Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 04 okladka

Świat Szkła 04/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Trendy 2019 w stolarce okiennej
Data dodania: 21.03.19

W ciągu ostatnich lat branża okienna w Polsce uległa wielu przeobrażeniom. Już nie tylko inspirujemy się tym, co słychać za zachodnią granicą, ale również sami wyznaczamy trendy.

 

Jako wykonawcy i klienci docelowi jesteśmy coraz bardziej świadomi zarówno aspektów technicznych, designerskich, jak i wpływu naszych wyborów na środowisko.

 

2019 03 20 1

 

 

Nic więc dziwnego, że to właśnie ekologia i energooszczędność wybijają się jako pierwszy i dominujący trend w stolarce okiennej 2019 roku. O jakich obszarach będziemy mówić w tym roku równie chętnie?

 

 

Eko rozwiązania na każdą kieszeń
Większa świadomość na temat ekologii, ale również stale rosnące ceny za ogrzewanie sprawią, że klienci spoglądają długofalowo na inwestycję w okna energooszczędne.

 

 

To właśnie one w dużej mierze zmniejszą zapotrzebowanie na energię, w konsenwkencji wpływając na niższe rachunki za ogrzewanie i obniżoną emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

 

 

A jeśli do tego dodać, że na okna energooszczędne można zdobyć dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”, stolarka o wysokich parametrach izolacyjnych będzie z całą pewnością zyskiwała na popularności.

 

2019 03 20 2

 

 

Równie ważnym aspektem są okna wyprodukowane z materiałów przetworzonych, takie jak np. profile Elegante marki Deceuninck, która do produkcji, oprócz materiału pierwotnego (nowy surowiec) wykorzystuje także nowoczesny, wysokiej jakości materiał PVC uzyskiwany z recyklingu – EcoPowerCore (EPC).

 

Profil wyprodukowany z EPC posiada doskonałe właściwości mechaniczne, a jego skład chemiczny jest ściśle monitorowany i nadzorowany, przez co EPC uchodzi za bardzo wytrzymały i równie trwały, jak materiał pierwotny.

 

 

— Powtórne wykorzystanie i przetwarzanie materiałów to przejaw troski o środowisko naturalne. Skoro robi to już tak wiele gałęzi gospodarki, nic dziwnego, że również branża okienna zaczęła ponownie wykorzystywać PVC, proponując rozwiązania wpływające na przyszłość naszej planety — mówi Krzysztof Kalita, Product Menager w firmie Deceuninck Sp. z o.o.

 

2019 03 20 3

 

 

Warto dodać, że firma Deceuninck od 2012 r. posiada własny zakład recyklingowy, który, wraz z uruchomioną ostatnio nową jednostką, posiada łączną wydajność 100 000 ton/rok i jest największym takim zakładem w UE.

 


Wielkoformatowe przeszklenia i ich wpływ na parametry techniczne
Stosowanie okien o dużych gabarytach kiedyś utożsamiane było z nienajlepszymi parametrami termicznymi. Zarówno właściciele budynków, jak i architekci obawiali się o utratę ciepła i nadmierne wychładzanie.

 

Jak pokazuje praktyka ostatnich lat, parametry termiczne obecnie stosowanych materiałów, dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii profili okiennych i szyb, pozwalają wykonać wielkoformatowe okna, które cechują się bardzo dobrymi parametrami termicznymi.

 

2019 03 20 4

 

 

 — Nowy system profili okiennych Elegante firmy Deceuninck posiada doskonałą wartość współczynnika przenikania ciepła Uf = 0,93 W/m2K.

 

Dzięki głębokości zabudowy ramy wynoszącej 76 mm, głębokości zabudowy skrzydeł, wynoszącej 80 mm (w wersji niezlicowanej) i 92 mm (w wersji zlicowanej) oraz sześciu komorom, system spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów — podkreśla Krzysztof Kalita.

 

Takie rozwiązania sprawiają, że możemy bez obaw otwierać swoje wnętrza na ogród i wpuszczać do nich więcej światła.

 

 

Minimalizm i nowoczesność we wzornictwie
Najmodniejsze w tym roku będą okna z jak najwęższymi profilami. Producenci dążą do tego, by przeszklenie stanowiło możliwie największy procent całego okna (ten „estetyczny” trend dotyka także zupełnie niezwiązanych z oknami przedmiotów użytkowych: jak np. w przypadku zwężania ramek w smartfonach).

 


Popularne będą nadal proste i minimalistyczne profile. Mimo że producenci oferują swoje okna w bogatej palecie kolorów, niesłabnącą popularnością cieszą się wciąż odcienie szarości i antracytu.

 

 

W 2019 roku to jednak inny kolor będzie dominował: kolor czarny widocznie zyskuje na popularności i zawładnie designem okien. Warto też pamiętać, że dobierając kolor profili, powinniśmy kierować się nie tylko barwą elewacji.

 

2019 03 20 5

 

Nie zapominajmy o odcieniach, w jakich występują rynny, parapety czy dach. Co ważne, obecnie nie musimy się ograniczać do jednej barwy – dzięki oknom dwustronnym możemy uzyskać inny kolor na zewnątrz i wewnątrz budynku, dzięki czemu z łatwością dopasujemy ją do swoich indywidualnych potrzeb czy wymagań elewacyjnych

 

Więcej na www.elegante.deceuninck.com/pl

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 3/2019

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik