Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Inwestycje w VITROTERM-MURÓW SA: wielki format postawiony do pionu
Data dodania: 11.11.19

VITROTERM-MURÓW SA zainwestował w największy model pionowego centrum obróbczego Vertmax 3.3 włoskiej marki INTERMAC.

 

Producent szyb zespolonych z woj. opolskiego może teraz znacznie wydajniej operować na swoich liniach produkcyjnych, nawet przy obróbce formatów jumbo.

 

VITROTERM-MURÓW SA czerpie z bogatej tradycji hut szkła na Śląsku. Ich lokalizacja wynikała m.in. z dostępu do bogactwa lasów – surowiec drzewny służył do opalania pieców hutniczych, a spod powierzchni zrębkowych wydobywano piasek, z którego produkowano szkło.

 

2019 11 64 1 

Fot. 1. W VITROTERMie już dla etapu przyjęcia surowców do magazynu opracowano nowoczesny i zautomatyzowany system podawania szkła, uwzględniający dostawy tafli w formacie jumbo (fot. MW)

 

 

Dziś technologia produkcji szkła wygląda zupełnie inaczej niż w 1755 r., gdy w Murowie powstała pierwsza huta. VITROTERM, który w latach 90. rozpoczął tu przetwarzanie szkła budowlanego, należy dziś do najnowocześniejszych zakładów w Polsce, z obszernymi halami produkcyjnymi o powierzchni ponad 13 000 m2, wyposażonymi w światowej klasy urządzenia tworzące zautomatyzowane linie produkcyjne.

 


— Najnowsza linia do produkcji szkła zespolonego w dużych formatach jest unikalna, gdyż wykorzystuje też nasze autorskie pomysły i jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce —mówi Władysław Maniecki, dyrektor zarządu firmy VITROTERM.

 

 — Możemy na niej wykonać szyby zespolone o grubości do 100 mm.

 

Urządzenie Vertmax 3.3, dostarczone w tym roku przez firmę MEKANIKA, stanowi ważny element tego projektu inwestycyjnego.

 

Jego zadaniem jest precyzyjna obróbka szklanych tafli i przekazanie ich do myjki, a stamtąd – bez konieczności obracania w pozycję horyzontalną – szkło wjeżdża na linię produkcji szkła zespolonego.

 

2019 11 64 2 

 

2019 11 64 3

Fot. 2. Vertmax 3.3. to pionowe centrum, przeznaczona do wykonywania przy pomocy sterowanych numerycznie głowic: otworów, otworów fazowanych, a także frezowania, szlifowania oraz szlifowania i polerowania tafli szkła (fot. MW)

 

 


Format jumbo
Firma VITROTERM-MURÓW specjalizuje się w produkcji szkła elewacyjnego, wykorzystywanego w projektach zarówno nowych, jak i modernizowanych budynków. Rynek ten rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Stawiane są mu coraz wyższe wymagania: bezpieczeństwa, przenikania ciepła i światła, wytrzymałości, a to wszystko ma być oferowane w coraz większych formatach.

 

— Musimy wyprzedzać trendy w architekturze, a przynajmniej za nimi nadążać — mówi Władysław Maniecki. — Obecnie silnym trendem jest wykorzystywanie szkła wielkoformatowego.

 

Dlatego zdecydowaliśmy się na zakup pionowego centrum obróbczego Vertmax 3.3. To największy i najbardziej wydajny model Vertmax, którego nikt nie ma w Polsce. Obecnie spełnia świetnie swoje zadanie, bo przejął na siebie obróbkę szkła wielkoformatowego 3,3 x 6 m, którego nie byliśmy w stanie obrobić na innych maszynach.

 

Postawienie na maszyny wertykalne to jedno z rozwiązań, które pozwoliło spełnić nowe wymagania rynku oczekującego formatów jumbo. Takie urządzenie, prócz oszczędności miejsca w hali produkcyjnej, ma też wiele zalet, które również można przełożyć na efektywność kosztową.

 

Wśród nich jest zerowy czas przygotowania maszyny, wydajna i ciągła produkcja z możliwością jednoczesnego załadunku i rozładunku szkła oraz znacznie łatwiejszy załadunek tafli w wąskich przestrzeniach, bez konieczności zmiany położenia płyty z pionu do poziomu.

 

2019 11 64 4 

Fot. 3. Na przenośniku wejściowym urządzenia Vertmax 3.3 znajduje się czujnik automatycznego wykrywania pozycji szkła

 

Logistyka wielkiego formatu
— Szyba zespolona w formacie 3,3 x 6 m może ważyć nawet 2,7 tony, dlatego jest to dla nas poważne wyzwanie logistyczne. Trzeba mieć tu na uwadze zarówno bezpieczeństwo pracowników jak i samego wyrobu — mówi Władysław Maniecki. 

 

W VITROTERMie już na etapie przyjęcia surowców do magazynu opracowano nowoczesny i zautomatyzowany system podawania szkła, uwzględniający dostawy tafli w formacie jumbo.

 


— Na magazynie mamy stale około 280-300 asortymentów szkła z podziałem na dostawców, grubość, powłoki, właściwości techniczne — wyjaśnia. — Suwnicą pobierane są z magazynu pakiety o wadze do 5 ton i przenoszone do magazynów automatycznych, w których są one odpowiednio oznaczane i rejestrowane.

 

Z przechowywanych w ten sposób pakietów, pojedyncze szyby do rozkroju pobierane są już w sposób automatyczny, zgodnie z programem produkcyjnym. W zakładzie znajdują się 3 linie do rozkroju szkła, zaopatrywane przez system bramowy lub ładowarkę. Szkło rozkrojone, oznakowane i posortowane trafia na kolejny etap obróbki, w tym także na maszynę Vertmax 3.3.

 


Jest to pionowe centrum, przeznaczone do wykonywania przy pomocy sterowanych numerycznie głowic: otworów, otworów fazowanych, a także frezowania, szlifowania oraz szlifowania i polerowania krawędzi tafli szkła. Może obrabiać szkło monolityczne, laminowane i wielowarstwowe, a także niskoemisyjne low-E, nie tylko w kształcie prostokąta, ale również inne.

 

Warunkiem jest, że przynajmniej jedna krawędź formatki musi być prosta. Głowice narzędziowe maszyny wyposażone są w aktywowane elektrycznie wrzeciona (HSD) pracujące z wysoką prędkością i precyzją. Prędkość obrotowa wrzeciona jest kontrolowana w zakresie 0-12 000 obr/min przy pomocy inwertera sterowanego numerycznie.

 

Na uwagę zasługują tu nowoczesne rozwiązania oparte na czujnikach optycznych i systemach informatycznych. Maszyna wyposażona jest w opatentowane przez INTERMAC rozwiązanie, które polega na tym, że 4 niezależne wózki ze ssawami są kontrolowane automatycznie, a każdy wózek posiada trzy niezależnie sterowane teleskopowe ssawki z automatyczną i inteligentną aktywacją/dezaktywacją. Jeżeli wymaga tego operacja obróbcza, wszystkie ssawy każdego wózka mogą być wyłączone z pracy przy pomocy mechanizmu teleskopowego.

 

— Na przenośniku wejściowym urządzenia Vertmax 3.3 znajduje się czujnik automatycznego wykrywania pozycji szkła — mówi Arkadiusz Kraushar z firmy MEKANIKA. — Umożliwia on załadunek jednej lub więcej tafli szkła w każdym miejscu przenośnika.

 

Dzięki temu oprogramowanie maszyny może automatycznie znaleźć odpowiednią pozycję szkła i ustawić wobec niego poprawną pozycję wózka ze ssawą. Pionowe umieszczenie ssaw pozwala na optymalne blokowanie szkła również przy operacjach obróbki ciężkiego szkła o dużych rozmiarach, gwarantując ich stabilność.

 

Strefy przenośnika wejściowego i wyjściowego są podzielone tak, aby można było niezależnie kierować ruchem każdej z nich. Oczywiście, jest to możliwe z wygodnego pulpitu sterowniczego, na którym możemy również podejrzeć parametry pracy. — Wszystkie funkcje sterowania, w tym modyfikacja parametrów mogą być wykonywane podczas pracy maszyny, bez konieczności jej zatrzymywania — dodaje Arkadiusz Krauschar.

 

2019 11 64 5 

Fot. 4. — Vertmax 3.3 po obrobieniu szklanych tafli przekazuje je do myjki, a stamtąd – bez konieczności obracania w pozycję horyzontalną – szkło trafia na linię produkcji szkła zespolonego — mówi Władysław Maniecki

 

 

Oprogramowanie
Pozycja pionowa oznacza linearność i łatwość sterowania produkcją masową. W tym celu INTERMAC opracował środowisko parametryczne bSolid CAD/CAM, które intuicyjnie wykorzystuje możliwości obliczeń bSolid do generowania programów frezowania i innych.

 

Np. w produkcji szkła do drzwi, pryszniców, balustrad, przeszkleń. Operator maszyny nie musi wprowadzać rysunku do maszyny, a jedynie edytuje dane gotowego projektu, który może być importowany w plikach dxf, dwg.

 

 

Kolejne inwestycje
Zakup centrum obróbczego Vertmax 3.3 to kolejny ważny krok w procesie inwestycyjnym firmy VITROTERM. Jednak zarząd już planuje kolejne kroki w celu zwiększenia wydajności i możliwości produkcyjnych. W planach na najbliższe dwa lata jest rozbudowa hal produkcyjnych o ponad 60% powierzchni (o około 8500 m2).

 

Firma będzie inwestować w zautomatyzowane systemy magazynowania i produkcji. Już obecnie problem braku pracowników powoduje, że jedna ze starszych linii produkcyjnych, wymagająca ręcznego ustawiania i nadzorowania, nie jest uruchamiana na drugiej zmianie.

 

Małgorzata Wnorowska
MEKANIKA

 

2019 04 62 7

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 11/2019
 

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik