Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

SplitFin – nowa koncepcja LiSEC obróbki szkła z technologią cięcia strumieniem wody
Data dodania: 22.10.18

Pod hasłem „Wprowadzamy innowacje dla Twojego sukcesu”, firma LiSEC zaprezentuje na targach GLASSTEC 2018 swoje najnowsze innowacje produktowe – w tym linię SplitFin. W przeciwieństwie do centrów typu „wszystko w jednym” lub samodzielnych maszyn to unikatowe rozwiązanie umożliwia firmom zajmującym się obróbką szkła osiągnięcie wysokiej wydajności na całej linii. W zależności od wymagań, każde urządzenie może być również używane indywidualnie. 

 

 

2018 10 70 1

SplitFin – nowa koncepcja LiSEC obróbki szkła z technologią cięcia strumieniem wody. (Foto LiSEC)

 

 

 

Dane techniczne 

  • Max. długość: 4000 mm
  • Min. długość: 500 mm 
  • Max. wysokość: 2700 mm 
  • Min. wysokość: 160 mm 
  • Grubość: 4-20 mm

 

 

W zakresie obróbki skrawaniem, LiSEC opiera się na koncepcji linii składającej się z następujących systemów: pionowej szlifierki krawędzi, centrum wiercenia i frezowania oraz systemu myjącego. Horst Schraml, kierownik działu przetwarzania danych w LISEC, powiedział:

 

– Jesteśmy przekonani do tej koncepcji: w porównaniu z wielofukcyjnymi maszynami, linia jest znacznie szybsza i bardziej efektywna, ponieważ wszystkie elementy linii są w ciągłym użyciu. W porównaniu do maszyn pojedynczych, wielofunkcyjnych, koncepcja linii zapewnia ciągły nieprzerwany przepływ materiału.

 

 

Szlifowanie i polerowanie krawędzi

 

Szlifierka do krawędzi jest w pełni automatycznym systemem do szlifowania i polerowania krawędzi arkuszy szklanych (szlifowanie standardowe na wymiar, szlifowanie dokładne). Jest dostępna z jedną lub dwiema głowicami szlifującymi. Konstrukcja z dwiema głowicami szlifującymi umożliwia równoległe przetwarzanie górnej i dolnej krawędzi tafli szkła. Na życzenie zmiana narzędzia może być zautomatyzowana.

 

Szlifierka krawędziowa, która przetwarza prostokąty jako standard, ale może również pracować z taflami o innych kształtach (w tym z łukami), uzyskuje wyniki z szybkimi czasami cyklu produkcyjnego, osiągnięte dzięki zoptymalizowanemu procesowi produkcji szlifowanych lub polerowanych krawędzi. Kolejną cechą tego systemu, który został przeprojektowany od podstaw, jest zoptymalizowana dostępność dla zadań serwisowych i konserwacyjnych.

 

Te zadania można teraz wykonać znacznie szybciej. Dobrze przemyślane zarządzanie narzędziami zrobi wrażenie na operatorach: przykładowo – system automatycznie koryguje polerowanie uwzględniając zużycie materiału ściernego, a także reprofiluje i mierzy narzędzia w okresach wolnych od produkcji, jeśli to możliwe, podczas roboczych przerw.

 

 

2018 10 70 2

Ostatnią maszyną w linii jest w pełni automatyczny system mycia i suszenia. (Foto LiSEC)

 

 

(...)

 

Centrum wiercenia i frezowania za pomocą strumienia wody

 

Sercem systemu jest zoptymalizowane centrum obróbcze MRJ-B WJ (WJ oznacza WaterJet – cięcie strumieniem wody). To urządzenie jest szybkie, wszechstronne i łatwe w obsłudze. MRX-B WJ osiąga wyjątkowo szybkie czasy cykli produkcyjnych. W przypadku drzwi prysznicowych z dwoma wycięciami (na zawiasy) o kształcie tzw. Mickey Mouse i otworem na uchwyt, system potrzebuje mniej niż 90 s. Te szybkie czasy przetwarzania są dostępne dzięki udoskonaleniom technicznym. Na przykład, umieszczenie głowicy tnącej strumieniem wody bezpośrednio pod wrzecionem obrabiającym na tej samej osi umożliwia szybsze zmiany między narzędziami i strumieniem wody. Ponadto montaż urządzenia zmieniającego narzędzia bezpośrednio na wrzecionie obróbkowym – bezpośrednio w miejscu obróbki, w którym wymagane jest narzędzie – przyspiesza zmiany narzędzi. Minimalizuje to nieproduktywne czasy przestoju.

 

 

 

2018 10 72 1

Sercem systemu jest zoptymalizowane centrum przetwarzania MRX-B WJ (WaterJet). (Foto LiSEC)

 

 

MRX-B WJ ułatwia pracę operatorom. Standardowe procesy mogą być programowane szybko, bez wiedzy o CAD lub użycia dodatkowego oprogramowania. Operatorzy mogą także zapisywać ulubione procedury. System dba o przydział i optymalizację typów narzędzi i średnic – w pełni automatycznie. Wszystko, czego operator musi pilnować, to pożądana jakość. System automatycznie reguluje prędkość, w zależności od warunków pracy.

 

Wszechstronność jest ważnym atutem maszyny MRX-B WJ. Może być używana do wiercenia, frezowania, pogłębiania i szlifowania. Możliwe jest stosowanie narzędzi kombinowanych lub opatentowanej technologii strumienia wody. Wciąż zachowuje zalety samodzielnej maszyny, ponieważ MRX-B WJ można załadować osobno, nawet jeśli jest w linii.

 

Aby uniknąć wąskich gardeł na linii spowodowanych przez arkusze, które nie są dalej przetwarzane po szlifowaniu, system VLO (pionowego podnoszenia powyżej) transportuje te arkusze ponad MRX-B WJ. W przypadku tej opcji nie jest wymagane rozróżnianie położenia płyty: operator może umieścić całą partię tafli szklanych na linii, niezależnie od operacji obróbki.

 

 

2018 10 72 2

 Szlifierka do krawędzi jest w pełni automatycznym systemem do szlifowania i polerowania krawędzi tafli szklanych. (Foto LiSEC)

 

 

Mycie i suszenie

 

Ostatnią maszyną w linii jest w pełni automatyczny system mycia i suszenia z czterema szczotkami. To urządzenie, które może myć arkusze szklane o grubości do 20 mm bez żadnej dalszej regulacji, jest wyposażone w płukanie świeżą wodą po każdej strefie szczotkowej (system kaskadowy) i system gorącej wody z termostatem dla pierwszej strefy szczotkowania. Strefa wstępnego mycia i szczotki do mycia szyb ze szkła z powłokami niskoemisyjnymi (low-E) są dostępne jako opcje.

 

 

 

Filip MIERMANS

 

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2018

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik