Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 09 okladka1

Świat Szkła 09/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 9 grunia 2021

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

HEGLA prezentuje rozwiązania spełniające obecne i przyszłe wymagania w zakresie obróbki szkła
Data dodania: 20.09.18

Pod hasłem „Kształtowanie przyszłości i dostarczanie impulsów teraźniejszości” grupa HEGLA, HEGLA-HANIC oraz HEGLA boraident wspólnie zaprezentują się na targach GLASSTEC w Düsseldorfie.

 

Na stoisku odwiedzających oczekiwać będzie między innymi: 

 

  • nowa, wysoce wydajna maszyna do cięcia szkła VSG, 
  • Przemysł 4.0, 
  • autonomiczne urządzenie transportowe do wózków do szyb (AGV), 
  • laserowe cięcie folii VSG, 
  • Laserbird do uszlachetniania szkła.

 

Ponadto zainteresowanie odwiedzających z pewnością wzbudzą delikatne dla szkła znakowanie laserowe Unicolor oraz płaskie autoklawy próżniowe LamiPress.

 

 

Wysoce wydajne cięcie szkła laminowanego

 

– Po latach stale rosnących wymagań związanych z wydajnością oraz coraz większej konkurencji w branży szklarskiej zdecydowaliśmy się zwolnić tempo i poszukać zasadniczo nowych rozwiązań – dyrektor firmy HEGLA Bernhard Hötger opisuje realizowany w ostatnich dwóch latach proces wprowadzania innowacji.

 

Doskonałym efektem tej strategii ma być rozwiązanie StreamLam – nowa wysoce wydajna maszyna do cięcia szkła VSG, która zostanie po raz pierwszy zaprezentowana publiczności. Dzięki na nowo zinterpretowanej technologii cięcia, równoczesnej realizacji procesów, które – mimo wszystko – są rozdzielone, oraz kompleksowej koncepcji sterowania maszyna StreamLam uzyskuje wydajność do 30% wyższą w porównaniu z tradycyjnymi liniami.

 

 

2018 9 68 2

Duża dokładność cięcia w połączeniu z technologią cięcia szkła bezpiecznego laminowanego przyjazną dla operatora: w celach pokazowych firma HEGLA prezentuje system do wycinania modeli RapidLam, który wyposażony jest w opatentowane urządzenie do cięcia laserowego folii

 

 

 

Intuicyjny interfejs użytkownika, cyfryzacja i powiązania w sieć

 

Specjalna powierzchnia wystawowa firmy HEGLA poświęcona Przemysłowi 4.0 przybliża cele i wizję przyszłości przedsiębiorstwa. Osoby zainteresowane zrealizowanymi już projektami częściowymi mogą zapoznać się na przykład z nową, intuicyjną koncepcją obsługi, dzięki której komunikacja między człowiekiem a maszyną ma zostać jeszcze bardziej poprawiona i zorganizowana w sposób bardziej przyjazny dla użytkownika.

 

W przyszłości operatorzy będą otrzymywać jeszcze lepsze wsparcie i ważne dla nich informacje bezpośrednio przy urządzeniu – mogą to być informacje dotyczące terminów konserwacji, następnych procesów obróbki lub aktualnych wskaźników produkcji.

 

Zaledwie kilka metrów dalej dostawca rozwiązań w zakresie oprogramowania, HEGLA-HANIC, prezentuje swoje wyobrażenie nowoczesnego systemu realizacji produkcji. Dane urządzeń powiązanych w sieć są w nim gromadzone i przejrzyście udostępniane, na przykład w dziale przygotowania pracy w celu sterowania produkcją i planowania produkcji. W zależności od głębokości integracji oprogramowania odbywa się niezależna analiza informacji oraz odpowiednie dopasowanie procesów produkcji.

 

 

Pojazdy autonomiczne AGV jako część Smart Factory

 

Wizja Smart Factory oraz nowa generacja „logistyki Shop Floor” są najważniejszą kwestią w pojazdach sterowanych automatycznie, tzw. AGV (Automated Guided Vehicles) – rozwiązaniu transportowym do wózków do szyb, stojaków A i L. Pojazdy AGV są powiązane z oprogramowaniem produkcyjnym i samodzielnie, bezzałogowo i terminowo realizują zadania logistyczne, na przykład między liniami cięcia i znajdującymi się za nimi stacjami obróbkowymi i buforowymi.

 

 

2018 9 68 1

 

 

Samodzielnie, bezzałogowo i w wyznaczonych terminach nowe pojazdy sterowane automatyczne AGV realizują zadania związane na przykład z transportem wózków do szyb między maszyną tnącą i poszczególnymi stacjami obróbki. We współpracy z systemem sterującym pojazdy AGV wyróżniają się dużą elastycznością również w przypadku zmieniających się priorytetów obróbki lub dostępności maszyn

 

 

– Pojazdy AGV przekonują do siebie przede wszystkim swoją elastycznością – podkreśla Bernhard Hötger. – Jako integralna część systemu sterowania, przygotowanego przez HEGLA-HANIC, trasy i zlecenia mogą być w dowolnej chwili – przez system lub operatora – dostosowane do dostępności maszyn i zmieniających się priorytetów obróbki.

 

 

(...)

 

Laserowe cięcie folii i precyzyjne wycinanie modeli w szkle VSG

 

Entuzjastom techniki spodoba się system do wycinania modeli ze szkła bezpiecznego laminowanego RapidLam, który – w ramach studiów rozwojowych – został wyposażony w opatentowane urządzenie do laserowego cięcia folii. W pierwszej kolejności folia przecinana jest przez laser zintegrowany w systemie; następnie dwie synchroniczne głowice tnące precyzyjnie wycinają kontur w szkle. Teraz operator może bez większych nakładów pracy oddzielić model od reszty tafli szklanej.

 

 

2018 9 69 1

Autoklaw LamiPress produkujący w krótkich cyklach certyfikowane szkło bezpieczne laminowane z kombinacji szkła float, ESG, TVG, szkła cienkiego, ornamentowego lub specjalnego i najróżniejszych folii (PVB, SentryGlas, EVA, TPU)

 

 

Opatentowany skok technologiczny w produkcji szkła wielowarstwowego i VSG

 

Szkło wielowarstwowe i szkło bezpieczne laminowane są również centralnym tematem poruszanym w związku z płaskim autoklawem próżniowym LamiPress, prezentowanym we współpracy z firmą Fotoverbundglas Marl GmbH i politechniką z Darmstadt.

 

Dzięki innowacyjnemu połączeniu nadciśnienia, próżni i przewodzenia ciepła w krótkich cyklach trwających od 40 minut, system przetwarza najróżniejsze rodzaje szkła (float, ESG, TVG, szkło cienkie, ornamentowe lub specjalne) i folie (PVB, SentryGlas, EVA, TPU) na wysokiej jakości, certyfikowane szkło bezpieczne laminowane.

 

System LamiPress oferuje również elastyczne możliwości w specjalnych procesach laminowania. W obrębie jednej partii można dowolnie mieszać i łączyć różne rodzaje folii, szyby i wysokości jednostek zespolonych. Ponadto system dopasowywany jest pod względem wielkości i wydajności do indywidualnych życzeń klienta.

 

 

2018 9 69 2

Laserbird do uszlachetniania szkła – ze wspomaganiem laserowym system ten obrabia powłoki, tworząc w efekcie inteligentne szyby, na przykład do aktywnej ochrony ptaków lub ze znacznie wyższym stopniem przenikania fal radiowych sieci komórkowych. Z drugiej strony system sprawdza się w zadaniach związanych ze zdobieniem, np. w technologii druku laserowego chroniącej materiał

 

 

Wyższa wartość dodana dzięki uszlachetnianiu szkła wspomaganego laserowo

 

Po raz pierwszy na powierzchni wystawowej HEGLA można znaleźć firmę HEGLA boraident, która od niemal roku należy do grupy firm. Eksperci w dziedzinie techniki laserowej pragną zainteresować odwiedzających przede wszystkim udoskonalonym systemem Laserbird. Ze wspomaganiem laserowym i bez pogarszania jakości optycznej system dokonuje obróbki powłok.

 

W efekcie powstają „inteligentne” szyby wyróżniające się, na przykład, znacznie wyższym stopniem przenikania fal radiowych (telefonia komórkowa), aktywną ochroną ptaków lub istniejącymi w powłoce ścieżkami przewodzącymi do zastosowań technicznych.

 

Dzięki technologii zapewniającej ochronę materiału również łagodne usuwanie powłoki z krawędzi należy do mocnych stron systemu Laserbird, który w ten sposób spełnia wysokie wymagania także w zakresie szkleń strukturalnych. Oprócz funkcjonalizacji szkła system może być również wykorzystywany do zadań związanych ze zdobieniem.

 

– Z radością czekamy na GLASSTEC – mówi dyrektor Bernhard Hötger. – Co dwa lata spotyka się tam światowa branża szklarska, która wymienia informacje i omawia trendy nadchodzących lat.

 

Firmę HEGLA można spotkać na targach Glasstec w hali 14, stoisko A56.

 

 

 

Carsten Koch
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

2018 9 69 3

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 09/2018

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik