Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Laminacja w podwójnej próżni bez autoklawu
Data dodania: 31.01.18

Pujol 100 PVB+ to jedyny na świecie piec, który dzięki systemowi podwójnej próżni pracuje z folią EVA/PVB nie wymagając kosztownego autoklawu, klimatyzowanej kabiny przygotowawczej, ogromnej ilości prądu (600 kW) ani też drogiego kompresora. 

 

Firma Pujol ma silne tradycje i ponad 100-letnią historię, obejmującą cały proces laminacji i obróbki szkła. Dowodem na to jest ponad 10 tysięcy pieców zainstalowanych na całym świecie. Sztandarowym modelem pieca jest PUJOL 100 zaprojektowany tak, by zwiększyć produktywność poprzez najwyższą wydajność i niezawodność. PUJOL 100 PVB+ to pierwsza technologia do laminacji szkła oparta o podwójny system próżniowy. Brak bieżących kosztów w odniesieniu do stref temperatury i przechowywania przekłada się na sprawny cykl produkcji a w efekcie na zwiększoną produktywność.

 

 

2018 01 54 1

 

 

Podwaliny technologii PUJOL wyznacza zasada, że do wytworzenia laminatu PVB muszą zostać spełnione specjalne warunki:

 

HR<25% oraz Tª<18ºC

 

Wychodząc z takiego założenia należy wnioskować, że ograniczeniem dla procesu laminacji nie jest folia PVB, lecz proces technologiczny autoklawu. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku autoklawu cała technologia opiera się na odparowywaniu wody z foli w warunkach wysokiego ciśnienia. Dla takich założeń: HR<25% oraz Tª<18ºC to maksymalny limit rozpuszczalności wody w folii. Zatem woda pozostaje rozpuszczona oraz skompresowana w rdzeniu materiału.

 

 

2018 01 54 2

 

 

Jak zatem firma PUJOL poradziła sobie z procesem laminacji w piecu PUJOL 100 PVB+? System podwójnej próżni wykorzystujący niską temperaturę wrzenia przy wysokim ciśnieniu powoduje, że nie musimy nagrzewać folii do 130°C, tylko odparowuje ona już w temperaturze 40°. W ten sposób eliminuje się wymóg wilgotności (HR) oraz temperatury (T), kontroli magazynowania oraz kosztów dodatkowych. Mamy więc do czynienia z niezwykłą innowacją technologiczną potwierdzoną testami wykonanymi zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i w praktyce przez producentów folii PVB. Przeprowadzono w tym zakresie: 

 

  • test wrzenia, 
  • test Pummela, 
  • test promieniowania UV, 
  • test uderzeniowy.

 

Potwierdzają one, że piece PUJOL doskonale radzą sobie z laminacją szkła foliami PVB przy jednoczesnej redukcji istotnych kosztów (tj. energii). Ze względu na różnice techniczne i procesowe, przy zastosowaniu technologii PUJOL 100, w miejsce systemów autoklawowych, jesteśmy w stanie zredukować zużycie energii aż o 60%.

 

 

(...)

Zużycie energii w piecach Pujol PVB+ 100 jest stałe i bardzo niskie: koszt wyprodukowania laminatu to 0,12-0,20 eurocentów za m2 (w zależności od grubości). Aby móc tak znacznie obniżyć koszty w systemach z autoklawem – wymagana jest produkcja na poziomie minimum 15 000 m2/miesiąc. W przeciwnym razie operujemy na granicy opłacalności.

 

Niezależnie, czy nastawiamy się na produkcję wielkoseryjną, czy elastyczny segment usług na zamówienie, zużycie energii Pujol 100 zawsze będzie takie samo.

 

Urządzenia są przeznaczone dla zakładów o produktywności już od 5000÷15 000 m2 miesięcznie, pozwalając na dopasowanie wielkości produkcji do sytuacji rynkowej, w tym także szybki wzrost wydajności w przypadku nagłego napływu zamówień, które mają być wykonane w krótkim terminie. PUJOL 100 idealnie poradzi sobie z realizacją szybkich cyklów laminacji, jak i krótkich serii. Mowa więc o bardzo dużej elastyczności, ale nie tylko w zakresie wielkości produkcji, lecz także możliwości zamian programów produkcyjnych. PUJOL obsługuje kolory VANECA, EVA, LAM, SENTRYGLASS, pozwala na dekoracje i różne wkłady. Wykorzystując automatyczną linię Pujol 100 PVB + jesteśmy też w stanie wyprodukować około 1500 m2/dzień różnego typu laminatów (PVB/EVA)

 

Cykl laminacji EVA został w tym systemie skrócony do 20-30 minut (w zależności od grubości pakietu).

 

 

2018 01 55 1

 

 

2018 01 55 2

 

 

Bezpieczniej dla ludzi i środowiska

 

Oczywiście, w kwestii oszczędności mówimy nie tylko o kosztach energii. W piecach PUJOL oszczędzamy także dzięki temu, że nie jest wymagana ustalona wilgotność, temperatura ani też kontrola ciśnienia. Z kolei brak potrzeby stosowania wysokiego ciśnienia, jak to jest w przypadku autoklawów, wyklucza konieczność stosowania drogich i małowydajnych linii rolkowych czy też instalacji kompresora – a to oczywista redukcja kosztów. W kwestiach oszczędności pośrednio mówimy również o kwestiach bezpieczeństwa pracy, a technologia PUJOL umożliwia pozbycie się niebezpiecznego dla ludzi i środowiska autoklawu.

 

 

Uproszczona instalacja

 

Uproszczony jest także cały system instalacji i „pozwoleń na budowę” w porównaniu z autoklawem, ponieważ zamontowanie Pujol 100 PVB nie wymaga ani wielkiej przestrzeni w hali, specjalnych konstrukcji i stojaków, specjalnych robót budowlanych, a także konieczności budowania drogiej stacji transformatorowej. To wszystko znacznie upraszcza koszty, procedury i logistykę inwestycji.

 

A jak technologia oferowana przez PUJOL radzi sobie z jakością laminacji w porównaniu z technologiami autoklawowymi?

 

 

Jakość z autokorektą

 

PUJOL oferuje rozwiązania w pełni zautomatyzowane, co pozwala w znacznym stopniu wykluczyć błędy ludzkie. Newralgicznym miejscem, na podstawie którego możemy ocenić jakość laminacji, jest krawędź. Tu czujniki maszyny zminimalizują i automatycznie skorygują domyślne ustawienia hartowanego szkła na krawędziach. Sterowanie komputerowe, pełny podgląd procesu laminacji w systemach PUJOL – to kolejne zalety. Warto też wspomnieć o specjalnych opcjach, np. silikonowych workach, które odpowiadają za nadciśnienie na krawędziach laminowanego szkła.

 

 

Inwestycja w dwóch etapach

 

Inwestycja Pujol 100 PVB+ może być rozdzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie zakupiony może być dwuszufladowy piec wraz z podnośnikiem hydraulicznym, a w późniejszym czasie uzupełnia się go o system automatyzacji cyklu przygotowawczego.

 

 

 

Małgorzata Wnorowska
Mekanika 

 

 

Masz pytanie dotyczące artykułu, napisz: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 01/2018

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik