Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Budynki komercyjne okiem polskiego producenta szyb zespolonych
Data dodania: 19.09.19

W związku z tym, że nie ma definicji słowa komercja, musimy się tutaj odnieść do opisu słownikowego. W słowniku języka polskiego słowo „komercyjny” znaczy tyle co „obliczony na zysk, przynoszący dochód”. Wynika więc, że ze słowem „komercyjny” nierozerwalnie związane są pojęcia dochodu i zysku.

 

Inwestor zainteresowany aktywnością na rynku nieruchomości bierze pod uwagę nie tylko doraźne, ale również długofalowe korzyści związane z finansowaniem danej nieruchomości.

 

Te korzyści to nie tylko dochód uzyskiwany z nieruchomości (np. z czynszu najmu), ale także wszelkie dodatkowe korzyści materialne (oszczędności na ogrzewaniu, klimatyzacji i konserwacji, funkcjonalności, długim okresie gwarancji) oraz korzyści niematerialne (prestiż, rozpoznawalność i atrakcyjny wygląd budynku).

 

2019 09 25 1

Bałtyk, Poznań (projekt: Biuro Architektoniczne MVRDV)

 

 

Potwierdzeniem, że polski rynek budynków komercyjnych dynamicznie się rozwija jest fakt, że w samej tylko Warszawie znajduje się około 50 budynków mających ponad 65 m wysokości (w tym 8 najwyższych obiektów w kraju).

 

Sprawia to, że stolica Polski należy do najwyższych miast Europy – wyprzedzają ją jedynie: Moskwa, Paryż, Frankfurt nad Menem i Londyn. Ten spektakularny rozwój budownictwa komercyjnego w Polsce miał oczywisty wpływ na przemianę, jaką musiało przejść wiele polskich firm produkujących szkło budowlane.

 

Po zmianie ustrojowej praktycznie wszystkie firmy szklarskie nastawiły się na seryjną produkcję szyb zespolonych na potrzeby producentów stolarki okiennej, najpierw drewnianej, a następnie z tworzyw sztucznych. Taka była wówczas potrzeba chwili.

 

Jednak zmieniające się i rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne i odpowiadające standardom europejskim oszklenia biurowców, wymusiły na producentach szyb zespolonych ogromne inwestycje i wprowadzenie istotnego zakresu zmian zarówno w produkowanych asortymentach, jak również w wyposażeniu zakładów i kompetencjach załóg.

 

Na początku drogi, której celem było dostarczanie szkła na obiekty komercyjne, pojawiły się stoły do rozkroju szkła float w formacie jumbo (3210x6000 mm).

 

Dawały one możliwość wykonywania dużych formatów szyb zespolonych oraz minimalizację strat rozkroju szkła bazowego. Ale ponieważ budynki pięły się do nieba, natychmiast pojawiła się potrzeba dostarczania na nie szkła bezpiecznego (laminowanego i hartowanego). W firmach szklarskich pojawiły się błyskawicznie stoły do rozkroju szkła laminowanego i piece hartownicze.

 

Inwestorzy oczekiwali dodatkowo, że ich budynki będą spełniały najwyższe standardy w zakresie ochrony przed stratami ciepła zimą oraz przed nadmiernym nagrzewaniem się latem.

 

Huty szkła odpowiedziały szeroką paletą selektywnych szkieł magnetronowych, projektanci zaczęli coraz śmielej projektować fasady z wykorzystaniem tych szkieł do kontroli słonecznej, umożliwiając inwestorom uzyskanie realnych korzyści finansowych w zakresie ogrzewania i klimatyzacji.

 

Piece hartownicze u producentów, hartujące dotychczas float bez powłok, musiały zostać wyposażone w tzw. „podwójną konwekcję” umożliwiającą hartowanie szkieł niskoemisyjnych oraz selektywnych (które w trakcie procesu hartowania odbijają ciepło).

 

Oczywiście, żadne szkło nie może być poddane procesowi hartowania bez choćby wstępnej obróbki krawędzi. Koniecznością w firmach realizujących duże obiekty komercyjne stało się zainstalowanie linii obróbczych do szlifowania szkła.

 

2019 09 24 2

Bałtyk, Poznań (projekt: Biuro Architektoniczne MVRDV)

 

Pojawiły się wielkogabarytowe linie szlifierskie poziome oraz pionowe, które pozwalały na wykonanie obróbek krawędzi z wymaganą na obiektach komercyjnych jakością. Bardzo istotnym aspektem finansowym jest, że w czasie eksploatacji obiektu komercyjnego nie można pozwolić sobie na wymiany szyb związane z ich pęknięciami po montażu.

 

Rachunek ekonomiczny przeprowadzany przez inwestorów wskazał jednoznacznie, że koszt wymiany szyb na eksploatowanym budynku (wyłączenie pasa ruchu, przerwa w najmie powierzchni biurowej, prace wysokościowe związane z wymianą) wielokrotnie przewyższa wartość wymienianych szyb.

 

Odpowiedzią producentów szyb zespolonych było wprowadzenie w standardzie produkcyjnym dodatkowych obróbek krawędzi szkła laminowanego, co zredukowało do minimum zjawiska pęknięć szkła po montażu.

 

Dodatkowo obowiązkiem producentów szyb zespolonych po wejściu Polski do Unii Europejskiej stało się wypełnienie ujednoliconych w Europie standardów wykonania produktów, zapewniających między innymi bezpieczeństwo użytkowników. Jednym z aspektów bezpieczeństwa oszkleń fasad stało się wykonywanie Heat Soak Test.

 

Ponieważ szkło hartowane ze swojej natury posiadać może mikroskopijne wtrącenia siarczku niklu, mogące spowodować samoistne pęknięcia szkła hartowanego, eliminacja tych samoistnych pęknięć szkła wymagała zainstalowania w zakładach produkujących szyby zespolone komór do HST, który to test podczas wielogodzinnego procesu wygrzewania szkła hartowanego redukuje do minimum samoistne pękanie szyb po czasie.

 

Wydawałoby się, że właśnie tutaj nastąpił koniec inwestycji w firmach szklarskich – mogły już produkować duże oszklenia z bezpiecznego szkła o bardzo dobrych parametrach energetycznych.

 

Nic podobnego. Oprócz parametrów istotnym czynnikiem zmian i dalszego rozwoju okazała się moda na nowe typy fasad. Przede wszystkim coraz bardziej popularne stawały się łatwiejsze do utrzymania w czystości i architektonicznie „lekkie” fasady strukturalne i semistrukturalne (pozbawione ram).

 

Elementem mocującym panel szklany do elewacji stało się spoiwo silikonowe. I dopiero tutaj nastąpił prawdziwy początek „rewolucji”.

 

Firmy produkujące systemy fasadowe (Reynaers, Shueco, Ponzio, Aluprof i inne) zaczęły prześcigać się we wprowadzeniu systemów opartych na szkleniach bezramowych.

 

Konsekwencją dla firm szklarskich stało się zainstalowanie w fabrykach najpierw manualnych, a następnie automatycznych urządzeń do nakładania uszczelnień silikonowych.

 

Zastosowanie silikonów jako spoiw i uszczelniaczy mocujących oszklenia do fasad nałożyło na producentów szyb zespolonych nie tylko konieczność zakupów nowych urządzeń, ale również wykonywania obliczeń spoin silikonowych, wprowadzenia systemów zakładowej kontroli produkcji oraz stałe szkolenie załóg w zakresie wytwarzania systemów o rożnych parametrach.

 

Kolejnym impulsem do podniesienia jakości i zwiększenia asortymentu wytwarzanych szyb zespolonych stały się coraz śmielsze wizje architektów, którzy oprócz tego, że projektowane przez nich budynki musiały być funkcjonalne, miały być również piękne.

 

Aby spełnić ten warunek pojawiły się dodatkowe procesy uszlachetniania szkła elewacyjnego przez ich producentów – szkło hartowane z emalią ceramiczną, sitodrukami i nadrukami cyfrowymi. Wizje architektów mogły stawać się i stawały rzeczywistością.

 

Elewacje biurowców pokryły się panelami, gdzie dzięki szybom można kontrolować nie tylko parametry energetyczne obiektu, ale również można stworzyć projekt jedyny w swoim rodzaju, pokryty naniesiony na niego unikalną grafiką.

 

Ale procesy produkcyjne to nie wszystko. W ślad za nowymi produktami pojawił się wymóg wykonywania szyb o grubościach pakietów dochodzących nawet do 100 mm i masie pojedynczych szyb dochodzących nawet do 1,5 tony.

 

Sprostać musiał temu całkowicie nowy wymiar logistyki dostaw – samochody samowyładowcze z dźwigami o dużej nośności, nowe typy wielkogabarytowych stojaków, dostawy do centrum miast, gdzie czas na wyładunek liczony jest w minutach.

 


Jeszcze kilkanaście lat temu te najbardziej skomplikowane szyby zespolone były dostarczane wyłącznie z zagranicy. Obecnie poziom technologiczny polskich firm szklarskich dorównuje, a niejednokrotnie przewyższa produkty firm zagranicznych.

 

A sprawiła to wszystko niewidzialna ręka rynku – w tym przypadku rynku budynków komercyjnych. 


Jacek Eifler
Vitroterm-Murów S.A.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 9/2019
   

 

 

 

01 chik
01 chik