Aktualne wydanie

2021 05 okladka1

Świat Szkła 05/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Dynamicznie przyciemniane szkło HALIO w starym brukselskim dworcu Gare Maritime
Data dodania: 13.11.19

Instalacja najbardziej zaawansowanego systemu zarządzania naturalnym światłem będzie częścią renowacji starych hal magazynowych brukselskiego dworca towarowego Gare Maritime.

 

 20191022Gare Maritime-Halio clear state-with credits11

 

Dla firmy Extensa, będącej deweloperem nieruchomości, decydujące były trzy zalety automatycznie przyciemnianych, elektrochromatycznych szyb chroniących przed promieniami słonecznymi: prosta obsługa, eliminacja elementów zacieniających na historycznej elewacji oraz włączenie do Circular Economy Concept (gospodarki o obiegu zamkniętym).

 

Ewolucja 30-to hektarowego obszaru „Tour et Taxis“ w Brukseli jest ciągłą pracą w rodzaju Work in Progress.

 

Wszystko wskazuje na to, że jest to początek interesującego projektu budownictwa miejskiego podobnego do dzielnicy Hamburga Hafencity.

 

Aktywizacja tego znacznie podupadłego terenu poprzemysłowego mogłaby również uatrakcyjnić dawne dzielnice robotnicze.

 

Pierwszy krok został zrobiony w 2008 roku dzięki odbudowie imponującego Royal Warehouse, w ślad za którym podążają kolejne zespoły budynków.

 

 

Z dawnych budynków magazynowych powstaje ożywiona dzielnica

Teren „Tour et Taxis“ zabudowany na początku 20-go wieku, był do lat 80-tych jednym z najbardziej znaczących miejsc handlu i przeładunku towarów w Europie.

 

Ze swoimi budynkami magazynowymi, biurami, budynkami celnymi, był jak na swoje czasy największym dworcem towarowym Europy, jak również bezpośrednim połączeniem z kanałem Bruksela-Schelde.

 

20191022Gare Maritime-Halio clear state-with credits

 

Belgijski deweloper Extensa postawił sobie ambitne zadanie zachowania autentycznego charakteru tych dzieł belgijskiej architektury przemysłowej z jednoczesnym wprowadzeniem ich do nowoczesności.

 

Pod koniec 2019 roku pod kierownictwem Neutelings Riedijk Architekten zakończona ma zostać przebudowa magazynów byłego dworca towarowego Gare Maritime.

 

20191022Gare Maritime-Halio dark state-with credits

 

Siedem połączonych ze sobą hal, dochodzących w najwyższych miejscach do 23 metrów wysokości, pokrywa powierzchnię o ponad 40.000 m2.

 

Szczęśliwie możliwe było zachowanie historycznej konstrukcji nośnej wykonanej z metalowych kratownic połączonych z dużą ilością drewna i szkła.

 

20191022Gare Maritime-Halio dark state-with credits12

 

Na pięknych ceglanych posadzkach pod nią powstaje nowoczesna i wypełniona światłem dzielnica, w której można pracować, zrobić zakupy, zjeść i spędzić wolny czas. „Klimat Barcelony w Brukseli” - tak Extensa opisuje zadaszone miasto, którego centralnie położona „La Rambla” posiada imponującą długość 270 metrów.

 

 

20191022Gare Maritime-Halio dark state-with credits14Szkło Halio wspiera komfort i zrównoważoną strategię

Aby zapobiec przegrzewaniu podczas intensywnego nasłonecznienia i zapewnić optymalną ochronę przed oślepianiem, Extensa podjęła decyzję o instalacji dynamicznie przyciemnianych, regulowanych czujnikami, szyb Halio o całkowitej powierzchni 1.633 m2.

 

Wbudowanych zostanie łącznie 600 potrójnych, zespolonych szyb z powłoką Low-e, osadzonych w wąskich ramach stalowych. Już na samym początku wykluczone zostały mechaniczne osłony przeciwsłoneczne, aby nie zmieniać charakteru 100-Letniej elewacji.

 

„Dodatkowo przekonała nas prosta funkcjonalność”, wyjaśnia Peter de Durpel, Dyrektor ds. operacyjnych firmy Extensa. Trzecim, nie mniej znaczącym powodem, dla którego podjęto decyzję o zastosowaniu Halio, był pozytywny wkład w zrównoważoną strategię.

 

Podstawowymi celami jakimi kieruje się deweloper jest koncepcja Circular Economy, zakładająca ograniczanie materiałów i minimalizację „śladu CO2”.„Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że możemy być partnerem w tym wiodącym projekcie urbanistycznym”, oświadcza Benoît Domercq, Dyrektor Generalny firmy Halio International. „Gare Maritime zamieni się w nowoczesny Smart City z przyciągającym, historycznym wdziękiem.

 

System Halio wnosi swój wkład w przyjemną i pełną życia atmosferę zapewniając odpowiednią ilość naturalnego światła, a jednocześnie utrzymuje na minimalnym poziomie zużycie energii potrzebnej do ochrony przed słońcem i klimatyzacji.

 

” Halio International uważa, że jego system jest najbardziej nowoczesnym, dostępnym obecnie na rynku systemem zarządzania światłem naturalnym. Maksymalne przyciemnienie osiągane zostaje w zaledwie trzech minutach.

 

„Akurat w tak historycznym otoczeniu szczególnym plusem jest pełna neutralność kolorów i równomierne przyciemnienie w dyskretnych odcieniach szarości bez nieprzyjemnych niebieskich zabarwień lub irytujących zmian odcieni.

 

Tym samym Halio płynnie wpisuje się w efekt końcowy elewacji.”, uzupełnia Dariusz Adamski, Sales Manager Central Europe.

 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej halioglass.eu . Zapraszamy do śledzenia nas również na Twitterze lub LinkedIn.

 

20191022Gare Maritime-Halio dark state-with credits13

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 12/2019
 

 

 

 

01 chik
01 chik