Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Bezpieczne okna z hartowanym szkłem
Data dodania: 15.03.18

Polska jest liderem na europejskim rynku stolarki otworowej. Produkując okna do krajów Unii Europejskiej polskie firmy coraz częściej budują swoją przewagę konkurencyjną oferując wypełnienie ze szkła bezpiecznego. Producentom okien, jak również ich poddostawcom, MEKANIKA dostarczyła piece do hartowania szkła włoskiej marki MAPPI. 

 

Szkło bezpieczne może być wytwarzane w technologii laminacji lub hartowania. Ta druga jest uznawana za droższą, ze względu na wysokie zużycie energii podczas obróbki termicznej. Jednocześnie szkło hartowane ma wiele zalet cenionych szczególnie tam, gdzie liczą się wysokie parametry techniczne i wizualne, np. w budownictwie i wyposażeniu wnętrz. Producenci okien również chętniej sięgną po szkło hartowane, oczekując jednocześnie atrakcyjnej ceny. Czy jest to możliwe do zrealizowania?

 

 

2018 03 44 1

 

 

Model pieca do hartownia szkła ACS Eco Convection pracuje już z powodzeniem m.in. w firmie GLASSKON.

 

– Jest to duży piec o wymiarach 245 na 420 cm, który został dopasowany do potrzeb firmy, w tym również zintegrowany z funkcjonującymi już w zakładzie maszynami, takimi jak linia rozkroju i zespalania szkła – mówi Konrad Węgrzyn z firmy MEKANIKA, która jest generalnym przedstawicielem firmy MAPPI w Polsce.

 

 

Taniej z Włoch?

 

Dlaczego akurat włoska maszyna? Czy to nie podrożyło inwestycji, w sytuacji, gdy konkurencyjne cenowo rozwiązania proponują np. producenci z Azji? Monika Zakrzewska, menadżer ds. rozwoju w firmie GLASSKON podkreśla, że rozważając oferty dostawców wzięła pod uwagę nie tylko cenę zakupu maszyny, ale przede wszystkim koszty późniejszej eksploatacji.

 

– Zauważyliśmy, że bardziej atrakcyjna cenowo oferta producentów spoza Europy okazywała się być dużo droższa eksploatacyjnie, natomiast parametry i jakość wykonania włoskiego pieca MAPPI dawały nam gwarancję, że uzyskamy oczekiwaną jakość przy niższych kosztach zużycia energii, co potwierdziło się podczas tych kilkunastu miesięcy użytkowania urządzenia – mówi.

 

 

2018 03 44 2

 

 

Elastycznie, czyli bez stand-by

 

Piec MAPPI pozwolił firmie GLASSKON przede wszystkim na dużą elastyczność produkcji. Choć firma ma bardzo dużo zamówień na szkło hartowane, to piec nie musi funkcjonować non-stop.

 

– Są dni, gdy hartujemy duże zamówienie przez wiele dni bez przerwy, ale też liczymy się z przestojami czy nawet sezonowością w produkcji i wtedy możemy po prostu wyłączyć urządzenie MAPPI, czego inni dostawcy pieców nie mogli nam zapewnić – dodaje Monika Zakrzewska.

 

 

(...)

W przeciwieństwie do wielu pieców dostępnych na rynku, seria Eco Convection firmy MAPPI nie wymaga opcji stand-by i pozostawiania maszyny w trybie oczekiwania na kolejne zlecenie. System oszczędzania energii umożliwia bowiem jego całkowite wyłączenie nawet codziennie, dzięki doskonałej izolacji termicznej komory grzewczej, a rozgrzanie pieca do temperatury pracy wymaga zaledwie 60 min.

 

 

2018 03 45 1

Już 60 sekund od uruchomienia, piec wykazuje gotowość do pracy w wymaganej temperaturze hartowania (fot. MAPPI)

 

 

Hartowanie szkła powlekanego

 

Dzięki zakupowi pieca do hartowania firma GLASSKON uniezależniła się od podwykonawców, u których dotychczas zlecała hartowanie szkła, ale też otworzyła sobie wrota do nowych rynków zbytu m.in. związanych z obróbką szkła powlekanego i strukturalnego oczekiwanego na rynku budowlanym.

 

– W przypadku szkła fasadowego, wszystkie szkła przeciwsłoneczne są hartowne przed zespoleniem. Nasz nowy piec MAPPI posiada funkcję hartowania szkieł z powłokami, co pozwala nam dostarczać bezpieczne szkło przeciwsłoneczne i fasadowe – dodaje Monika Zakrzewska.

 

To właśnie system pełnej konwekcji, opatentowany przez firmę MAPPI, pozwala na hartowanie każdego dostępnego na rynku rodzaju szkła powlekanego, w tym także najnowszych generacji Low E o emisyjności 0,01. Oznacza on również dopuszczenie jeszcze większych tafli szkła, niż było to dotychczas możliwe.

 

 

Bezpieczne okna

 

Firma GLASSKON już dostrzega korzyści z wprowadzenia firmy na kolejny poziom rozwoju, w tym rozszerzenia usług o hartowanie szkła. Udało się bowiem w ten sposób odpowiedzieć na rosnące potrzeby rynku producentów okien, którzy również zainteresowani są szkłem bezpiecznym

 

– Ten wymóg stawiają głównie eksporterzy okien na rynki południowej Europy – potwierdza Monika Zakrzewska. – Na przykład we Włoszech prawo stanowi, że każda szyba zespolona o powierzchni powyżej metra kwadratowego, powinna zawierać szkło bezpieczne.

 

Polska jest potęgą w zakresie produkcji stolarki otworowej. Zdecydowana większość – około 70% – wytworzonych w naszym kraju okien i drzwi trafia na rynki zagraniczne. Udział polskich produktów stolarki w strukturze rynku Unii Europejskiej to aż 22%. To znaczy, że co piąte skrzydło okienne czy drzwiowe montowane w europejskim domu zostało wyprodukowane w Polsce. Nasz eksport wyrobów stolarki budowlanej w 2017 roku osiągnął wartość ponad 1,7 mld euro wobec 1,6 mld euro w 2016 roku. Największym rynkiem zbytu dla polskich okien i drzwi są kraje Unii Europejskiej, które stawiają naszym producentom bardzo konkretne wymagania. Jednym z nich jest jakość szyb – zarówno pod względem przenikania ciepła, jak bezpieczeństwa. Z drugiej strony, producenci przegród okiennych mają bardzo wysokie wymagania w zakresie jakości przeszkleń.

 

 

Bez zniekształceń optycznych

 

Wybierając piec do hartowania, firma GLASSKON miała również na uwadze fakt, że system pełnej konwekcji w urządzeniach MAPPI zapewnia poprawę jakości hartowanego produktu w zakresie: zniekształceń optycznych, odkształceń szkła płaskiego, defektu powierzchni, co jest szczególne ważne, by spełnić wymagania rynku motoryzacyjnego czy właśnie stolarki budowlanej.

 

– W przypadku ciągłego cyklu produkcji i przy użyciu systemu konwekcyjnego, możemy zmniejszyć maksymalny limit zniekształceń optycznych do 0,1% – wyjaśnia Konrad Węgrzyn.

 

Na końcu zawsze pozostaje pytanie o konkurencyjność cenową. Czy wysoka jakość szkła hartowanego o doskonałych parametrach wizualnych jest w stanie przekonać producentów okien do wyższej ceny?

 

– Nie jest to konieczne, bo hartowana „czwórka” w porównaniu do laminatu 331 wcale nie wypada mniej korzystnie cenowo, za to zdecydowanie przekonuje jakością – mówi Monika Zakrzewska

 

 

Kolejny krok

 

Firma GLASSKON nie chce ograniczać się jedynie do rynku stolarki budowlanej czy szkła fasadowego. Kolejnym krokiem, który pozwoli w pełni wykorzystać konkurencyjność, wynikającą z wprowadzenia technologii hartowania szkła w piecu MAPPI, jest wejście w obszar rynku mebli i wyposażenia wnętrz, gdzie również szkło bezpieczne odgrywa coraz ważniejszą rolę.

 

 

MAPPI

 

Dla firmy MAPPI cele w zakresie najwyższej jakości finalnego produktu, jak i niskich kosztów produkcji są równoważne, a ten ostatni parametr wciąż wymaga w wielu zakładach szklarskich poprawy. MAPPI ma w tym zakresie wieloletnie doświadczenia. Ta założona w latach 70. ubiegłego wieku firma, łączy zakorzenione w tradycji włoskiej rozwiązania w budowie pieców do produkcji szkła hartowanego z innowacyjnymi pomysłami i technologiami. Obecnie dla marki tej pracują dwa zakłady produkcyjne we Włoszech, z silnym działem rozwojowo-wdrożeniowym (R&D) oraz oddział w Ameryce Północnej. Klientów w Polsce w innowacje firmy w zakresie hartowania szkła wtajemnicza firma MEKANIKA, generalny przedstawiciel MAPPI w naszym kraju.

 

 

 

Małgorzata Wnorowska
Mekanika 

 

 

Masz pytanie dotyczące artykułu, napisz:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 03/2018
 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik