Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Linia INTERMAC model Genius CT rozkrawa niskoemisyjne szkło z formatów Jumbo
Data dodania: 21.03.19

W 2018 roku, dzięki nowym inwestycjom, aż o 50% wzrósł wolumen produkcji szkła w firmie AMBER GLASS. Automatyczna linia do rozkroju Genius CT włoskiej marki INTERMAC nie tylko zwiększyła wydajność, ale także otworzyła nowe rynki zbytu dla chorzowskiego producenta, szczególnie wśród odbiorców szkła niskoemisyjnego hartowanego i oczekujących dużych formatów.

 

2019 03 65 1 

 

W branży obróbki szkła trwają inwestycje, mające na celu zwiększenie możliwości produkcyjnych. Są one odpowiedzią na oczekiwany wzrost zamówień z branży budowlanej, szczególnie stolarki okiennej, która od 2021 musi dostarczać na rynek okna pasywne o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła. Szkło płaskie z powłokami niskoemisyjnymi jest tu szczególnie poszukiwane, a dla klientów liczą się coraz bardziej czas realizacji zamówień i możliwość zakupu dużych formatek.

 


— Wśród tysiąca naszych odbiorców są zarówno liderzy w stolarce okiennej, jak i mniejsze firmy — mówi Benedykt Danysz, właściciel chorzowskiej firmy AMBER GLASS. — W związku ze wzrostem produkcji okien dwu-, a nawet trzykomorowych, proporcjonalnie zwiększa się udział szyb niskoemisyjnych w produkcji okien i zapotrzebowanie na nasze produkty, a poprzez inwestycję w nową linię włoskiej marki INTERMAC model Genius CT do rozkroju szkła typu Jumbo, jesteśmy już gotowi, by dostarczać na rynek szkło hartowane niskoemisyjne w dużych formatach, a wysoka wydajność i krótkie czasy realizacji stawiają nas w krajowej czołówce — dodaje.

 

2019 03 65 2

 

 

Firma AMBER GLASS istnieje na rynku już ponad 26 lat, ale to ostatnie lata stanowiły kroki milowe w jej rozwoju. W 2017 roku do użytku oddano nowoczesną halę produkcyjną. W 2017 rozpoczęto również produkcję szkła hartowanego. — Oddana do użytku w 2017 roku hala, jest pierwszym z trzech etapów zaplanowanej inwestycji — mówi Benedykt Danysz. — Teraz skupiamy się na procesach technologicznych i ich dopasowaniu do realizacji potrzeb naszych klientów.

 

 

Automatyczna linia do rozkroju szkła ze stołem firmy INTERMAC model Genius 61 CT-RED została uruchomiona w połowie ubiegłego roku. Składa się z dwustronnego, poprzecznego systemu załadunku szkła, trzyosiowego stołu do rozkroju ze szlifierką low-e oraz metkownicą i stołem z trzema belkami do łamania szkła.

 

2019 03 65 3

 

 

Rozkrój szkła z formatu Jumbo Niewątpliwą zaletą linii, która znacząco zwiększyła możliwości produkcyjne firmy AMBER GLASS, jest możliwość stosowania dużych formatów szkła typu Jumbo o wymiarze nawet 6000x3210 mm.

 

 

— Tafle są podawane na stół ze stojaków umieszczonych po obu stronach linii przy pomocy uchylnych ramion z przyssawkami — tłumaczy Piotr Mędrygał z firmy MEKANIKA, która skonfigurowała i dostarczyła linię do zakładu w Chorzowie. — Na jedną stację załadowczą można załadować pakiet Jumbo lub pakiet pół-Jumbo. Szkło automatycznie trafia na stół do rozkroju INTERMAC Genius 61 CT-RED. Jest to urządzenie, którego praca w trzech osiach sterowana jest numerycznie i umożliwia wykonanie cięć prostych i profilowanych.

 

— Bardzo restrykcyjnie podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa transportu szkła podczas procesów obróbczych. W przypadku dużych formatów jest to szczególnie trudne, dlatego doceniamy takie rozwiązania, jak automatyczny magazyn, automatyczne podawanie tafli przy pomocy przyssawek, czy zastosowanie filcu na stole roboczym w celu delikatnego przesuwania formatek, a nawet poduszki powietrznej zastosowanej na stole do łamania szkła — mówi Benedykt Danysz.

 

Stół INTERMAC model Genius CT ma także dodatkowe wsparcie w zakresie bezpieczeństwa logistycznego, w postaci fotokomórek umieszczonych na obwodzie stołu, czy ograniczników mechanicznych do załadunku i rozładunku podwójnej tafli.

 


Nieograniczona rotacja osi C

Maszyna tnie w trzech osiach, z których oś C ma możliwość nieograniczonej rotacji, co pozwala na cięcie złożonych kształtów. Do tego nawet przy kształtach nieregularnych jest w stanie najbardziej efektywnie dopasować ułożenie wycinanych elementów na formacie wyjściowym szkła. Wszystko to dzięki autorskiemu oprogramowaniu iEdit z funkcją nestingu dostarczanym wraz z maszyną i dostępnym dla operatora z wygodnego pulpitu sterowniczego.

 


— Wprowadzając rozkrój szkła z formatów Jumbo zoptymalizowaliśmy produkcję i zmniejszyliśmy ilość odpadu — wyjaśnia Benedykt Danysz. — Ponadto Genius 61 CT-RED ma bardzo przydatną funkcję: szlifowania powłoki niskoemisyjnej w celu późniejszego hartowania i zespolenia ze sobą szyb.

 

 

W cyklu produkcji szyby zespolonej, zanim tafla trafi do pieca hartowniczego, trzeba najpierw zeszlifować z boku kilka centymetrów powłoki niskoemisyjnej. Opcja TCR w maszynie Genius umożliwia to bez przenoszenia formatek po rozkroju na inne maszyny. Służy do tego tarcza ścierna o średnicy 200 mm i grubości 20 mm, która pracuje z prędkością 150 m/min.

 


Na linii Genius rozkrawane są również szkła mniejszych formatów, w tym specjalne szkła niemieckiej firmy Schott, której Amber Glass jest przedstawicielem w Polsce. Są one stosowane w prestiżowych realizacjach architektonicznych, np. antyrefleksyjne szkło zapewniające krystaliczną przejrzystość, szkło o obniżonej zawartości żelaza, czy też szkło ciągnione stosowane w renowacji obiektów zabytkowych.

 


Etykiety produkcyjne
Choć na stole INTERMAC model Genius CT powstają różnorodne formatki, z różnego typu surowców dla wielu klientów, udało się znacząco usprawnić logistykę dzięki systemowi etykiet produkcyjnych. — Odporne na wysoką temperaturę (do 180°) naklejki z kodami kreskowymi zawierają informacje o produkcie, jego formacie i przeznaczeniu, przez co logistyka stała się znacznie prostsza i wyeliminowano pomyłki w tym zakresie — dodaje Benedykt Danysz.

 

 

Wcześniej w firmie funkcjonowały dwa włoskie stoły do rozkroju szkła, jednak miały one ograniczenia w zakresie rozkrawanych formatów szkła. Po uruchomieniu linii Genius CT, są one nadal wykorzystywane w produkcji uzupełniającej. W 2018 roku przetwórstwo w AMBER GLASS, pod względem wolumenu, wzrosła o 50% rok do roku. Firma zatrudnia obecnie 110 osób, pracując w trybie trzyzmianowym. Samą linię INTERMAC model Gienius CT obsługują 3 osoby na jednej zmianie.

 


Wyroby z zakładu w Chorzowie trafiają nie tylko do odbiorców krajowych, lecz także za granicę, głównie do krajów ościennych: Niemiec, Czech, Słowacji i krajów skandynawskich.

 

Małgorzata Wnorowska
MEKANIKA

 

2019 03 mekanika 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 3/2019

 

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik