firmy Döring i Edgetech brały wspólnie udział w jednym z wiodących projektów w ostatnim czasie: Objekt Timmerhuis. Wymyślony został przez ekspertów z OMA (Office for Metropolitan Architecture) z Rotterdamu. „Najbardziej zielony budynek Holandii” jednoczy ratusz, mieszkania, biura, jak również muzeum miejskie Rotterdamu i tworzy architektoniczny pomost w kierunku chronionego jako zabytek, historycznego ratusza.

 

Koncepcja bazowała początkowo na pomyśle, aby biura i mieszkania unieść na płynącą „chmurę ze szkła i stali” ponad znajdujące się na parterze centrum obsługi mieszkańców. Szklana ściana kurtynowa z potrójnym oszkleniem izolacyjnym, dostarczona przez Saint-Gobain Glassolutions, odbija niebo ponad Rotterdamem.

 

Timmerhuis jest zaplanowany modułowo, raczej jako obiekt podlegający dalszemu rozwojowi aniżeli architektoniczna stałość. W rotterdamskim muzeum, które wprowadziło się w miejsce urzędu miasta, znalazł Timmerhuis godnego lokatora. Łukowato wypukłe szklane elementy elewacji wejściowej tworzą miękkie, organiczne przejście w kierunku gruntu. Dla elewacji grupa Saint- Gobain dostarczyła w sumie elementów o powierzchni 14 000 m2.

 

Szkło płaskie przywieziono z Objektzentrum Radeburg. Döring dostarczył 1200 m2 wygiętego, zabezpieczonego przed rozbiciem, podwójnego oszklenia SSG CLIMAPLUS dla elewacji szklanej w dolnej części. Elementy gięte o promieniu 1000 mm i z kątem wygięcia 72°–163°, uzupełnione są ramkami dystansowymi i pojedynczo umieszczone w profilach aluminiowych.

 

 

 2017 10 46 3

„Chmura ze szkła i stali“, Timmerhuis in Rotterdam (fot.: VIEW Pictures Ltd / Alamy Stock Photo)

 

 

Łatwe przetwarzanie, precyzyjne zastosowanie Ramki dystansowe Super Spacer® wnoszą zarówno istotne właściwości, ułatwiające ręczne wykonanie dowolnych kształtów i giętych szkieł izolacyjnych, jak i nienaganny estetycznie efekt końcowy. Dzięki niskiej wysokości bocznej ramka dystansowa Super Spacer® może być również zastosowana w przypadku wąskich profili ramowych i małych powierzchni oszklenia.

 

Elastyczne tworzywo umożliwia ponadto dokładne dopasowanie skosów w rogach elementów. Uszczelnienie poliizobutylenowe ułożone jest w sposób niewidoczny, tak, że również po wielu latach nie może migrować z przekładki na szybę. Także klej znajdujący się z boku jest nakładany bez nadmiaru, równolegle do krawędzi szkła.

 

Fakt, że firmy Döring i Edgetech od wielu lat są „partnerami w szkle”, bardzo cieszy Joachima Stoss, dyrektora Edgetech Europe:

 

– Załoga w firmie Döring po tak wielu projektach wie po prostu, w jaki sposób ramka dystansowa Super Spacer może być umieszczona i jak można ją precyzyjnie zastosować.

 

 

 www.superspacer.com 

 

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2017 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik