Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Pofalowana konstrukcja fasady nowej filharmonii w Hamburgu ze szkłem GUARDIAN
Data dodania: 30.01.18

Filharmonia nad Łabą, zlokalizowana w zachodnim krańcu dzielnicy HafenCity w Hamburgu w Niemczech, mieści jedną z największych i najlepszych pod względem warunków akustycznych sal koncertowych na świecie i jest przykładem niezwykłej architektury. 

 

 

2018 01 14 1

 

 

Ten wielofunkcyjny obiekt o wyjątkowej bryle został zaprojektowany przez pracownię Herzog & de Meuron. Budynek jest nie tylko świątynią muzyki – to w pełni funkcjonalny kompleks mieszkaniowousługowy. Wysoki na 108 m obiekt, oficjalnie otwarty w styczniu 2017 roku, posiada sale koncertowe, restauracje, bary, taras z panoramicznym widokiem na Hamburg i port, luksusowe apartamenty, hotel, centrum fitness, sale konferencyjne oraz parkingi.

 

Bryła budynku przypominająca rozpięty żagiel, z dachem jak wzburzone morskie fale, nawiązuje do lokalizacji w porcie oraz przeszłości miasta. Wzniesiona na zachowanych fragmentach dawnego portowego spichlerza, przeszklona konstrukcja budynku wpisuje się w ceglaną podmurówkę istniejącego, starego budynku, z którego wyrasta. Jednak, zarówno w górnej, jak i w dolnej części, nowa konstrukcja prezentuje całkowicie odmienny wygląd, niż prosty spichlerz, na którego bazie powstała.

 

 

2018 01 14 2

 

 

2018 01 14 3

 

 

 2018 01 15 1

 

 

2018 01 15 2

 

 

(...)

 

Gięta elewacja szklana

 

Szklana elewacja budynku o powierzchni 21 800 m2 to w części szkło gięte (ok. 5000 m2), które sprawia, że konstrukcja przypomina olbrzymi kryształ kwarcu, nieustannie zmieniający się pod wpływem odbijającego się w nim nieba, wody i świateł miasta.

 

Za opracowanie szklanej elewacji odpowiedzialna była firma Josef Gartner GmbH. Elewację wykonano z płaskich oraz giętych zestawów szyb zespolonych, a także z potrójnie laminowanych, giętych szyb monolitycznych w loggii.

 

 

2018 01 15 3

 

2018 01 15 4

 

 

Jednym z głównych wyzwań było wykonanie giętych modułów szklanych. Nikt do tej pory nie giął paneli szklanych o tak złożonej, trójwymiarowej geometrii.

 

Kolejnym wyzwaniem było zachowanie funkcjonalności powłok w procesie przetwarzania szkła. Oszklona fasada to panele ze szkła niskoemisyjnego, przeciwsłonecznego, szyby z sitodrukiem, wzorem ceramicznych kropek, o różnym stopniu zagęszczenia. Zastosowanie powłoki przeciwsłonecznej oraz kropek miało kluczowe znaczenie przy spełnieniu wymagań założonych przez inwestora. Firma Gartner obawiała się, że wysokie temperatury podczas podgrzewania szkła w procesie gięcia mogą zniszczyć powłokę, bądź negatywnie wpłynąć na jej funkcjonalność.

 

 

2018 01 15 5

 

 

– Rozmawialiśmy z wieloma firmami, a firma GUARDIAN była jedyną, która mogła zaoferować szkło gwarantujące, że powłoka przeciwsłoneczna zachowa swoje właściwości po procesie przetworzenia – mówi Karl Lindenmaier, Starszy Kierownik Projektu Filharmonii nad Łabą w firmie Josef Gartner. – W ścisłej współpracy z firmą GUARDIAN udało nam się spełnić wymagania klientów.

 

Poza kontaktem z firmą Gartner w fazie projektowania elewacji, zespół GUARDIAN Glass współpracował ściśle również z przetwórcą szkła giętego, SunGlass Srl. Wsparcie to sprawiło, że gięte szkło spełniło założenia architektów dotyczące zarówno właściwości, jak i estetyki (tj. kształu, wyglądu i poziomu odbicia kolorów).

 

 

Elbphilharmonie, Hamburg


Architekt
Pracownia Herzog & de Meuron

Inwestor
Miasto Hamburg, Niemcy; reprezentowane przez ReGe Hamburg Project-Realisierungsgesellschaft mbH

Główny wykonawca
Adamanta Grundstücks-Vermietungsgesellschaft mbH & Co. z Hochtief Solutions AG

Fasada
Josef Gartner GmbH

Dostawca szkła
Produkty GUARDIAN Glass:
Szkło float Guardian ExtraClear®
Szkło termoizolacyjne Guardian ClimaGuard® DT
Szkło przeciwsłoneczne Guardian SunGuard®
Solar Light Blue 52

Przetwórca szkła
SUNGLASS Srl – szkło gięte oraz szkło gięte laminowane
BGT Bischoff Glastechnik GmbH & Co. KG – formatki szklane i szkło z sitodrukiem [ceramiczne kropki];
Interpane GmbH –sitodruk ceramiczne kropki, szyby zespolone z powłoką termoizolacyjną, montaż paneli szklanych.

 

 

 

Produkty GUARDIAN Glass

 

Architekci Herzog & de Meuron wybrali, jako szkło bazowe dla całej elewacji, szkło float GUARDIAN ExtraClear®, charakteryzujące się wyjątkowym połączeniem właściwości, przejrzystości i estetyki.

 

Firma GUARDIAN dostarczyła na projekt również powlekane szkło przeciwsłoneczne SunGuard® Solar Light Blue 52. Szkło to posiada odpowiednią stabilność w procesie gięcia, spełniając jednocześnie pozostałe wymagania architektów. W szybie zespolonej o standardowej budowie*, powłoka SunGuard Solar Light Blue 52 zapewnia przepuszczalność światła widzialnego na poziomie 47%. Ma również niski współczynnik przenikania energii słonecznej (36%), co pomaga zmniejszyć zapotrzebowanie na klimatyzację i kontrolować temperaturę wewnątrz budynku. Ponadto, powłoka SunGuard Solar Light Blue 52 daje możliwość nanoszenia wzoru metodą sitodruku bezpośrednio na powłokę.

 

Aby zapewnić optymalne właściwości giętych szyb zespolonych, firma GUARDIAN zaproponowała powlekane szkło przeciwsłoneczne ClimaGuard® DT. Ten produkt łączy w sobie neutralność koloru, izolację termiczną, trwałość oraz łatwą obróbkę. Zapewnia wyjątkowo wysoką stabilność w procesie gięcia szkła, jednocześnie spełniając pozostałe założenia projektowe architektów.

 

 

Wsparcie techniczne

 

Dostarczając wysokiej jakości szkło powlekane, firma GUARDIAN zapewniała jednocześnie odpowiednie wsparcie techniczne obejmujące dokonywanie obliczeń właściwości spektrofotometrycznych i termicznych podanej konfiguracji przeszklenia oraz określanie dopuszczalnych naprężeń termicznych szkła w konstrukcji budynku Wykorzystując własne, bogate doświadczenie i wiedzę, firma GUARDIAN zapewniła nieocenioną pomoc i doradztwo w zakresie gięcia szkła i sitodruku na szkle powlekanym.

 

By uzyskać więcej informacji na temat produktów wykorzystanych w budynku Filharmonii nad Łabą, zapraszamy na www.guardianglass.com  lub www.sunguardglass.com. 

 

 

 

 

www.guardian.com

Zdjęcia: Cordelia Ewerth

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 01/2018

 

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik