Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 04 okladka

Świat Szkła 04/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

„2 w 1“ od Haselsteiner GmbH: powlekarka walcowa i drukarka do szklanej krawędzi w jednym urządzeniu
Data dodania: 02.08.19

Haselsteiner GmbH, z siedzibą w Waidhofen an der Ybbs w Austrii, została założona w 2005 roku jako firma handlowa w dziedzinie maszyn szklarskich i konsultingu przez inżyniera Huberta Haselsteinera.

 

W tym czasie Hubert Haselsteiner miał ponad 20-letnie doświadczenie w doradztwie technicznym i sprzedaży w LISEC GmbH w zakresie projektowania i wyposażania zakładów produkcji szkła. Początkowo Haselsteiner pracował głównie w obszarze konsultingu.

 

 2019 07 57 1

Fot. 1. Linia do sitodruku

 

Dzięki specjalnemu zamówieniu klienta i współpracy z firmą Fleischle Siebdruckmaschinen w 2009 r. rozpoczęto projektowanie specjalnej maszyny do drukowania na szkle z wykorzystaniem walców ceramicznych.

 

Latem 2012 r. w dużej, austriackiej firmie zainstalowano nowo opracowaną drukarkę do druku na szkle – krawędziowo- ramową (drukowanie wzdłuż krawędzi tafli szklanej) i pełnopowierzchniową (drukowanie na całej powierzchni tafli szkła) .

 

 2019 07 57 2

Fot. 2. W pełni automatyczna walcowa drukarka krawędziowa

 

Po tym, jak prototyp użyto z powodzeniem i w sposób opłacalny dla klienta, stało się jasne, że projekt tej maszyny musi być dalej rozwijany.

 

W kolejnych latach w różnych krajach odbyło się wiele instalacji półautomatycznych walcowych drukarek krawędziowych i pełnopowierzchniowych.

 

Od tego czasu firma Haselsteiner GmbH postawiła sobie za zadanie udoskonalenie nowatorskiego, opatentowanego procesu nakładania farby ceramicznej w obszarze krawędzi szkła.

 

Na targach GLASSTEC 2018 w Dusseldorfie zaprezentowano pierwszą w pełni automatyczną drukarkę krawędziową i pełnopowierzchniową. Maszyny Haselsteiner GmbH są w całości produkowane we własnej hali produkcyjnej firmy w Austrii.

 

W 2015 roku został przejęty najważniejszy pod względem technicznym niemiecki producent maszyn w tej dziedzinie, firma Fleischle.

 

W związku z tym oferowany asortyment produktów został rozszerzony o technicznie wysokiej jakości maszyny do sitodruku ze sterowaniem ręcznym i w pełni automatycznym.

 

Aby firma Haselsteiner GmbH mogła być całościowym dostawcą w dziedzinie maszyn do produkcji szkła emaliowaniego, w 2017 roku została reprezentantem w Europie Środkowej firmy Cooltemper – producenta pieców do hartowania szkła.

 

 2019 07 57 3

Fot. 3. Walcowa drukarka krawędziowa

 

Firma ta produkuje maszyny do termicznego i chemicznego hartowania szkła oraz linie do produkcji szkła laminowanego (VSG).

 

Jest jednym z wiodących technologicznie, światowych producentów urządzeń do hartowania szkła. z certyfikatem ISO 9001-2000, który dostarcza produkty do ponad 34 różnych krajów, spełniając również światowe standardy CE, UL, ASME i CSA.

 

 2019 07 57 4

Fot. 4. Piec do hartowania Firejet

 

W odniesieniu do wymagań w zakresie płaskości szkła, jego stopnia zahartowania (wzór spękania zgodnie z EN 12150) i jakości optycznej, zwłaszcza w przypadku anizotropii, firma Cooltemper osiąga najlepsze wyniki w hartowaniu szkła.

 

Można to również sprawdzić za pomocą skanera naprężeń (StrainScanner) firmy Haselsteiner GmbH przekazującego wyniki w trakcie badań (w czasie rzeczywistym).

 

W razie potrzeby piec do hartowania szkła można natychmiast doregulować i dostosować do konkretnej partii szkła przeznaczonej do hartowania.

 

Haselsteiner GmbH oferuje swoim klientom maszyny o zminimalizowanym zużyciu energii oraz optymalnej jakości i wydajności.

 

 2019 07 57 5

Fot. 5. Skaner wykonujący pomiar naprężeń w celu regulacji parametrów hartowania szkła

 

Dzięki ukierunkowanej automatyzacji i możliwości budowania linii produkcyjnych z poszczególnych maszyn można osiągnąć bardziej opłacalną produkcję, co pozwala klientowi na najszybszą amortyzację instalacji.

 

W wyniku ciągłych badań opracowano całkowicie nową metodą nakładania kolorowej emalii ceramicznej w obszarze krawędzi szkła. W 2018 r., 8 lat po powstaniu początkowej koncepcji, wprowadzono na rynek nowe maszyny do powlekania krawędzi szkła.

 

2019 07 57 6

Fot. 6. Przykład anizotropii

 

Zaawansowany system nie tylko zwiększa wydajność, ale ma także istotne dodatkowe funkcje. Największą zaletą nowej generacji powlekarki walcowej jest uniwersalność oraz zapewnienie wysokiej jakości, zwłaszcza w przypadku pojedynczych elementów, ale także w przypadku produkcji seryjnej.

 

Po zamocowaniu tafli szklanej podczas nakładania farby i regulacji walca aplikacyjnego na tafli szklanej, można osiągnąć znacznie wyższą wydajność przy szczególnie równomiernym nakładaniu farby.

 

 2019 07 57 7

Fot. 7. W pełni automatyczna linia produkcyjna do wytwarzania szkła emaliowanego o wymiarach do 6000x3300 mm: pozioma myjka, walcowa powlekarka ramowa i pełnopowierzchniowa, maszyna do sitodruku, drukarka cyfrowa, suszarka. Wszystkie urządzenia połączone w linię sterowaną automatycznie

 

Drukarka walcowa firmy Haselsteiner GmbH łączy w sobie – w wysoce wydajny sposób – zalety powlekarki walcowej pełnopowierzchniowej i powlekarki walcowej krawędziowej, dzięki możliwości drukowania na całej powierzchni szklanej tafli, ale także pasów o dowolnej szerokości wzdłuż krawędzi szklanych tafli.

 

 2019 07 57 8

 

2019 07 57 9

Fot. 8. Realizacje firmy Uniglass

 

 Najważniejsze zalety automatycznej drukarki krawędziowej i pełnopowierzchniowej to:

- czasy zmiany koloru poniżej 10 minut,
- utrata farby w przypadku zmiany koloru mniejsza niż 0,5 litra,
- kontrolowana lepkość farby w kontrolowanej temperaturze,
- nakładanie farby o jednolicie stosowanie grubości,
- ten sam czas obróbki przy szerokości pasa przy krawędzi od 5 do 600 mm,
- brak potrzeby maskowania (zasłaniania) niemalowanenego obszaru tafli szklanej,
- szerokość paska nadruku koloru może być różna,
- wielkości szkła lub zmiany grubości szkła są kontrolowane w pełni automatycznie,
- automatyczne przekazywanie danych produkcyjnych,
- wymiary szkła powlekanego od 200x250 mm do 3650x22 000 mm,
- grubość szkła powlekanego od 3 do 25 mm.

* * *
Firma Uniglass Polska korzysta z maszyn firmy Haselsteiner GmbH od lat i dzięki temu może spełnić wysokie wymagania klientów. Nowa maszyna umożliwia firmie Uniglass Polska obsługiwać klientów w zakresie zdobienia tafli szkła o rozmiarach do 6000x3300 mm. Zrealizowano już z sukcesem kilka zamówień na nowej maszynie. 


Haselsteiner GmbH
www.haselsteiner-gmbh.com

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 7-8/2019
 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik