Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 05 okladka1

Świat Szkła 05/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Czy szkło może pomóc ograniczyć zmiany klimatu?
Data dodania: 10.10.19

8 października 2018 r. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu opublikował sprawozdanie specjalne w sprawie globalnego ocieplenia. Według raportu ograniczenie globalnego ocieplenia wymagałoby „szybkich i dalekosiężnych” zmian w ziemi, energetyce, przemyśle, budynkach, transporcie i miastach.

 

Od czasu opublikowania raportu dyskusja była dość aktywna i wytyczała różne ścieżki rozwiązywania problemów związanych ze zmianami klimatu. Zastanawiano się też, które sektory gospodarki powinny wnieść największy wkład w to przedsięwzięcie, gdyż niektóre z nich zużywają więcej energii i emitują więcej CO2 niż inne.

 

2019 10 12 1

 

Sektor budowlany odpowiada za 36% globalnego zużycia energii końcowej i prawie 40% całkowitej bezpośredniej i pośredniej emisji CO2 związanej z energią. To więcej, niż jakikolwiek inny.

 

Z powodu urbanizacji i uprzemysłowienia, coraz lepszego dostępu do energii na potrzeby ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia, szczególnie w krajach rozwijających się, zapotrzebowanie budynków i konstrukcji budowlanych na energię wciąż rośnie.

 

Szklane okna – problem i rozwiązanie
Szacuje się, że szklane okna odpowiadają za prawie 25% zapotrzebowania na ogrzewanie w UE i za prawie 10% zapotrzebowania na chłodzenie. Ogólnie patrząc, wygląda na to, że szkło stanowi dużą część problemu, a liczby mówią, że prawdopodobnie można by stwierdzić, że jest tak też dziś.

 

Jednak – biorąc pod uwagę obecnie opracowywane nowe inteligentne technologie szklane – szkło ma znacznie większy potencjał niż inne materiały budowlane jako rozwiązanie problemów wydajności energetycznej i globalnego ocieplenia, z którymi mamy dziś do czynienia.

 

Nowe technologie szklane i produkty ze szkła o wartości dodanej, takie jak szkło inteligentne, szybko wkraczają na rynek. Inteligentne szkło ma zdolność kontrolowania ilości ciepła i światła przechodzącego przez okno, a tym samym znacznie zmniejsza zużycie energii. Jednak nie chodzi tylko o to, jak okna utrzymują ciepło w środku lub na zewnątrz. Inteligentne szkło może przekształcić światło słoneczne w energię.

 

Nie trzeba dodawać, że częściowo lub całkowicie samowystarczalne energetycznie budynki odegrałyby potężną rolę w poprawie efektywności energetycznej sektora. W rezultacie potencjał inteligentnego szkła jest duży i oczekuje się, że rynek szkła odnotuje dwucyfrowy wzrost w nadchodzących latach.

 


Nowe technologie w przemyśle przyspieszają rozwój inteligentnych technologii szkła

Inteligentne szkło nie jest jedyną nową propozycją branży szklarskiej opracowywaną jako odpowiedź na bieżące problemy związane ze zużyciem energii i wydajnością.

 

Jako lider technologii w branży przetwórstwa szkła, GLASTON stara się rozpowszechniać i przyśpieszać nowe technologie na rynku szkła. W ten sposób firma łączy cele komercyjne z potrzebami społecznymi.

 

Na początku 2017 r. utworzono oddział GLASTON EMERGING TECHNOLOGIES. Jednostka świadczy usługi doradcze i inżynieryjne w zakresie produkcji inteligentnych szyb i okien szklanych, a także zastosowań energii słonecznej.

 

Sprzedaje i dostarcza również wymagane linie produkcyjne. Potencjalnymi obszarami są rozwiązania w zakresie energii słonecznej, inteligentne szkło oraz różne produkty z branży lotniczej i motoryzacyjnej.

 

Obecnie GLASTON prowadzi rozmowy z kilkoma firmami na temat rozwoju i praktycznego zastosowania nowych technologii szklanych. Zazwyczaj są to pionierskie firmy w swoich dziedzinach, działające na rynku globalnym.

 

Dzięki swojej wiedzy technologicznej i rozległej sieci kontaktów GLASTON w krótkim czasie osiągnął status aktywnego, niezawodnego partnera dla firm opracowujących i komercjalizujących wynalazki z zakresu inteligentnego szkła.

 

Joséphine Mickwitz
GLASTON

 2019 09 22 5

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 10/2019
  

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik