Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 06 okladka1

Świat Szkła 6/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Water Jet Sweden – profesjonalne systemy do cięcia wodą
Data dodania: 11.02.19

 W dzisiejszych czasach firma, która staje przed wyborem maszyny do cięcia wodą, ma trudne zadanie. Jak wybrać naprawdę niezawodne urządzenie? Ile lat chcemy je eksploatować? Czy kupujemy bezpośrednio od producenta, czy u lokalnego, zwykle drogiego agenta-pośrednika? Dokonanie trafnego wyboru nie jest łatwe, podczas zakupu warto zatem kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.2019 02 54 1


Środowisko, jakie powstaje podczas cięcia, ma ogromny wpływ na podzespoły maszyny. Z tego powodu prowadnice, napędy oraz cały system pozycjonowania głowic powinien być odpowiednio zabezpieczony. Zastosowania występujące w maszynach do cięcia plazmą, gazami a nawet laserem niestety nie „zdają egzaminu” w maszynach do cięcia wodą.

 

Często stosowane, źle zabezpieczone listwy zębate pozwalają owszem na osiąganie szybszych przesuwów jałowych niż śruba pociągowa z tuleją kulową ale niestety nie zapewniają precyzji i powtarzalności podczas wycinania, jaką gwarantuje właśnie ta śruba z tuleją kulową lub listwa elektromagnetyczna silnika liniowego. Już nawet po roku eksploatacji na listwach zębatych powstają luzy i „ucieka” geometria wycinanych detali. Bardzo ważna jest również konstrukcja stołu roboczego.

 

2019 02 54 2

 

Zbiornik roboczy powinien być wykonany bezwzględnie ze stali nierdzewnej i stanowić osobny, wolnostojący element względem korpusu maszyny. Dzięki temu wyeliminujemy wykwity rdzy, które są nieuniknione na zbiornikach ze stali zwykłej. Należy pamiętać, że zbiornik magazynuje co najmniej kilka ton wody, tworząc poduszkę wodną niezbędną do rozproszenia wiązki roboczej.

 

Powstające naprężenia przenoszone są na system pozycjonowania głowic roboczych w konstrukcjach ze zintegrowanym zbiornikiem. Pompa wysokociśnieniowa – „serce” systemu – generuje standardowo impulsy 4000 lub 6000 bar ciśnienia wody. Bezwzględnie powinna być konstrukcji wzmacniaczowej, która bezapelacyjnie w zastosowaniu do cięcia przewyższa inną, znaną powszechnie konstrukcję, stosowaną głównie do czyszczenia.

 

2019 02 54 3

 

Pompa musi być niezawodna, prosta i łatwa (ergonomiczna) w obsłudze i serwisie. Najlepiej z jak najmniejszą liczbą elementów eksploatacyjnych. No i pochodzić od producenta z historią, mocno zakorzenionego w rynek europejski, posiadającego serwis, magazyn elementów eksploatacyjnych oraz wsparcie techniczne na miejscu, w Polsce.

 

Referencje są najlepszym sposobem weryfikacji samego dostawcy, który oferuje nam urządzenie. Zawsze można zapytać o opinię lub obejrzeć urządzenia podczas pracy. Nie warto natomiast oglądać tzw. „maszyn demo” w siedzibach producentów czy pośredników, one nie mają nic wspólnego z rzeczywistością produkcyjną i sprawiają niepotrzebnie mylne wrażenia. Warto również wziąć pod uwagę, czy konkretny dostawca posiada jakiekolwiek referencje na naszym rynku.

 

Trudno porównywać ze sobą firmy produkujące wiele różnych maszyn z producentami stricte waterjetów. To samo dotyczy oferowanych modeli. Ostatni aspekt wyboru – wolumen rocznej produkcji. Czy produkcja na poziomie kilku maszyn rocznie tworzy z wytwórcy producenta maszyn do cięcia wodą? Niewielu producentów spełnia powyższe wymagania. Water Jet Sweden to producent z tradycjami i ogromnym doświadczeniem.

 

2019 02 54 4

 

Inwestycja w maszynę WJS jest innowacyjna, gdyż wprowadza najnowocześniejszą technologię cięcia materiałów, dającą wielu branżom olbrzymie możliwości wytwórcze. WJS konsekwentnie dba o rozwój i unowocześnienie swoich maszyn, mając zawsze na względzie satysfakcję swoich klientów. Nowoczesna konstrukcja, nowoczesne sterowanie CNC oraz nowoczesny software. Jesteśmy godnym zaufania producentem!

 

Precyzja w układzie napędowym jest wynikiem zastosowania przekładni śrubowych tocznych kulowych, prowadnic liniowych w osiach Y i V oraz silnika liniowego w osi X, który gwarantuje dokładne i szybkie przesuwy jałowe głowicy. Maszyny WJS o konstrukcji bramowej posiadają system kompensacji naprężeń bramy. Różnice temperatur w ogóle nie mają wpływu na jakość wycinanych detali. Rozwiązanie to jest naszym patentem.

 

2019 02 54 5

 

Właśnie te argumenty techniczne oraz wiedza i doświadczenie producenta sprawiają, że w maju 2018 roku firma Water Jet Sweden dostarczyła i zainstalowała w Polsce kolejną już, 14-tą maszynę do cięcia wodą w przedsiębiorstwie przetwórstwa szkła. Sprzedażą, serwisem oraz wsparciem technicznym maszyn Water Jet Sweden w Polsce zajmuje się „firma-córka” Water Jet Polska Sp. z o.o., która prowadzi również magazyn części eksploatacyjnych

 

Rafał Zawadzki
Water Jet Polska

 

2019 02 54 6

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 2/2019

 

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec