Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 04 okladka

Świat Szkła 04/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Idealny wygląd szyb - zniekształcenia optyczne w szkle izolacyjnym odchodzą do przeszłości
Data dodania: 23.01.19

Innowacyjny komponent do kompensacji ciśnienia w szybach zespolonych w zależności od pory roku

 

Budynki z przeszklonymi fasadami i dużymi oknami przyciągają wzrok – dlatego ważne jest zachowanie ich jednorodnego wyglądu.

 

Często występującym problemem jest zasysanie bądź wybrzuszanie szyb zespolonych, co zakłóca ich wygląd zewnętrzny.

 

Producent ciepłych ramek – firma SWISSPACER – oferuje rozwiązanie tego problemu: SWISSPACER Air.

 

Niewielki element zapewnia  w szybie izolacyjnej w przypadku zmian warunków atmosferycznych w zależności od pory roku.

 

 2019 01 32 1a

 

2019 01 32 2

SWISSPACER Air stanowi odpowiedź na podstawowy problem, z jakim boryka się branża okienna i skutecznie wyrównuje ciśnienie w szybach zespolonych (© SWISSPACER)

 

To innowacyjne rozwiązanie jest w stanie przeciwdziałać zniekształceniom optycznym nawet w budynkach o różnicy wysokości między najniższym a najwyższym piętrem wynoszącej 300 metrów. W wielu metropoliach obiektów takich powstaje coraz więcej.

 

Ponadto zachowanie równoległości szyb w obrębie pakietu ma znaczenie z punktu widzenia izolacji termicznej, szczególnie w okresie zimowym.

 

Gdy objętość powietrza w przestrzeni międzyszybowej maleje w niskich temperaturach, za sprawą Swisspacer Air wygięcie szyby do wewnątrz staje się niemożliwe. Dzięki temu szkło izolacyjne zachowuje swoją pełną funkcjonalność nawet o tej porze roku.

 

Ale to nie wszystko - SWISSPACER Air gwarantuje także bezpieczeństwo podczas transportu, a tym samym wspiera planowanie czasowe na placu budowy.

 

W przypadku transportu szkła izolacyjnego między lokalizacjami o dużych różnicach wysokości, np. przez przełęcze górskie, tunele lub transportem lotniczym, między hermetycznie zamkniętą szybą zespoloną a otoczeniem nie dochodzi do kompensacji ciśnienia, co prowadzi do znacznych naprężeń na krawędziach szkła i w samym szkle.

 

W rezultacie może dojść do uszkodzenia uszczelnienia krawędzi, a nawet do pęknięcia szkła. Valerian Wicky, Dyrektor Zarządzający Glassolutions Kreuzlingen – producenta szkła budowlanego, spółki zależnej globalnej grupy SAINT-GOBAIN – również doskonale zna ten problem:

 

— W przypadku przesunięć w harmonogramie realizacji na placu budowy, mieliśmy do czynienia z sytuacjami, w których szkło izolacyjne pękało na etapie składowania tymczasowego.

 

Nasi klienci potrzebowali prostego i elastycznego rozwiązania, które reagowałoby odpowiednio do sytuacji na warunki atmosferyczne, okoliczności związane z transportem i postęp budowy. Dzięki SWISSPACER Air problemy te odchodzą do przeszłości.

 

Po osiągnięciu określonego etapu realizacji, producent okien może zamontować odpowiednie szyby bezpośrednio w zakładzie i przetransportować je do obiektu położonego na przykład w górach.

 

Architekci i kierownicy budowy nie muszą już martwić się o dodatkową obsługę lub osobny transport szyb i ram.

 

 2019 01 32 3

Jeżeli w przypadku transportu realizowanego przy dużych różnicach wysokości ciśnienie nie jest wyrównywane, dochodzi do powstania naprężeń na obrzeżach szyb, a nawet do pęknięcia szkła.

Temu zjawisku można zapobiec dzięki wykorzystaniu komponentu SWISSPACER Air (© SWISSPACER)

 

Glassolutions stosuje SWISSPACER Air w projektach realizowanych w całym szwajcarskim regionie Alp już od 2016 roku.

 

Jednym z przykładów jest schronisko w Riederalp w szwajcarskim kantonie Valais, gdzie wszystkie okna w budynku zostały zmodernizowane i wyposażone w SWISSPACER Air.

 

Tutaj konieczny był transport kolejką górską: przy różnicy wysokości rzędu 1166 m i czasie przewozu wynoszącym dziewięć minut, prędkość wznoszenia wynosiła 130 m/min.

 

Dzięki SWISSPACER Air nie stanowiło to żadnego problemu.

 

 2019 01 32 4

Dzięki SWISSPACER Air nawet prędkość wznoszenia rzędu 130 m/min nie stanowiła problemu podczas transportu szkła izolacyjnego do schroniska w Riederalp (© SWISSPACER)

 

 

Ramka dystansowa – niewielki element o ogromnej skuteczności
SWISSPACER Air to kolejny element w ofercie producenta ciepłych ramek dystansowych.

 

Ramka dystansowa utrzymuje szyby pakietu w pewnej odległości od siebie i w ten sposób określa szerokość izolującej, wypełnionej gazem przestrzeni pomiędzy nimi.

 

W przeciwieństwie do zwykłych ramek dystansowych, ciepłe ramki SWISSPACER nie są wykonane z aluminium czy stali nierdzewnej, lecz z wysoce izolacyjnego materiału kompozytowego z tworzywa sztucznego.

 

Ciepła ramka zapobiega powstawaniu mostków termicznych i strat ciepła w obszarze krawędzi szyby zespolonej, prowadząc tym samym do obniżenia strat energii, poprawy klimatu w pomieszczeniu oraz zapobiegając kondensacji i powstawaniu pleśni.

 

Dzięki SWISSPACER możliwe jest osiągnięcie oszczędności kosztów ogrzewania rzędu nawet 8%, jak wykazało ostatnie badanie Instytutu Domów Pasywnych.

 

2019 01 33 1

 

2019 01 33 2

W schronisku w Riederalp zmodernizowano wszystkie okna w budynku – obecnie wyposażone są w SWISSPACER Air (© SWISSPACER)

 


Firma oferuje największy wybór – łącznie 17 – kolorów ciepłych ramek dystansowych. Pozwala to architektom na idealne dopasowanie koloru ramki do ościeżnicy okiennej.

 

Matowa powierzchnia o wyglądzie aksamitu zapobiega metalicznym odbiciom padającego światła słonecznego, co ma również znaczenie z punktu widzenia estetyki projektowania.

 

Filmik o SWISSPACER Air można znaleźć na naszej stronie internetowej:
http://www.swisspacer.com/pl/produkty/swisspacer-air

 

Janina Brielmann
SWISSPACER Vetrotech Saint-Gobain (International) AG
www.swisspacer.com

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 1/2019

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik