Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 09 okladka1

Świat Szkła 09/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 9 grunia 2021

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Dłuższy – cięższy – większy! B’JUMBO XXL z firmy Bystronic glass
Data dodania: 17.07.18

Dłuższy – cięższy – większy! Linia do produkcji szyb zespolonych B’JUMBO XXL od Bystronic glass może być opisana za pomocą tych trzech atrybutów, inspirowanych mottem Pierre’a de Coubertina na igrzyska olimpijskie.

 

Linia produkcyjna o długości 165 m służy do automatycznego wytwarzania szyb zespolonych o długości do 18 m. To unikalny w skali globalnej rozmiar.

 

W związku z tym jest to najdłuższa linia do produkcji szyb zespolonych na świecie, a ostatnio weszła do służby u znanego niemieckiego producenta Thiele Glas z siedzibą w Wermsdorf, w Saksonii.

 

Thiele Glas osiągnęło doskonałą reputację w ostatnich dziesięcioleciach, szczególnie w zakresie konstruowania niezwykłych fasad w budynkach przemysłowych. 

 

 

2018 06 54 1

Imponujący widok całkowitej linii B’JUMBO XXL (©Bystronic glass)

 

 

Bystronic wysyła technologię szyb zespolonych ku przyszłości innowacyjną drogą, która otwiera zupełnie nowe możliwości architektoniczne w zakresie projektowania fasady.

 

Z B’JUMBO XXL szyby zespolone i poszczególne tafle szkła fasadowego mogą być produkowane w nowych wymiarach: do 3,30 m wys. i do 18 m dł., o maks. masie szkła do 10 t.

 

Linia ta jest właściwym rozwiązaniem w sprawie aktualnego trendu wyróżniającego się zapotrzebowaniem na coraz większe rozmiary szkła architektonicznego.

 

– Ta linia produkcyjna jest ogromnym i wyjątkowym krokiem naprzód, oferując przemysłowi przetwórstwa szkła cały szereg nowych możliwości.

 

Jesteśmy dumni, że możemy połączyć naszą innowacyjną siłę z naszym ponad pięćdziesięcioletnim doświadczeniem w dziedzinie maszyn do obróbki szkła i wprowadzić na rynek takie linie jak B'JUMBO XXL – wyjaśnia Stephan Kammerer, który jako kierownik ds. budowy produktu odpowiada za projekt i konstrukcję tej maszyny.

 

 

2018 06 54 2

Półautomatyczne urządzenie do układania ramek dystansowych o długości do 18 m (©Thiele Glas) 

 

 

Elementy maszyny

 

B'JUMBO XXL to imponująca, kompletna linia produkcyjna, wyposażona w robota usuwającego powłoki przy krawędziach, myjkę do tafli szklanych, stanowisko obrotowe, sześć stanowisk inspekcyjnych i pozycjonujących ramę, automaty do nakładania i zdejmowania wyrobów z linii produkcyjnej, robota do napełniania gazem wyposażonego w prasę do łączenia szyb, robota nakładającego masę uszczelniającą i liczne przenośniki taśmowe.

 

 

(...)

Stanowiąca światowy rekord długość maszyny lub maksymalne wymiary obrabianego szkła to nie jedyne zalety tej linii produkcyjnej. Charakteryzuje się ona również wieloma innymi wyjątkowymi cechami:

 

  • maks. gr. poszczególnych tafli obrabianego szkła 60 mm;
  • gr. pakietu jedno- lub dwukomorowej szyby zespolonej do 150 mm; 
  • maks. wartość masy szyby zespolonej, którą można przetransportować, wynosi 600 kg/mb; 
  • zintegrowana stanowisko obrotowe może obracać szkło o długości do 12 m; 
  • półautomatyczne urządzenie może służyć do układania ramek dystansowych w szybie zespolonej, mierzących do 18 m długości; 
  • oprócz formatów prostokątnych, maszyna jest w stanie produkować nietypowe formaty, jak również dowolne krzywoliniowe kształty, zgodnie z katalogiem formatów Bystronic glass; 
  • mimo swoich wymiarów, linia może być zainstalowana na standardowej podłodze przemysłowej, tak aby nie były wymagane specjalne fundamenty w podłodze hali produkcyjnej.

 

B'JUMBO XXL może być również wykorzystana do produkcji jedno- lub dwukomorowych szyb zespolonych z 4-stronnym stepem na krawędziach szyby.

 

W tym przypadku maksymalna głębokość schodka na czwartym boku wynosi 250 mm, na pierwszym boku obniżenie przedniej krawędzi szyby wynosi do 1000 mm, a na drugim i trzecim boku nie występują żadne ograniczenia wymiarowe.

 

 

 2018 06 55 1

Monumentalne giganty: pięć robotów do montażu ramek dystansowych, napełniania gazem i prasowania (©Thiele Glas)

 

 

2018 06 55 2

Zintegrowane urządzenie do obracania szyb o długości do 12 m (©Thiele Glas)

 

 

Energooszczędna i zrównoważona produkcja

 

– Zrównoważony rozwój jest dla nas bardzo ważny – dodaje Stephan Kammerer. – Pomimo osiągniętych dużych rozmiarów, wielką wagę przykładano do wydajności energetycznej i zrównoważonej produkcji podczas projektowania linii.

 

Tak zwana "zielona produkcja" obejmuje zoptymalizowane mechanizmy efektywności energetycznej i odzysku energii, na przykład energia kinetyczna jest przekształcana w energię elektryczną podczas procesów spowalniania napędów.

 

Ta odzyskana energia jest ponownie wprowadzana do systemu i redystrybuowana przez moduł zarządzania silnikiem do osi wymagających energii. Tak więc, produkcja z B'JUMBO XXL umożliwia wydajną pod względem zasobów i zrównoważoną produkcję szyb zespolonych lub szkła fasadowego.

 

 

Ręczne układanie ramek dystansowych należy już do przeszłości

 

Kolejną atrakcją jest półautomatyczne urządzenie do układanie ramek. Zwłaszcza w przypadku ramek dystansowych w większych formatach, ręczne pozycjonowanie ramek w szybie do tej pory wiązało się z zaangażowaniem znacznego personelu i wymagało długiego czasu.

 

Robot układający automatycznie ramki dystansowe realizuje to zadanie w krótkim czasie, ponieważ ramka dystansowa jest automatycznie umieszczana w stacji, a chwytaki należące do górnej belki automatycznie dociskają górną krawędź ramki do szyby.

 

 

Precyzyjna technologia dozowania

 

Rdzeniem robota uszczelniającego jumbo'sealer XXL jest dynamiczny system mieszania. W przeciwieństwie do statycznego systemu mieszania, który jest bardzo powszechny w tym sektorze, mieszalnik dynamiczny pracuje ze znacznie zmniejszonym ciśnieniem materiału.

 

Jednocześnie zapewnia maksymalną objętość materiału przy prędkości przepływu do 6 l/min. W rezultacie jumbo'sealer XXL jest zdolny do uszczelniania nawet głębokich ramek dystansowych w szybach prostokątnych i formatkach krzywoliniowych, znacznie szybciej niż inne roboty powszechne w tym sektorze, nawet przy obecnie dostępnym maksymalnym rozmiarze szyby 3,30x18 m.

 

– To, co odróżnia go od innych robotów uszczelniających w przemyśle szklarskim, to automatyczny system wymiany materiału, który pozwala na swobodną zmianę materiału uszczelniającego – od polisiarczku do silikonu – w ciągu dwóch minut – wyjaśnia Stephan Kammerer. – Ponadto w obszarze wyładowczym znajduje się kilka elementów z ssawkami podciśnieniowymi, które wspierają przesuwanie w pełni uszczelnionych szyb w formacie Jumbo.

 

 

 

Peter Nischwitz
www.bystronic-glass.com

 

 

 2018 06 55 3

 

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 06/2018

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik