Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Coraz większe zainteresowanie obróbką szkła laminowanego w Polsce
Data dodania: 17.05.19

Obróbka szkło laminowanego i niskoemisyjnego to zdecydowany temat-lider w zapytaniach ofertowych, jakie spływają do firmy MEKANIKA. Producenci szukają technologii, które umożliwią automatyzację procesów obróbki, przy jednoczesnym zwiększaniu wydajności. Inżynierowie MEKANIKI projektują indywidualne rozwiązania dla klientów, bazując na innowacyjnej linii INTERMAC COMBY PLUS.

 

2019 05 48 1

 

Laminowane szkło bezpieczne jest coraz powszechniej wykorzystywane w budownictwie i architekturze, najczęściej w konstrukcjach tworzących przegrody, barierki, balustrady, zadaszenia, schody, podłogi i stropy, elewacje szklane itd. Buduje się je z kilku (najczęściej dwóch) tafli szkła połączonych za pomocą folii poli-winylo-butyralowej (PVB). Oprócz niewątpliwej zalety, jaką jest bezpieczeństwo, szkło laminowane ma również wyższą izolacyjność akustyczną (w porównaniu ze szkłem monolitycznym tej samej grubości) i jest wskazane do konstrukcji przegród, takich jak ściany czy okna.

 


Obróbka tego typu szkła jest wciąż swego rodzaju nowością technologiczną i przyuczenie fachowców, którzy potrafią wykonywać ją prawidłowo, nawet przy użyciu maszyn, jest sporym problemem branży. Dochodzi też kwestia bezpieczeństwa stanowisk pracy, gdy w grę wchodzi logistyka ciężkich tafli, często w rozmiarach jumbo.

 

2019 05 48 2


Najlepszym rozwiązaniem tych problemów jest obecnie automatyzacja, począwszy od magazynowania, załadunku szkła laminowanego, poprzez prawidłowy rozkrój, nawiercenia, do obróbki krawędzi. — Mamy już w Polsce kilka zainstalowanych automatycznych linii INTERMAC do obróbki szkła laminowanego — mówi Arkadiusz Krauschar z firmy MEKANIKA. — Opierają się one na technologii INTERMAC i wyposażone są w różnego typu stoły CNC do cięcia szkła, dopasowane do konkretnych potrzeb klientów. Największym jest model GENIUS 60 LM-A, który proponujemy szczególnie klientom nastawionym na szkło wielkoformatowe.

 

2019 05 48 3

 


Odzyskana przestrzeń
Oczywiście, już sama maszyna Genius 60 LM-A może ciąć zarówno szkło monolityczne, jak i laminowane. Jeśli jednak poszukiwane są rozwiązania, które pozwolą na zwiększenie wydajności w obszarze obróbki szkła laminowanego, optymalnym rozwiązaniem okazuje się linia INTERMAC COMBY, oparta na potencjale kilku stołów.


— Jej wyjątkowość opiera się na tym, że nie musimy zmieniać programów produkcyjnych między szkłem monolitycznym a szkłem laminowanym, choć to przecież z uwagi na ich konstrukcje są to zupełnie inne technologie cięcia i łamania — dodaje Arkadiusz Krauschar.

 

2019 05 48 4


INTEMAC COMBY PLUS to praktyczne dwie osobne linie, choć skompaktowane w optymalnej konstrukcji, połączonej automatycznymi systemami załadunku, transportu czy obracania tafli szkła.

 

— Klient nie musi wybierać między instalowaniem linii do szkła monolitycznego i laminowanego, nawet jeśli ogranicza go powierzchnia hali produkcyjnej — wyjaśnia Błażej Wroński. — Zgodnie z zastosowaną optymalizacją, cięcie szkła monolitycznego na stole GENIUS CT-PLUS odbywa się z łamaniem ręcznym naciętych wcześniej tafli.

 

Dzięki temu wydajność obróbki szkła float na drugim stole – GENIUS LM-A – znacznie wzrasta, a sam proces jest ułatwiony dzięki operacji statycznego łamania cięcia w osi „X”. Operator jedynie musi wyłamać element w osi „Y” poza linią.


Zastosowano tu opatentowane rozwiązanie INTERMAC w postaci urządzenia do podnoszenia arkusza szkła tak, by element mógł pozycjonować się pod cięcie „Y” na poziomie poniżej linii obróbczej. Rozwiązanie to umożliwia optymalizację cennej przestrzeni magazynowej, bez obniżania wydajności.

 

— Opatentowany bufor pionowy gwarantuje, że linia jest kilka metrów krótsza, ponieważ podczas obrotu szkła łamanego, jest ono podnoszone w ten sposób, aby jego część można umieścić pod spodem.

 

Obracane szkło łamane jest automatycznie i przenoszone do pierwszego pomiaru cięcia — wyjaśnia Błażej Wroński. Podwójna linia INTERMAC COMBY PLUS ma wspólny, automatyczny stół załadunkowy. Podaje on arkusze na pasy, gdzie już w linii następuje etap zeszlifowania fabrycznej powłoki niskoemisyjnej (na krawędziach), aby umożliwić późniejsze zespolenie szkła. Służy do tego tarcza ścierna TCR o średnicy 200 mm i grubości 20 lub 255 mm, która pracuje z prędkością 150 m/min.

 

2019 05 48 5

 


Obróbka szkła monolitycznego
Szkło monolityczne cięte jest na trzyosiowym stole GENIUS 61 CT-PLUS, który doskonale radzi sobie z cięciem także bardzo grubych tafli szkła, nawet gr. 25 mm. GENIUS 61 CT-PLUS to maszyna o niezwykle mocnej konstrukcji stalowej, wyposażona w stół roboczy, pokryty filcem o niskim współczynniku tarcia. Dodatkowo, poduszka powietrzna, wytwarzana przez wentylator, pozwala na łatwe i bezpieczne przesuwania tafli szkła.

 

W opcji modelu GENIUS 61 CT-PLUS jest możliwość wybrania konstrukcji uchylnej stołu. Na stole roboczym zamontowany jest automatyczny, sześciopozycyjny magazynek narzędzi, pozwalający na szybką wymianę narzędzi w trakcie pracy. Rozwiązanie to jest szczególnie użyteczne przy cięciu prostych i profilowych tafli szkła dowolnej grubości.

 

Za proces cięcia odpowiada głowica tnąca, poruszająca się po łożyskach liniowych. Tu także zastosowano rozwiązanie zwiększające jej precyzję działania i żywotność. Zawór proporcjonalny dostosowuje ciśnienie do prędkości cięcia, zwiększając dodatkowo przepływ płynu chłodzącego na początku i końcu każdego cyklu cięcia.

 


Głowica ma możliwość nieograniczonej rotacji w osi c, co szczególnie docenia się przy wycinaniu skomplikowanych kształtów i to nie tylko w szkle monolitycznym, ale także w winylu. Jakość i dokładność procesu cięcia wspomagana jest czytnikiem laserowym, który już przy jednym przejściu dokonuje pomiaru.


Szkło monolityczne po rozkroju na stole GENIUS CT-PLUS jest przygotowane do łamania na maszynie znajdującej się na końcu linii (stół pomocniczy).

 

2019 05 48 6

 

Rozkrój szkła laminowanego
Szkło laminowane rozcinane jest na stole GENIUS 60 LM-A. Przycinanie dwóch długich boków odbywa się automatycznie podczas przesuwania tafli w kierunku końca linii, aby przeprowadzić ręczne usuwanie folii PVB z przodu tafli. Po zakończeniu usuwania PVB rozpoczyna się cykl cięcia, a arkusz jest automatycznie ustawiany do pozycji cięcia. Arkusz przesuwa się i ustawia automatycznie do pozycji cięcia dla pierwszej tafli łamanej.

 

— Mamy tu dwie pary noży, które nacinają warstwą szkła od góry i od dołu — mówi Błażej Wroński. — Kolejno następuje mechaniczne i termiczne rozprężenie warstwy folii PVB znajdującej się między dolną i górną taflą oraz jej przecięcie przy pomocy noży zamontowanych na górnym wózku.

 

I tu mamy do czynienia z kolejnym opatentowanym rozwiązaniem INTERMAC, które zamyka się w 36-sekundowym cyklu roboczym dla elementu 33,1 x 3210 mm oraz 41 sekundowym trybie roboczym dla elementu 44,2 x 3210 mm. Zasada działania opiera się tu o aktywację grzałki na podczerwień w celu podgrzania foli PVB na końcu cyklu cięcia i wykonaniu fazy cięcia już podczas fazy nagrzewania.

 

Stół GENIUS 60 LM-A wyposażony jest w system do łamania szkła. Belka przełamująca przemieszcza się za pośrednictwem prowadnic liniowych i łożysk kulkowych, zamontowanych na suportach. 

 

Stół pomocniczy z belkami łamiącymi 

Na końcu całej linii ustawiony jest stół pomocniczy RB z dwoma ręcznie sterowanymi belkami łamiącymi do szkła monolitycznego.

 

Szybkość działania to znak rozpoznawczy INTERMAC. Także w stołach GENIUS 61 CT-PLUS oraz GENIUS 60 LM-A mamy różne opcje ograniczające straty czasu, np. wykrywanie krawędzi tafli bez ograniczników mechanicznych, zarówno do cięcia jak i do przycinania – czy cały szereg rozwiązań informatycznych, zakodowanych w niezwykle wydajnym procesorze maszyny.

 

Mamy tu np., znany z innych centrów obróbczych Intermac, Edytor Cięcia (IEdit) dla Windowsa, który pozwala na wykonywanie prostoliniowych i krzywoliniowych cięć bez zastosowania dodatkowego oprogramowania do optymalizacji. Jest on szczególnie użyteczny w przypadku szybkich, natychmiastowych cięć.

 

Całą wiedzę z zakresu funkcjonowania maszyn linii: aktualnie wykonywanych zadań, wydajności, schematów i szablonów cięcia (gotowych, jak i własnych), możemy zobaczyć na 19-calowym, kolorowym monitorze LCD. Nowy, intuicyjny interfejs użytkownika jest prosty w użyciu dzięki funkcji TOOLTIP (hot mouse), która pozwala na wyświetlanie podpowiedzi po najechaniu kursorem na wybrany przycisk.

 

Małgorzata Wnorowska
MEKANIKA

 

2019 04 62 7

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 5/2019
  

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik